Szybki Start, czyli Co to jest Bitcoin, Blockchain i Kryptowaluty
Szybki Start, czyli Co to jest Bitcoin, Blockchain i Kryptowaluty. Ten dział na mojej stronie pozwoli Ci szybko przyswoić podstawową wiedzę dla początkujących o technologii blockchain i jego „królu” Bitcoinie.
Co to jest ten Blockchain?
Blockchain („łańcuch bloków”) to wspólna księga, w której transakcje są trwale rejestrowane przez dołączane bloki. Łańcuch bloków służy jako historyczny zapis wszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce, od bloku genesis do najnowszego bloku, stąd nazwa blockchain – łańcuch bloków.
Technologia ta stanowi podstawę dla wielu walut kryptograficznych w tym Bitcoin’a. Szczególną cechą technologii łańcucha bloków jest ich decentralizacja, niezmienność i transparentność. Łańcuch bloków to inaczej matematyczna struktura przechowywania transakcji cyfrowych (lub danych) w niezmiennej księdze typu „peer-to-peer”, która jest niezwykle trudna do podrobienia, a mimo to pozostaje dostępna dla każdego.
Co to jest Bitcoin?
Bitcoin (w skrócie BTC) jest to pierwsza i najbardziej rozpoznawalna waluta kryptograficzna oparta na zdecentralizowanej księdze łańcucha bloków utworzonej w 2009 r. Działa w globalnej sieci peer to peer, bez potrzeby pośredników i scentralizowanego emitenta. Z perspektywy użytkownika, Bitcoin jest jak gotówka dla Internetu. Bitcoin został stworzony przez tajemniczego twórcę Satoshi Nakomoto, a jego technologia została opisana w białej księdze zatytułowanej „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”.
Kto stworzył BTC?
Bitcoin to pierwsza implementacja koncepcji zwanej „kryptowalutą”, którą po raz pierwszy opisał Wei Dai w 1998 roku i upublicznił wśród społeczności cyberpunków. Koncepcja ta zakładała nową formę pieniądza, w której kryptografia kontroluje proces jego tworzenia oraz transakcji, zamiast centralnego organu.
Pierwsza specyfikacja Bitcoina oraz dowód koncepcji zostały opublikowane w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto (grupę lub osobę). Satoshi opuścił projekt pod koniec 2010 roku, nie ujawniając zbyt wielu informacji o sobie. Do dziś nie wiadomo, kto stworzył technologię stojącą za Bitcoinem. Od tego czasu społeczność rozrosła się dynamicznie, a nad rozwojem sieci BTC pracuje wielu deweloperów.
Kto kontroluje sieć BTC?
Nikt nie jest właścicielem sieci Bitcoin, podobnie jak nikt nie kontroluje technologii poczty elektronicznej. BTC jest kontrolowany przez wszystkich użytkowników na całym świecie. Deweloperzy mogą ulepszać oprogramowanie, ale nie mogą narzucić żadnych zmian w protokole. Każdy użytkownik ma swobodę wyboru wersji oprogramowania, z której korzysta.
Aby sieć działała poprawnie, wszyscy użytkownicy muszą korzystać z oprogramowania zgodnego z tymi samymi zasadami. Bitcoin może funkcjonować tylko wtedy, gdy istnieje pełny konsensus wśród wszystkich uczestników sieci. Dlatego zarówno użytkownicy, jak i deweloperzy mają silną motywację, by chronić ten konsensus.
Jak działa BTC?
Z punktu widzenia użytkownika, Bitcoin to po prostu aplikacja mobilna lub program komputerowy, który zapewnia osobisty portfel. Umożliwia on wysyłanie i odbieranie BTC. W tle sieć Bitcoin opiera się na publicznej księdze zwanej Blockchain. Księga ta zawiera każdą przetworzoną transakcję, co pozwala użytkownikom zweryfikować ich ważność.
Każda transakcja jest chroniona cyfrowymi podpisami, co pozwala użytkownikom na pełną kontrolę nad swoimi środkami. Ponadto każdy może uczestniczyć w zabezpieczaniu sieci, wykorzystując moc obliczeniową i zdobywając za to nagrody w BTC. Proces ten nazywa się górnictwem.
Czy ludzie naprawdę używają BTC?
Tak, coraz więcej firm i osób prywatnych korzysta z Bitcoina w różnych transakcjach. BTC używa się do płatności za towary i usługi, takie jak pizza, bilety lotnicze czy usługi VPN. Popularność kryptowaluty rośnie, a lista firm akceptujących Bitcoin stale się wydłuża. Przykładami mogą być Microsoft, Virgin Galactic, Dish Network, Shopify, Wikipedia oraz S.L. Benfica.
Chociaż Bitcoin jest stosunkowo nowy, rozwija się dynamicznie. Pod koniec kwietnia 2017 roku całkowita wartość wszystkich istniejących Bitcoinów przekroczyła 20 miliardów dolarów, a codziennie wymieniane są miliony dolarów w BTC.
Skoro istnieje BTC, to po co tyle innych kryptowalut?
Kryptowaluta to ogólnie wirtualny lub cyfrowy pieniądz w formie tokenów, lub „monet”. Od czasu powstania blockchaina z Bitcoinem na czele, technologia ta mocno ewoluowała. Jednym z nowych zastosowań są tzw. inteligentne kontrakty (smart contracts), które można tworzyć na platformie Ethereum (ETH).
Przykładem są Security Token Offerings (STO), które cyfrowo reprezentują papiery wartościowe, powoli zastępując tradycyjne IPO. Innym zastosowaniem są tokeny ERC721, które mogą przechowywać unikalne przedmioty w grach, takie jak skiny w CS czy LOL. Gracz ma pełne prawo własności do skina, może go sprzedać lub podarować, dokonując transakcji na blockchainie, podobnie jak w przypadku Bitcoina. Zastosowania kryptowalut są coraz bardziej różnorodne i z pewnością w przyszłości pojawią się jeszcze nowe innowacje.
Czy BTC i Kryptowaluty są legalne?
Bitcoin i kryptowaluty są legalne w większości jurysdykcji na świecie (w tym w Polsce), jednak istnieje niewielka liczba państw narodowych, które zakazały jego stosowania, takich jak Ekwador. Wikipedia ma świetny przewodnik na temat tego, jak BTC jest traktowany we wszystkich krajach na całym świecie i wyjaśnia politykę regulacyjną wokół niego. Regulacje różnią się w zależności od granic, więc warto się z tym zapoznać w zależności, w jakim kraju się znajdujemy.
W jaki sposób mogę kupić BTC i inne kryptowaluty?
BTC i inne kryptowaluty można kupić na różne sposoby. Można je kupić za pomocą giełd lub kantorów, które umożliwią Ci ich zakup za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej, a niektóre usługi oferują również możliwości zakupu za pomocą Paypal. Innym sposobem może być zakup za pomocą tzw. Bitomatów (ATM) lub face to face od osoby prywatnej.
Wspieraj Szymona w Sieci!
Podobają Ci się moje artykuły o kryptowalutach, cyberbezpieczeństwie, technologii Open Source i AI? Teraz możesz wesprzeć moją pracę drobną dotacją na buycoffee.to/szymonwsieci. Każda wpłata pomaga mi tworzyć wartościowe treści i dzielić się wiedzą za darmo! Tak, abyśmy wspólnie mogli budować bezpieczniejszą i bardziej otwartą cyfrową przyszłość.
Dziękuję za Twoje wsparcie!