Site Loader
Basic Attention Token - Roadmap 2.0

Basic Attention Token ( BAT)

Basic Attention Token (BAT) to kryptowaluta, która została wypuszczona na rynek 1 czerwca 2017 r. a jej pierwszy BAT roadmap 1.0 pojawił się 15 dni później – 16 czerwca 2017 roku. Od tego czasu zespół prowadzony przez Brendana Eicha sukcesywnie rozwija ekosystem dla Basic Atention Token głównie poprzez ich flagowy produkt, jakim jest przeglądarka internetowa Brave Browser.

Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o Basic Attention Token (BAT) oraz o przeglądarce Brave Browser (jej dodatkach i możliwościach) zajrzyj do moich wcześniejszych wpisów:

Historia rozwoju

Zanim przejdziemy do opisu roadmap 2.0 chciałbym krótko podsumować historię ponad 3 lat istnienie projektu (jeśli ten temat jest Ci znany bądź jest to dla Ciebie nudne to przeskocz od razu dalej 😉 )

Brave Browser

Przeglądarka Brave Browser jest pierwszym produktem firmy oraz tym samym „poligonem doświadczalnym” dla ekosystemu BAT, przy czym token BAT został po raz pierwszy zainstalowany w Brave w październiku 2017 roku. Od tego czasu przeglądarka Brave urosła do ponad 25 milionów miesięcznych aktywnych użytkowników (MAU) i ponad 8 milionów dziennych aktywnych użytkowników! (DAU). Firma szacuje, że do końca roku Brave Browser może urosnąć nawet do 50 mln MAU i 17 mln DAU.

BAT, czyli faktyczny Utility Token

Raporty firmy pokazują, że token BAT już teraz ma ogromną użyteczność. Ponad 3,8 miliona użytkowników dokonujących miesięcznych transakcji wykorzystało tokeny BAT na platformie, z ponad 13 milionów utworzonych do tej pory portfeli nagród Brave/BAT.

BAT jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tokenów (według ich przeznaczenia, a nie wyłącznie do pustej spekulacji), z ponad 1 milionem zweryfikowanych wydawców akceptujących BAT od użytkowników Brave Rewards. Wprowadzenie Brave Ads w kwietniu 2019 r. dostarczyło obietnicę nagród BAT za uwagę użytkownika i wzrosło do obsługi ponad 2,5 tys. kampanii reklamowych od ponad 400 reklamodawców w +190 krajach.

Ponadto użyteczność Basic Atention Token rozszerzyła się poza Brave Rewards, między innymi dzięki funkcji portfela kryptowalutowego. Dzięki temu zapewniło to użytkownikom możliwość dokonywania transakcji w sieci blockchain Ethereum, w tym zwiększona użyteczność BAT on-chain. Dzięki sukcesywnemu rozwojowi popularności Brave Browser oraz tokenu BAT pojawiło się pięć odrębnych kanałów, które z czasem ewoluowały w kierunku wykorzystania BAT poza Brave Rewards:

basic attention token BAT - Utility Token
Basic Attention Token BAT – Utility Token

DeFi

BAT pojawił się wśród pierwszych aktywów obsługiwanych przez Zdecentralizowane Finanse (DeFi) jako zabezpieczenie przez Compound, Oasis, Coinlist oraz AAVE

CeFi

Scentralizowane oferty finansowe (CeFi) pojawiły się w następstwie fali DeFi, aby zapewnić szeroki wachlarz ofert poprzez scentralizowane giełdy kryptowalut i usługi powiernicze. Usługi te różnią się od DeFi tym, że dostawcy CeFi przechowują tokeny użytkownika w swojej pieczy i zazwyczaj wymagają procesu KYC w celu dokonania transakcji lub wycofania się z ich usług.

Kilka ofert CeFi dla użytkowników Crypto Wallets do wykorzystania ich BAT’ów:

 • Portfele depozytowe (Custodial Wallets)
  Platformy CeFi oferują usługi portfeli depozytowych dla użytkowników, aby przechowywać, wysyłać i wykorzystywać swoje BAT do wymiany i innych ofert depozytowych.
 • Pożyczanie/wypożyczanie
  BlockFi, Nexo, Binance, Crypto.com, Gemini oraz inni dostawcy CeFi oferują usługi pożyczania swoich krypto, w zamian za roczne oprocentowanie.
 • Handel
  Dostawcy CeFi oferują możliwość zakupu BAT lub handlu BAT za inne aktywa kryptowalutowe. Uphold zapewnia taką usługę dla zweryfikowanych portfeli użytkowników Brave Rewards, a BAT jest wśród najpopularniejszych giełd, z ponad 251 parami handlowymi.

Gaming

Gry budowane z wykorzystaniem Blockchain to wschodzący rynek z potencjalną grupą odbiorców liczącą 2,4 miliarda użytkowników. Gry Blockchain są wyjątkowe, ponieważ nie tylko obejmują tradycyjną rozgrywkę, której użytkownicy mogą teraz posiadać część, ale także wykorzystują pojawiające się technologie NFT i DeFi, aby stworzyć dodatkowy potencjał nagród i korzyści dla graczy.

Następujące formy użyteczności BAT dla gier są albo obecnie dostępne, albo są planowane na początek 2021 roku:

 • Pule płynnościowe (liquidity pools)
  Brave nawiązał współpracę ze Splinterlands i Gala Games, z których obie mają istniejące pule płynności z ich natywnymi tokenami ustanowionymi na Uniswap. Potencjał parowania BAT z natywnymi tokenami użytkowymi gier w pulach płynności’owych jest naturalną ewolucją w długoterminowej strategii rozwoju Brave Brovser i Basic Attention Token w społeczności gier blockchain.
 • Użyteczność wydarzeń
  Partnerzy gier mogą tworzyć turnieje i inne wydarzenia, które wymagają BAT do wstępu lub uczestnictwa. Ponadto partnerzy gier mogą również tworzyć kampanie, w których wykrywają, czy gracz w ich ekosystemie ma BAT w swoim portfelu, a jeśli tak, kwalifikuje się do otrzymania limitowanej edycji NFT.
 • Rozgrywka
  Partnerzy gier tworzą i eksponują BAT jako akceptowany token w swoich ekosystemach gier, a także zapewniają użytkownikom opcje wymiany BAT na rodzime tokeny do gry. BAT jest obecnie obsługiwany przez Splinterlands i Gala Games.
 • NFTs
  Partnerzy w grach obsługują aukcje NFT w grze, które wymagają BAT do zakupu, a także współpracują przy tworzeniu fizycznych NFT, które zawierają przedmiot kolekcjonerski wraz z cyfrowym NFT do wykorzystania w grze.

Commerce

 • Sklep Brave Swag Store oferuje użytkownikom możliwość płacenia ETH lub BAT poprzez integrację z platformą handlu elektronicznego Origin dShop. W sklepie można płacić nie tylko za Brave Swag, ale także za fizyczne przedmioty kolekcjonerskie NFT wystawione na sprzedaż we współpracy z Gala Games.
 • Karty kryptowalutowe CC/Debit Cards – BAT jest obsługiwany przez następujących dostawców kryptowalutowych kart kredytowych/debetowych, zapewniając użytkownikom Crypto Wallets możliwość wysyłania swoich BAT do wykorzystania przy płatnościach wszędzie tam, gdzie obsługiwane są karty Visa i MasterCard.
  Crypto.com (Visa)
  Terino Blockcard (Visa)
  Karta Uphold (MasterCard)

Filantropia

Jako kontynuacja udanego programu Brave Ad Grants, który pozwala użytkownikom Brave Rewards wspierać zweryfikowane cele, The Giving Block dodał BAT jako typ aktywów kryptowalutowych do darowizn filantropijnych on-chain na rzecz ponad +100 celów poprzez widget Giving Block.

Giving Block donate Crypto
Giving Block donate Crypto
Giving Block donate Basic Attention Token
Giving Block donate Basic Attention Token

Roadmap 2.0

Roadmap 2.0 zamierza objąć najbliższy rok do 18 miesięcy.

Projekt Basic Attention Token wykorzystując swoją bazę użytkowników i sukces, jaki odnieśli z adopcją tokenu BAT, zamierza sprawić, by kryptowaluty i zdecentralizowane finanse (DeFi) stały się dostępne i użyteczne dla każdego poprzez następujące działania:

Brave Wallet

Według zespołu Basic Attention Token podstawą do masowej adopcji i wykorzystania kryptowalut wraz z DeFi będzie Brave Wallet, który zjednoczy Brave Rewards, konta powiernicze i najlepsze w swojej klasie konta niepowiernicze (tj. użytkownik jest właścicielem swojego klucza prywatnego, najlepiej przechowywanego w urządzeniu sprzętowym) w Brave Browser.

Funkcje nowego portfela Brave Wallet będą obejmować:

 • Nową, natywną implementację portfela Ethereum, zastępującą istniejący portfel kryptowalutowy w Brave.
 • Przeprojektowanie obecnego UI na UX zaprojektowanym w celu zmniejszenia tarcia między kontami.
 • Wsparcie zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i komputerów stacjonarnych.
 • API JavaScript Ethereum Provider (window.ethereum) domyślnie dostarczane do stron internetowych, bez potrzeby instalowania oddzielnego rozszerzenia.
 • Niestandardowe doświadczenia dla przypadków użycia DeFi i NFT.
 • Opcje zakupu kryptowalut za pomocą tradycyjnych metod płatności, takich jak karty kredytowe/debetowe, konta bankowe i portfele smartfonów.

Przyszłe aspiracje dla Brave Wallet obejmują:

 • Wykorzystanie BAT zarobionych poprzez Brave Rewards do opłacania opłat transakcyjnych.
 • Wsparcie dla zintegrowanych zastosowań wykupu NFT w Brave.

Brave DEX Aggregator: DeFi dla każdego

Brave przyniesie DeFi dla każdego poprzez nowy zdecentralizowany agregator wymiany, aby umożliwić wymianę tokenów z wyraźnymi zaletami i wartością dodaną dla użytkowników Brave/BAT, w tym:

 • Zniżki przy wykorzystaniu BAT do uiszczania opłat transakcyjnych.
 • Zniżki dla użytkowników, którzy posiadają salda BAT w portfelu.
 • Wsparcie Multi-chain z wielu aktywów i blockchain’ów.

Niektóre z rzeczy, które zespół BAT będzie badać w Brave DeFi, to m.in:

 • Zdecentralizowana giełda (DEX), w której Brave Browser będzie zachęcać dostawców płynności do rozwijania BAT i szerszych ekosystemów kryptowalutowych.
 • Rozwiązania L2 lub inne optymalizacje (patrz sekcja Themis), aby umożliwić dostęp i uczestnictwo w DeFi osobom posiadającym zaledwie 1$ zarobków z BAT.

Themis: Skalowanie Brave/BAT Ads

Themis to praca badawcza zespołu nad stopniowym przenoszeniem anonimowych, ale odpowiedzialnych operacji na łańcuchu Brave/BAT Ads, aby zmniejszyć zależność od protokołu raportowania potwierdzeń reklam Brave i przejść do anonimowego zatwierdzania zdarzeń potwierdzania reklam na łańcuchu. Jeśli chodzi o najlepsze projekty blockchain, badan zarówno rozwiązania L2, jak i blockchainy L1 w połączeniu z Ethereum. Przegląd i oś czasu dla Themis można znaleźć tutaj, a niektóre raporty techniczne, które zostały opublikowane na temat Themis można znaleźć na platformie Github tutaj i tutaj.

Zdecentralizowana sieć

Token Basic Attention Token jest kluczowym elementem misji Brave Browser, polegającej na budowaniu zdecentralizowanej sieci. W tym celu zespół będzie badać następujące zagadnienia:

 • Użyteczność BAT dla wyszukiwarek.
 • Wykorzystanie BAT do handlu elektronicznego.
 • Wykorzystanie BAT dla VPN i różnych prywatnych platform komunikacyjnych.
 • Nagrody BAT za treści zweryfikowane na IPNS.
 • Możliwość wykorzystania BAT do przypinania treści na IPFS (udostępnianie plików).

Zasięg społeczności

Zespół zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dobrze prosperująca i zaangażowana społeczność, dlatego planują zainwestować znaczne środki w najbliższej przyszłości w celu zwiększenia skali i rozszerzenia działań społecznych. W tym zakresie zespół zamierza zrobić następujące rzeczy:

 • Regularne aktualizacje statusu różnych inicjatyw.
 • „Zapytaj mnie o wszystko” tzw. AMA (Ask Me Anything) z członkami zespołu.
 • Program Ambasadorów BAT.
 • Rozszerzenie społeczności na różne platformy, takie jak WeChat, Kakao, Line.
 • Zintegrowanie naszej strony społecznościowej z witryną BAT.
 • Przetłumaczenie treści na różne języki w celu zwiększenia dostępności.

Zespół zaprasza i zachęca społeczność i użytkowników Brave do kontaktu z nimi, aby przyczynić się do budowania lepszej sieci lub zadawać pytania nurtujące Cię pytania:

Podsumowanie

Jak widzisz drogi czytelniku projekt Basic Attention Token rozwija się bardzo obiecująco i choć przeglądarka Google Chrome jest obecnie bezapelacyjnym numerem 1 na świecie, to mam wrażenie, że rozwój flagowego produktu, jakim jest przeglądarka Brave jest ich głównym atutem i drogą do jeszcze większego sukcesu.

Jeżeli chodzi zaś o roadmap 2.0 to przyznaję, że zespół stawia sobie wysoko poprzeczkę, aczkolwiek jest ona do preskoczenia a wtedy, wyniesie to cały projekt na jeszcze wyższy poziom. Jednak jak zwykle czas zweryfikuje, co się powiedzie z tych zapowiedzi, a co zostanie zmienione bądź całkowicie odrzucone, ponieważ nigdy nie jest tak w życiu, że wszystko wychodzi, tak jak to sobie zapiszemy na liście zadań.

Daj znać w komentarzach poniżej co Ty sądzisz o projekcie Basic Attention Token wraz z jego produktami i ich zapowiedziami na przyszłość.

Jeśli jeszcze nie miałeś/aś okazji korzystać z przeglądarki Brave to zachęcam Cię, aby to zrobić i cieszyć się choćby korzystaniem z YT bądź CDA bez reklam.

Przeglądarkę możesz pobrać korzystając z mojego linku zweryfikowanego wydawcy Brave (baner poniżej) bądź po prostu ze strony https://brave.com/

Brave Browser download
Brave Browser download
Binance exchange
Binance exchange

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.