Site Loader
Zamieniłem Google Chrome na Brave Browser

Czy wiedziałeś, że wszechobecne reklamy w Internecie wykorzystują skrypty do śledzenia Twojego ruchu w sieci oraz spowalniają działanie Twojej przeglądarki i smartfonu?

Jednak znalazłem rozwiązanie tych problemów dzięki przeglądarce Brave Browser, o której dzisiaj chciałbym Ci szerzej opowiedzieć.

Ten wpis został zaktualizowany maju 2020 roku

Reklamy

Reklamy są siłą napędową Internetu, źródłem finansowania prawie wszystkiego, co się czyta, ogląda i słyszy w Internecie. Cyfrowy biznes reklamowy jest pod wieloma względami „cudowną maszyną” – koryguje i przekształca ukrytą uwagę w prawdziwe pieniądze, które płaci za wiele naprawdę użytecznych wynalazków, od wyszukiwania po natychmiastowe tłumaczenia do hostingu wideo i globalnego mapowania.

Jednak reklamowa maszyna online jest również ogromnym, nieprzejrzystym i zawrotnie skomplikowanym kompleksem o niedocenianej zdolności do niewłaściwego użycia — takim, które gromadzi i stale profiluje dane o naszym zachowaniu, tworzy zachęty do zarabiania na naszych najbardziej prywatnych pragnieniach… Często prowadzi to do doszukiwania się luk prawnych przez „mrocznych” ludzi, którzy z chęcią je wykorzystają.

I pomimo całej swojej potęgi, reklama cyfrowa od dawna jest niedostatecznie regulowana i niedostatecznie nadzorowana, zarówno przez firmy, które ją prowadzą, jak i przez rządy na całym świecie.

Google Chrome…

Google Chrome to obecnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie. Według szacunków Statista jej udział w rynku globalnym znajdował się na poziomie ponad 66% (dane z kwietnia 2018 roku). Według danych serwisu Statista w marcu 2020 roku dalej aż 63.77% użytkowników korzysta właśnie z tej przeglądarki. Jednak jest to spadek o 2.23% od kwietnia 2018 roku.

Statista internet browser
Statista internet browser

W Polsce Chrome również dominuje wśród użytkowników (według danych z grudnia 2019) z aż 59.09% na drugim miejscu, znalazł się „Płonący Lis” (FireFox)
(ta statystyka jest bardzo dobrą informacją pod względem przejścia na użytkowanie przeglądarki Brave Browser).

statista internet browser poland
statista internet browser poland

W większości przypadków łatwo zauważyć, dlaczego Chrome dominuje wśród przeglądarek Internetowych. Nie zatyka zasobów; ma atrakcyjny, minimalistyczny interfejs; i jest niesamowicie konfigurowalny dzięki sklepowi internetowemu z dziesiątkami tysięcy rozszerzeń i motywów.

Wadą Chrome jest to, że jest własnością Google… Tylko to wystarczy, aby wyprowadzić z równowagi ludzi, którzy dbają o to, by utrzymać surfowanie po sieci tylko dla siebie, ponieważ celem Google jest wiedzieć o nas jak najwięcej. A to wszystko, aby kierować na nas jak najbardziej trafne reklamy. Dzięki przeglądarce Chrome, Google może wysysać jeszcze więcej informacji o Twojej aktywności w sieci. Firma próbowała też w przeszłości usunąć niektóre elementy z Chrome, które zostały okrzyknięte w sieci „pełnoprawnym atakiem na prywatność użytkowników”.

Ponadto dzięki swojej miażdżącej przewadze głosów, w Web Platform Incubator Community Group, Google może wprowadzać każdą aktualizację, jaką uzna za „standard”. I tak było w przypadku aktualizacji z funkcją „Scroll To The Text Fragment”, która trafiła do użytku pomimo sporej ilości sprzeciwów ze strony innych firm (w tej grupie zasiadają takie firmy jak Microsoft czy Apple).

Dzięki tej funkcji może dojść do wielu nadużyć prywatności. Przykładem takiego nadużycia podzielił się Peter Snyder (pes10k) na platformie programistycznej GitHub, zajmujący się kwestiami prywatności w przeglądarce Brave:

pes10k

The proposal seems to enable some privacy attacks, by exposing new types of information to new types of observers.
For example: Consider a situation where I can view DNS traffic (e.g. company network), and I send a link to the company health portal, with #:~:text=cancer. On certain page layouts, i might be able tell if the employee has cancer by looking for lower-on-the-page resources being requested

Ponadto Peter Snyder ostrzega, że osoba dopuszczająca się ataku może ustalić, kogo dana osoba ma w znajomych na Facebook czy kogo śledzi na Twitterze:

pes10k

Besides the #:~:text=cancer example, Im certain the same approach could be used to figure out if you’re facebook friends with someone twitter.com#:~:text=@handle or many many other things.

W poszukiwaniu alternatywy

Internet jest dziś zasypany przeglądarkami internetowymi (w sumie czym on nie jest zasypany…). Dlatego w tym gąszczu ciężko jest znaleźć przeglądarkę „idealną”, która spełniałaby wszystkie nasze wymogi. Najczęściej wybieranymi zamiennikami dla Chrome w Polsce są Mozilla FireFox i Opera. I na tym najczęściej kończą się zamienniki dla popularnego giganta, chyba że ktoś korzysta ze sprzętu od Apple, gdzie ma możliwość korzystania z przeglądarki Safari.

Sam przez lata korzystałem głównie z przeglądarki Chrome ze względu na sporą ilość narzędzi internetowych do pracy a FireFoxa, używałem do codziennego przeglądania sieci. Jednak ponad 2 lata temu, zainteresowałem się projektem kryptograficznym Basic Attention Token (BAT), co pozwoliło mi poznać nawą alternatywną przeglądarkę do Google Chrome — Brave Browser (odważna przeglądarka). Skończyło się na tym, że pobrałem, wypróbowałem i pozostałem przy Brave do dziś.

Wizualnie Brave Browser jest jak bliźniak Google Chrome

Poważnie, Brave Browser wygląda prawie tak samo (jeśli chodzi o podstawowe funkcje), jak Google Chrome, ponieważ zostały one zbudowane na tym samym silniku chromium. Więc jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z przeglądarki Chrome, bez większego problemu poradzisz i przyzwyczaisz się do Brave Browser.
Choć warto zaznaczyć, że Brave jest o wiele bogatszą przeglądarką w ustawienia dla użytkowników.

Brave browser jest wizualnie jak klon Google Chrome
Google Chrome ustawienia
brave browser ustawienia
brave browser ustawienia

Brendan Eich — Twórca Brave Browser

Brendan Eich to twórca Java, Mozilla Firefox oraz Brave Browser

Brave to „dziecko” Brendana Eicha, współzałożyciela Mozilli , organizacji tworzącej Firefoksa. W 1995 roku wynalazł on JavaScript – kod przeglądarki, który sprawia, że ​​strony internetowe są interaktywne, a nie statycznymi stronami tekstu i obrazów. JavaScript był później używany przez legiony firm ad-tech, w tym Google i Facebook, aby pomóc w zarządzaniu procesem wyświetlania kierowanych reklam w przeglądarce.

W dolnej części okna widać, że przeglądarka wściekle analizuje wszystkie instrukcje JavaScript podczas oczekiwania na załadowanie strony. Proces ten przeładowuje zasoby systemowe, wyczerpuje energię baterii i nagrzewa urządzenie. Jest także nośnikiem złośliwego oprogramowania i de facto narzędziem oszustów reklamowych.

Paradoksalnie przeglądarka Brave, spędza większość czasu na blokowaniu kodu JavaScript. W rezultacie, strony ładują się szybciej i bezpieczniej. Jednak reklama nadal jest głównym sposobem wydawców na zarabianie na ich treściach. Brave buduje również platformę kryptograficzną, której celem jest pomaganie konsumentom w umieszczaniu płatności w kieszeniach ich ulubionych wydawców. Eich porównuje to do klubu lojalnościowego.

Brave – Odważnie zmieniając internet

Celem przeglądarki Brave Browser jest wyglądać, czuć i działać podobnie jak wiodąca na rynku przeglądarka Google Chrome. Jednocześnie przeglądarka agresywnie chroni bezpieczeństwo i prywatność danych osobowych użytkownika. Programiści z wielkim trudem usunęli, jak najwięcej punktów tarcia i kompromisów dla osób przychodzących z Chrome, jednocześnie chroniąc użytkowników przed ryzykownymi witrynami, reklamami, złośliwym oprogramowaniem i plikami cookie, które śledzą użytkownika w sieci.

Brave jest zbudowany na Chromium, tym samym projekcie przeglądarki open-source, co Google Chrome. Istnieje wiele przeglądarek opartych na Chromium, z których najbardziej znaną jest Opera. Brave Browser, jest jednak znacznie młodszą przeglądarką i, w przeciwieństwie do Opery, ludzie, którzy za nią stoją, postanowili nie zmieniać wyglądu swojego interfejsu z Chrome tak bardzo.

Brave Browser obsługuje sieć TOR

Jednym z kluczowych powodów, dla których zamieniłem inne przeglądarki na Brave, były zabezpieczenia prywatności. Większość innych przeglądarek sprawia, że potrzebujesz ​​ręcznie dodać rozszerzenia, aby uzyskać podobne wyniki.

Dla przykładu Brave zawiera, wbudowany HTTPS Everywhere. Wymusza to na stronach internetowych domyślne połączenie szyfrowane, gdy uzyskasz do nich dostęp, zachowujesz prywatność swoich kliknięć i innych działań na tych stronach internetowych. W innych przeglądarkach HTTPS Everywhere jest rozszerzeniem, które użytkownicy muszą ręcznie pobierać. Myślę, że przeciętny użytkownik Internetu prawdopodobnie tego nie robi…

Ponadto przeglądarka ma wbudowane, zabezpieczenia odcisków palców. Chroni to, przed reklamodawcami i firmami śledzącymi Cię w Internecie na podstawie unikalnych cech komputera, takich jak rozmiar ekranu, rozmiar okna przeglądarki, zainstalowane czcionki i inne. Przeglądarka domyślnie blokuje także pliki cookie innych firm, a także oferuje wbudowane blokowanie skryptów.

Jednak zdecydowanie najlepszą cechą Brave Browser jest jej prywatny tryb przeglądania z obsługą sieci TOR. Wbrew temu, co zakłada większość ludzi, standardowe przeglądanie prywatne (znane w Chrome jako tryb „Incognito”) nie chroni Twojej aktywności internetowej ani tożsamości przed usługodawcą internetowym, ani odwiedzanymi witrynami internetowymi. Zamiast tego te tryby po prostu blokują pozostawienie śladów aktywności przeglądania na Twoim komputerze…

Brave Browser posiada obsługę sieci TOR

Tryb prywatnego przeglądania w przeglądarce Brave jest radykalnie inny niż w przypadku Chrome i zapewnia znacznie więcej prywatności. Gdy wybierasz prywatne okno z obsługą sieci TOR, maskujesz w ten sposób swój adres IP, uruchamiając aktywność internetową przez serwer pośrednika, który przekazuje twoje żądanie do ostatecznego miejsca przeznaczenia. To sprawia, że ​​praktycznie niemożliwe jest, aby strona, którą obecnie odwiedzasz, wiedziała, że ​​żądanie pochodziło z twojego komputera.

Zwykle, jeśli chcesz korzystać z sieci TOR, musisz pobrać osobną przeglądarkę stworzoną specjalnie dla tej sieci. Dodając obsługę sieci TOR do wbudowanego trybu prywatności w przeglądarce Brave, zapewnia ona użytkownikom ochronę prywatności, w którą wielu ludzi błędnie wierzy, korzystając z trybu „prywatności/inkognito” w innych przeglądarkach.

100% kompatybilności z chrome web store

Myślę, że ta informacja jest jedną z kluczowych dla zwykłych użytkowników, a mianowicie — Brave Browser jest w 100% kompatybilny z Chrome Web Store!

Dzieje się tak, ponieważ Brave działa na silniku Chromium. Wszystkie rozszerzenia stworzone dla przeglądarki Google Chrome działają natywnie w przeglądarce Brave, bez dodatkowej pracy dla programistów oraz ku uciesze użytkowników.

Chrome web store w Brave Browser 2
Chrome web store w Brave Browser 2
Chrome web store w Brave Browser
Chrome web store w Brave Browser

Szybka, wydajna i WOLNA od REKLAM

To, co szczególnie wyróżnia Brave Browser, to agresywne podejście do reklamy. Przeglądarka została zbudowana w celu usuwania reklam online ze stron internetowych.

Brave eliminuje również wszystkie śledzące reklamy, często małe elementy stron, które reklamodawcy i wydawcy witryn wdrażają, aby zidentyfikować użytkowników. Robi się to po to, aby reklamodawcy wiedzieli, jakie inne witryny odwiedzają lub odwiedzili użytkownicy. Trackery śledzące są używane przez sieci reklamowe do pokazywania produktów podobnych do tych zakupionych lub właśnie rozważanych, co prowadzi do tego, że użytkownik nieustannie widzi tę samą reklamę bez względu na to, gdzie się porusza.

Brave Browser blokuje reklamy i skrypty śledzące
Brave Browser blokuje reklamy i skrypty śledzące

Na komputerach Brave Browser ładuje strony do 6 razy szybciej niż Chrome i Firefox. Są to przeglądarki nr 1 i 3 na świecie w rankingu dostawców aplikacji analitycznych. Na smartfonach „Odważny” ładuje strony do ośmiu razy szybciej niż Chrome (Android) lub Safari (iOS).

Wzrost prędkości Brave nie powinien dziwić. Eliminując reklamy i trackery śledzące, Brave pobiera znacznie mniej treści ze strony niż jakakolwiek przeglądarka bez rozszerzenia blokującego reklamy. Nie ma nic nadzwyczaj technologicznego w wydajności Brave; po prostu pobiera ona mniej danych niż inne przeglądarkiGdyby tak nie było, Chrome i inne przeglądarki oparte na Chromium byłyby równie szybkie.

Krótko o modelu biznesowym

Model biznesowy przyjęty przez „Odważnych” opiera się nie tylko na blokowaniu reklam, ale na zastępowaniu wykreślonych reklam reklamami z własnej sieci. Działa to na takiej zasadzie, że Brave wykorzystuje swoją technologię w celu usunięcia reklam z przeglądarki, a następnie zastąpienie ich reklamami swojego własnego pomysłu (które respektują naszą prywatność). Zaznaczyć trzeba, że reklamy pojawią się dopiero w momencie, gdy wyrazimy na to zgodę, otrzymując w zamian kryptowalutę BAT.

Za każdą zobaczoną reklamę, użytkownik otrzyma 70% zysków od reklamodawcy. Maksymalna liczba reklam to 5 na godzinę

Reklamy w Brave Browser
Reklamy w Brave Browser
Reklamy w Brave Browser 2
Reklamy w Brave Browser 2

Alternatywny system finansowania

Ponadto firma zbudowała alternatywny system finansowania części działalności komercyjnej, która finansuje wydawców witryn. Opcjonalny system Brave Rewards umożliwia wysyłanie płatności kryptowalut w formie podstawowych tokenów BAT do:

 • Wydawców stron internetowych
 • YouTuberów
 • Streamerów gier na platformie Twitch (chociaż ta ostatnia kategoria nie jest jeszcze dostępna na Androida)(w oficjalnym komunikacie na blogu Brave z 11 lipca 2019 podano, że program Brave Ads jest teraz również dostępny dla urządzeń mobilnych z systemem Android.)
 • Dla użytkowników: Twitter’a i Reddit’a
 • Dla programistów na platformie Github
 • Dla twórców na platformie Vimeo

Dyrektor generalny Brave, Brendan Eich, prognozuje, że:

Nie zdziwiłbym się, gdyby nasi użytkownicy mogli zarobić 70 USD rocznie, gdy wprowadzimy system w 2019 r. — kiedy oferty reklamowe będą trudniejsze do zdobycia, a my będziemy subsydiować przychody z puli wzrostu użytkowników BAT — i wspiąć się do 2020 r. Do powyżej 320 lub 224 USD przychodu użytkownika netto rocznie

Podsumowując prościej: Użytkownicy otrzymują kryptowalutę BAT w zamian za konsumowanie treści, a tokeny trafiają do portfela kryptograficznego w tej samej przeglądarce (które mogą zostać wysłane na platformę Uphold w celu wymiany na inną kryptowalutę bądź walutę tradycyjną np. PLN, EUR USD). Konsumenci mogą również wybrać, które witryny nagradzać w zależności od ich preferencji.

Zweryfikowany wydawca Brave

Jako twórca treści możesz zostać tzw. Zweryfikowanym Twórcą Treści w ekosystemie Brave Reward, co da Ci możliwość w łatwy sposób do przyjmowania płatności w BAT za swoje usługi oraz otrzymywania dotacji od swoich fanów. Tym samym nie będziesz już musiał/a upychać reklam np. w swoich filmach co jest coraz bardziej irytujące dla większości użytkowników internetu.

Obrazy sponsorowane

Funkcja Obrazy sponsorowane jest stosunkowo nowym dodatkiem do platformy reklamowej Brave Ads. Są to obrazy sponsorowane na stronie startowej w przeglądarce Brave. Dodatek stanowi nowe dodatkowe źródło dochodów dla użytkowników oraz wspiera ekosystem BAT.

brave browser obrazy sponsorowane
brave browser obrazy sponsorowane

Program partnerski

Dodatkowo każdy zweryfikowany wydawca i osoba prywatna może uczestniczyć w programie partnerskim, polecając przeglądarkę Brave przyjaciołom, rodzinie, komukolwiek. W nagrodę możesz otrzymać 5$ od 1$ do 7,5$ (w zależności od regionu osoby pobierającej przeglądarkę) wypłacone w kryptowalucie BAT. Jedynym warunkiem, by otrzymać zapłatę, jest, aby polecony użytkownik korzystał z przeglądarki minimum 30 dni (jak wersję trial). Promocja rekomendacji jest ograniczona do wypłacenia kwoty 1 miliona dolarów lub do 31 grudnia 2019 r. Program poleceń trwa do odwołania.

Brave Rewards
Brave Rewards

Intensywny rozwój

Z oficjalnych informacji od Brendana Eich’a – Brave Browser przekracza 13,9 miliona aktywnych użytkowników miesięcznie i 4,8 miliona aktywnych użytkowników dziennie w kwietniu 2020 roku!

Des Martin szef marketingu Brave Browser inc. podzielił się na swoim Twitterze świetną informacją o przyroście 1 miliona nowych użytkowników w samym marcu 2020.

Wraz ze wzrostem bazy użytkowników i reklamodawców, podobnie rośnie liczba kupowanych tokenów BAT. W ciągu ostatnich kilku miesięcy liczba tych zakupów rośnie wykładniczo i prędzej czy później powinno się to pozytywnie odbić na cenie tokenu.

Brave initiated BAT purchases over time
Brave initiated BAT purchases over time

Największa na świecie giełda kryptowalut Binance nawiązała współpracę z Brave Browser inc, która zdecydowanie zrewolucjonizuje handel kryptowalutami. Oba zespoły postanowiły połączyć siły i stworzyć widget do przeglądarki Brave, który umożliwia w prosty i szybki sposób handel kryptowalutami.

Kilka słów na koniec

Podsumowując atuty przeglądarki:

 • Brak reklam i skryptów śledzących
 • Prędkość ładowania stron
 • Oszczędność baterii w smartfonach
 • Wysokie bezpieczeństwo i prywatność danych osobowych użytkownika
 • Kompatybilność z Chrome Web Store
 • Wbudowana obsługa sieci TOR
 • Możliwość dodatkowego zarobku w formie tokenów BAT

W mojej opinii przeglądarka sprawdza się świetnie i nie mam do niej większych zastrzeżeń. Oczywiście przez ~2 lata mojej „przygody” z odważnymi zdarzały się sporadyczne bugi. Jednak od dłuższego czasu przeglądarka nie sprawia żadnych problemów. Podsumowując, czego bym nie napisał o Brave Browser, to sugeruję, abyś nie wierzył/a w żadne słowo, które tutaj napisałem… Po prostu sprawdź i oceń samemu czy Brave jest przeglądarką dla Ciebie!

Jeśli chcesz przetestować Brave Browser (na dowolnym urządzeniu), to możesz skorzystać z mojego linku Zweryfikowanego Wydawcy Brave, klikając w poniższy baner. Tym samym wspomożesz rozwój SzymonwSieci.pl

Pobierz przeglądarkę Brave Browser
Pobierz Brave Browser

Przydatne linki do Brave:

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

4 Replies to “Zamieniłem przeglądarkę Chrome na Brave Browser, ponieważ mam dosyć reklam i chronię swoją prywatność!”

 1. Players ɑre plaing the game t᧐ engage in the game,
  which is an interesting change from otfher games where
  players are juѕt „All In” before the flop neаrly every single time.

  I can literally play tһiѕ for hours ɑt a time. Graphics
  are amazing. Thhe game play iis smooth ɑnd as fluid
  aas ߋne might think of.

 2. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless,
  you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same
  nearly a lot often inside case you shield this increase.

 3. What a information of un-ambiguity and preserveness
  of valuable know-how about unpredicted emotions.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *