Szybki Start, czyli Co to jest Bitcoin, Blockchain i Kryptowaluty
Szybki Start to, krótki i zwięzły wpis wprowadzający początkujących w świat technologii blockchain i jego „króla” Bitcoin,a.
Co to jest ten Blockchain?
Blockchain („łańcuch bloków”) to wspólna księga, w której transakcje są trwale rejestrowane przez dołączane bloki. Łańcuch bloków służy jako historyczny zapis wszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce, od bloku genesis do najnowszego bloku, stąd nazwa blockchain – łańcuch bloków.
Technologia ta stanowi podstawę dla wielu walut kryptograficznych w tym Bitcoin’a. Szczególną cechą technologii łańcucha bloków jest ich decentralizacja, niezmienność i transparentność. Łańcuch bloków to inaczej matematyczna struktura przechowywania transakcji cyfrowych (lub danych) w niezmiennej księdze typu „peer-to-peer”, która jest niezwykle trudna do podrobienia, a mimo to pozostaje dostępna dla każdego.
Co to jest Bitcoin?
Bitcoin (w skrócie BTC) jest to pierwsza i najbardziej rozpoznawalna waluta kryptograficzna oparta na zdecentralizowanej księdze łańcucha bloków utworzonej w 2009 r. Działa w globalnej sieci peer to peer, bez potrzeby pośredników i scentralizowanego emitenta. Z perspektywy użytkownika, Bitcoin jest jak gotówka dla Internetu. Bitcoin został stworzony przez tajemniczego twórcę Satoshi Nakomoto, a jego technologia została opisana w białej księdze zatytułowanej „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”.
Kto stworzył BTC?
Bitcoin jest pierwszą implementacją koncepcji zwanej „kryptowaluta”, która po raz pierwszy została opisana w 1998 roku przez Wei Dai i upubliczniona wśród cyberpanków. Koncepcja ta sugerowała ideę nowej formy pieniądza, która wykorzystuje kryptografię do kontroli jego tworzenia i transakcji, a nie centralnego organu.
Pierwsza specyfikacja Bitcoina i dowód koncepcji został opublikowany w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto (grupę lub osobę indywidualną).
Satoshi opuścił projekt pod koniec 2010 roku, nie ujawniając wiele o sobie dlatego do dziś, nie wiadomo kto tak naprawdę stworzył tę technologię. Od tego czasu społeczność rozrosła się wykładniczo, a wielu deweloperów pracuje nad rozwojem sieci BTC.
Kto kontroluje sieć BTC?
Nikt nie jest właścicielem sieci Bitcoin, tak jak nikt nie jest właścicielem technologii stojącej za pocztą elektroniczną. BTC jest „kontrolowany” przez wszystkich jego użytkowników na całym świecie. Podczas gdy deweloperzy ulepszają oprogramowanie, nie mogą wymusić zmiany w protokole BTC, ponieważ wszyscy użytkownicy mają swobodę wyboru oprogramowania i wersji, której używają.
Aby pozostać kompatybilnym ze sobą, wszyscy użytkownicy muszą używać oprogramowania zgodnego z tymi samymi zasadami. BTC może działać poprawnie tylko przy pełnym konsensusie wśród wszystkich użytkowników. Dlatego wszyscy użytkownicy i deweloperzy mają silną motywację do ochrony tego konsensusu.
Jak działa BTC?
Z perspektywy użytkownika, BTC jest niczym więcej niż aplikacją mobilną lub programem komputerowym, który zapewnia osobisty portfel i pozwala użytkownikowi na wysyłanie i odbieranie BTC. Za kulisami, sieci Bitcoin działa księga publiczna o nazwie „Blockchain”.
Ta księga zawiera każdą kiedykolwiek przetwarzaną transakcję, pozwalając użytkownikowi na weryfikację ważności każdej transakcji. Autentyczność każdej transakcji jest chroniona przez cyfrowe podpisy odpowiadające adresom wysyłkowym, co pozwala wszystkim użytkownikom na pełną kontrolę nad wysyłaniem BTC z ich własnych adresów. Ponadto, każdy może uczestniczyć w zabezpieczaniu sieci, wykorzystując do tego moc obliczeniową i zarabiać nagrodę w BTC za tę usługę. Jest to często nazywane „górnictwem”.
Ludzie naprawdę używają BTC?
Tak. Coraz więcej firm i osób prywatnych używa BTC do różnego typu transakcji. Obejmuje to płatności za różne towary i usługi, takie jak zakup pizzy lub różnych artykułów gospodarstwa domowego, rezerwacja biletów lotniczych lub biletów do kina, usługi VPN i wiele, wiele innych.
W miarę upływu lat cały czas rośnie liczba firm i sklepów akceptujących waluty kryptograficzne. Ciekawymi przykładami są firmy: Microsoft, Virgin Galactic; Airline i Mobile, Dish Network, Shopify, Wikipedia czy S.L. Benfica.
Chociaż Bitcoin pozostaje stosunkowo nowym zjawiskiem, to jednak szybko się rozwija. Pod koniec kwietnia 2017 roku całkowita wartość wszystkich istniejących Bitcoinów przekroczyła 20 miliardów dolarów, z milionami dolarów BTC wymienianych codziennie.
Skoro istnieje BTC to po co tyle innych kryptowalut?
Waluta kryptograficzna, szeroko rozumiana, to pieniądz wirtualny lub cyfrowy, który ma postać tokenów lub „monet”. Od czasu powstania technologii blockchain z BTC na czele ponad dekadę temu, jej zastosowanie mocno ewoluowało. Jednym z takich nowych zastosowań są tzw. „inteligentne kontrakty” (smart contracts), dzięki którym można tworzyć nowe tokeny, na technologii Ethereum (ETH).
Przykładem zastosowania takich tokenów są Security Token Ofering, które są cyfrowymi odpowiednikami papierów wartościowych i powoli zastępują Initial Paper Ofering (IPO). Innym interesującym zastosowaniem, są tokeny ERC721 na, których można zapisać przykładowo skin do CS’a lub LOL’a (wirtualne itemy w grach). Dzięki temu gracz ma niezbywalne prawo własności do tego skina, który zapisany na takiej inteligentnej umowie pozwala mu go przechowywać, sprzedać lub komuś go podarować dokonując transakcji na blockchain tak samo jak w przypadku BTC. Istnieje wiele więcej zastosowań kryptowalut i pewnie jeszcze wiele nowych zostanie odkrytych.
Czy BTC i Kryptowaluty są legalne?
Bitcoin i kryptowaluty są legalne w większości jurysdykcji na świecie (w tym w Polsce), jednak istnieje niewielka liczba państw narodowych, które zakazały jego stosowania, takich jak Ekwador. Wikipedia ma świetny przewodnik na temat tego, jak BTC jest traktowany we wszystkich krajach na całym świecie i wyjaśnia politykę regulacyjną wokół niego. Regulacje różnią się w zależności od granic, więc warto się z tym zapoznać w zależności, w jakim kraju się znajdujemy.
W jaki sposób mogę kupić BTC i inne kryptowaluty?
BTC i inne kryptowaluty można kupić na różne sposoby. Można je kupić za pomocą giełd lub kantorów, które umożliwią Ci ich zakup za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej, a niektóre usługi oferują również możliwości zakupu za pomocą Paypal. Innym sposobem może być zakup za pomocą tzw. Bitomatów (ATM) lub face to face od osoby prywatnej.
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej na temat technologii Blockchain? Jeśli tak to zajrzyj do Tego wpisu!