Site Loader
wpływ technologii blockchain na nieruchomości
83

Blockchain i Nieruchomości

Nieruchomości pozostają jednym z najbardziej dochodowych obszarów do inwestowania co świetnie widać w ostatnich latach w samej Polsce. Wielu jeszcze o tym nie wie, ale jest to świetne pole do korzystania z technologii blockchain.

Dziedzina nieruchomości w przeszłości opierała się na starych metodach prowadzenia działalności gospodarczej i prowadzenia dokumentacji. Nowe technologie w coraz większym stopniu zaczęły przekształcać sposób prowadzenia działalności. Jak się okazuje, blockchain jest bardzo ważny w przekształcaniu takich dziedzin jak ubezpieczenia czy sektory bankowe.

Wysoka wartość rynku nieruchomości przyciąga również niestety wielu oszustów. Przez takie osoby wiele osób straciło ciężko zarobione pieniądze na tym rynku. Poniżej przedstawiam praktyczne sposoby oddziaływania technologii blockchain na tę konkretną dziedzinę.

Jak działają Blockchainy

Aby rozpakować niektóre aspekty tokenizacji nieruchomości, konieczne jest zrozumienie podstaw technologii blokchain. U podstaw blockchain jest stale rozwijająca się zdecentralizowana księga publiczna. Poszczególne bloki zawierają dane, zabezpieczone kryptografią, których nie da się zmienić ani podrobić. Ponadto każdy blok będzie miał dostęp do kryptograficznego skrótu bloku przed nim. Obejmuje to znacznik czasu i dane transakcyjne. Posiadanie publicznie dostępnej, niezmiennej księgi rachunkowej zwiększa przejrzystość rynku nieruchomości.

Podsumowując, blockchainy zapobiegają wszelkim manipulacjom danymi po umieszczeniu informacji w rozproszonej księdze. W rezultacie technologia rejestruje dane w sposób ciągły, efektywny i przejrzysty. Dzieje się tak, aby wszystkie zaangażowane strony mogły zapoznać się z historią transakcji.

Smart Contracts (Inteligentne umowy)

Obecna sytuacja przy przenoszeniu nieruchomości z jednej strony na drugą może być dość męcząca.  Zwykle wiąże się to z dużą ilością pośredników, co skutkuje stratą czasu. Smart contract wyeliminuje potrzebę angażowania pośrednika, ponieważ sam realizuje się po spełnieniu określonych warunków.

Sprzedawca „nakarmi” blockchain wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat nieruchomości, które kupujący będzie mógł zobaczyć. Dane są następnie przechowywane w bezpiecznym i zaszyfrowanym bloku. Protokoły komputerowe sprawdzają następnie autentyczność informacji, aby upewnić się, że transakcja jest zgodna z prawem. W tym momencie technologia blockchain pozwala nam wyeliminować, możliwość podrobienia dokumentów jednocześnie nie dając szansy oszustom.

Podsumowując, dzięki inteligentnym umowom startupy typu blockchain na rynku nieruchomości usuwają zaufanie z równania. Na tak ryzykownym rynku, na którym strony mogą sobie nie ufać, inteligentne umowy znacznie zmniejszają ryzyko oszustw. Dzięki temu kupujący i sprzedający mogą usprawnić proces transakcji na rynku nieruchomości.

Co więcej, blockchainy okazują się bardzo trudne do zaatakowania ze względu na ich zdecentralizowany, rozproszony charakter. Wszystkie te cechy zachęcały do rozwoju transakcji peer-to-peer z użyciem waluty kryptograficznej. Chociaż od czasu pojawienia się waluty kryptograficznej inwestorzy szukali sposobu na symbolizowanie innych aktywów. Jednym z takich przykładów jest tokenizacja nieruchomości.

Tokenizacja nieruchomości

Chociaż nieruchomości są bardzo dochodowe, wiele osób może wyłącznie o niej pomarzyć i nigdy nie mieć szansy na posiadanie choćby jednej. Inni latami oszczędzają i inwestują w nieruchomości, podczas gdy inni spędzają resztę życia na spłatę zadłużeń. W tym momencie naprzeciw wychodzi nam ponownie Blockchain, który pozwala potencjalnym inwestorom posiadać kawałki nieruchomości poprzez posiadanie Tokenów. Umożliwia to również osobom z różnych przedziałów podatkowych i regionów inwestowanie w nieruchomości poprzez częściową własność. Odsprzedaż części naszej nieruchomości jest również bardzo prosta, ponieważ można sprzedawać tokeny własności na rynkach wtórnych. Właściciel nieruchomości może również zbyć część swoich aktywów poprzez wydawanie tokenów.

Podsumowując, Blockchainowe startupy nieruchomości tokenizują aktywa, zapewniając, że sprzedający faktycznie są właścicielami nieruchomości, a kupujący posiada środki na jej pokrycie za pomocą inteligentnych umów kryptograficznych. Sieć blockchain może płynnie weryfikować wszystkie te dane natychmiast, redukując czas i całkowity koszt transakcji.

Tokenizacja nieruchomości w walutę kryptograficzną zwiększa bezpieczeństwo i rentowność zakupu oraz otwiera globalny rynek. Dla wielu technologia blockchain ma wyraźne zastosowanie na notorycznie nieprzejrzystym rynku nieruchomości. Kilka blokchainowych startupów z branży nieruchomości wypełniło tę niszę, wprowadzając innowacyjne rozwiązania.

Zarządzanie tytułami

Zapewnienie, że nikt nie kupi nieruchomości o wadliwym tytule, zawsze stanowiło problem w większości krajów. Odstrasza to niestety większość potencjalnych inwestorów w nieruchomości. Badania pokazują, że eksperci stwierdzają, że co najmniej 25% aktów własności jest przetwarzanych z wadami, takimi jak oszustwo, pominięcia i inne błędy. Większość inwestorów poszukuje ubezpieczenia tytułu własności, aby uniknąć strat w tej dziedzinie. Publiczny blockchain może rozwiązać wszystkie te problemy, ponieważ wyświetla wszystkie istotne informacje dla zainteresowanych stron. Fakt, że platforma jest bezpieczna i niezmienna, buduje zaufanie, które jest niezbędne w nieruchomościach.

Blockchainowe startupy na rynku nieruchomości

Pomimo ryzyka związanego ze współpracą w ramach blockchain — nieruchomości, pojawiło się kilka startupów, które próbowały zawrzeć to „małżeństwo” — z różnym stopniem sukcesu. Bez wątpienia firmy te są jednymi z pionierów w branży. Ich doświadczenia mogą pomóc każdemu, kto stara się zaryzykować wprowadzenie tokenizacji nieruchomości.

Propy

Z początkowym ICO, który przyciągnął ponad 15 milionów dolarów inwestycji – Propy jest zdecydowanie firmą typu must-watch w dziedzinie nieruchomości wykorzystującą blockchain. Założona w 2015 roku, firma umożliwia inwestorom zakup nieruchomości poprzez sieć blokchain w różnych lokalizacjach. Najbardziej widoczne są one w USA, Dubaju, Europie, Japonii i Hongkongu. Spółka twierdzi, że pomaga w transgranicznych transakcjach dotyczących nieruchomości.

Propy buduje zdecentralizowany, globalny sklep z nieruchomościami. Ten sklep internetowy będzie się opierał na Propy Registry. Zbudowanym na bazie ethereum blockchain do śledzenia globalnej własności nieruchomości, jak również PRO, symbol użytkowy umożliwiający rozwój kwitnącego, samowystarczalnego ekosystemu wokół tej bazy danych i posiadaczy tokenów.

W miarę upływu czasu oczekuje się znacznego wzrostu liczby użytkowników Propy, więc wcześni inwestorzy mogą dostrzec nagrodę za wczesne przyjęcie tego trendu.

SafeChain

SafeChain oferuje natychmiastowe transakcje nieruchomościami za pomocą blockchain. Firma SafeChain, to dostawca oprogramowania do zapobiegania oszustwom, ogłosił w 2018 r., że dodał blockchain do swojej platformy do zapobiegania oszustwom SafeWire.

Platforma SafeWire wykorzystuje kombinację weryfikacji tożsamości i technologii uwierzytelniania bankowego, aby pomóc agentom tytularnym wyeliminować zagrożenie oszustwami i zapewnić bezpieczeństwo środków swoich klientów.

Weryfikacja tożsamości klienta – SafeWire wymaga, aby klienci udowodnili swoją tożsamość poprzez wieloczynnikowe uwierzytelnianie, dzięki czemu urzytkownik będzie mógł szybciej i bezpieczniej realizować transakcje dotyczące nieruchomości.

ShelterZoom

ShelterZoom jest łatwą w użyciu platformą, która oferuje potencjalnym inwestorom sposób na przeniknięcie do sieciowego rynku nieruchomości z wygodnej platformy mobilnej. Dotyczy to również innych funkcjonalności, takich jak przyjazne widgety i pulpit nawigacyjny.

Co więcej, aspekty związane z nieruchomościami są proste i łatwo dostępne. Firma dąży do zwiększenia liczby sprzedaży w sieci Ethereum. Transakcje opierają się na inteligentnych umowach, przyciągając użytkowników z ponad 22 krajów.

StreetWire

StreetWire buduje zdecentralizowaną izbę rozliczeniową dla danych i transakcji dotyczących nieruchomości. Usprawni to procesy związane z zamykaniem, pożyczaniem i wyceną nieruchomości, jednocześnie zwracając wartość i kontrolę producentom danych. Projekt wykorzystuje technologię blockchain w celu wsparcia globalnego zastosowania w ewolucji technologii w sektorze nieruchomości.

Wymieniłem tu tylko cztery projekty, które uznałem za warte opisania. Jednak na rynku tokenizacji tych projektów jest coraz więcej, a jednocześnie części z nich już nie ma. Mogło to być spowodowane różnymi czynnikami, z którymi dany projekt sobie nie poradził.

Dlaczego umieścić nieruchomości w Blockchain?

Branża nieruchomości doświadcza kilku ogromnych problemów. Oto niektóre z największych, według nowego raportu, Top Ten Issues Affecting Real Estate 2018-2019:

  1. Rosnące oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i ogólna niepewność polityczna sprawiają, że zakup domu staje się coraz mniej atrakcyjny.
  2. Nowe przepisy imigracyjne i konsekwencje związane z infrastrukturą miejską najprawdopodobniej przyczynią się do dalszego wzrostu cen nowo wybudowanych obiektów nieruchomości.
  3. Dobra koniunktura w handlu elektronicznym sprawia, że dla wielu sprzedawców detalicznych prowadzenie działalności gospodarczej typu brick-and-mortar nie jest opłacalne, w związku z czym maleje popyt na obiekty komercyjne.

Co więcej, przełomowe technologie całkowicie przekształcają przemysł. Jak wskazuje inny dokument badawczy zatytułowany Emerging Trends in Real Estate (dla USA i Kanady w 2019 r.), inwestycje w technologie związane z nieruchomościami drastycznie wzrosną. Mogą one osiągnąć 5,2 mld dolarów w 2019 r., czyli znacznie więcej niż 1,3 mld dolarów wyrzuconych na rynek w 2014 r. Technologie typu blockchain należą do 13 czynników zakłócających funkcjonowanie branży nieruchomości.

Niestety w polskojęzycznym Internecie nie znalazłem żadnych podobnych raportów dotyczących polskiego budownictwa dlatego posiłkowałem się trendami z USA. Jednak jak wiadomo, większośc trendów z USA przenosi się na resztę świata.

I nic dziwnego. Rozproszone technologie księgowości mogą potencjalnie naprawić wiele dziur w branży. Po pierwsze, może pomóc w stworzeniu w pełni przejrzystego rejestru nieruchomości. Po drugie, może stworzyć możliwości zakupu dla inwestorów o ograniczonych możliwościach finansowych, poprzez ułamkową własność.

Użyteczność Blockchain — Czyli co dalej z tokenizowanymi nieruchomościami?

Podczas gdy wiele branż myśli o tym, jak zastosować rozproszoną księgę (i czy jest tego warta), blokchainowe startupy nieruchomości już zaczęły korzystać z tej technologii. Wycięcie drogich pośredników, usprawnienie finansowania i usunięcie zaufania do transakcji to tylko niektóre z zalet tego tradycyjnie konserwatywnego sektora. Transgraniczne inwestycje w nieruchomości również mogą wzrosnąć, ponieważ zdecentralizowana technologia zmniejsza ryzyko i weryfikuje finansowanie.

Niestety, nawet jeśli prawdziwa „demokratyzacja” nieruchomości i łatwość inwestowania w symboliczne aktywa mogą rozwiązać wiele problemów, to pod wieloma względami jest jeszcze długa droga do przebycia. Szczególnie ze względu na liczne kwestie regulacyjne związane z tokenizacją nieruchomości, zwłaszcza jeśli mówimy o globalnej dostępności takich aktywów.

Jednak ja nie mam wątpliwości, że z tokenizowane aktywa są przyszłością i może to być znacznie wygodniejsze i jeszcze bardziej opłacalne dla inwestorów i zwykłych ludzi. Jednak przed nami jeszcze długa droga.

A co sądzisz o z tokenizowanych inwestycjach w nieruchomości? Jak długo zajmie dotarcie do celu? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.

Dzięki za przeczytanie artykułu oraz odwiedzenie mojej strony! -Szymon w Sieci-

 716 total views,  1 views today

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
0 0 votes
Article Rating

Post Author: Szymon w Sieci

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Jako Szymon "poza siecią" jestem zwykłym chrześcijańskim chłopakiem, który wierzy w prawdy głoszone przez Chrystusa. Jak każdy potrafię się mylić i popełniać błędy oraz miewam swoje wzloty i upadki, co pokazuje, że niezależnie od statusu społecznego jesteśmy tylko ludźmi. Kocham zieleń lasów i łąk oraz błękit nieba.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x