Site Loader
Cenzura na YouTube!

Cenzura na YouTube!

Od kilku lat coraz częściej można spotkać w sieci informacje dotyczące cenzurowania filmów i zamykania kanałów na platformie YouTube. Od roku 2017 ten problem odczuwają w Polsce głównie środowiska prawicowe, które w tym wypadku wydają się być na straconej pozycji.

Dzień przed tegoroczną wigilią (23 grudnia 2019) miała miejsce ogromna fala blokad filmów i kanałów z całego świata związanych z kryptowalutami. Wśród nich znalazły się między innymi takie kanały jak:

Polskim YouTuberom takim jak Phil Konieczny, Krypto Raport czy Mike Satoshi również się „oberwało”. Jednak jak podaje Coindesk – dnia 27 grudnia 2019 r. rzecznik największej platformy wideo na świecie udzielił informacji, iż firma popełniła błąd i przez przypadek usunęła i zamknęła kanały tysiącom twórców na całym świecie…

With the massive volume of videos on our site, sometimes we make the wrong call. When it’s brought to our attention that a video has been removed mistakenly, we act quickly to reinstate it. We also offer uploaders the ability to appeal removals and we will re-review the content

Cenzura na Youtube
Cenzura na YouTube

YouTube – Prywatna platforma wideo

Wiele głosów w sieci porusza kwestie łamania przez YT szeroko pojętej „wolności słowa”, jednak czy to do końca słuszna teza?

Zacznijmy od podstaw w tym temacie, a mianowicie YouTube to platforma wideo, w której użytkownicy mogą za darmo oglądać, udostępniać, komentować i przesyłać własne filmy. Usługa wideo jest dostępna na komputerach PC, laptopach, tabletach i przez telefony komórkowe.

YouTube jest doskonałym miejscem do odkrywania nowych rzeczy, nauki i rozrywki, jednak jest pewien szkopuł, o którym większość użytkowników zapomina… A jest to fakt, iż platforma jest prywatnym serwisem z własnym regulaminem, który może być zmieniany w dowolnym momencie. A taka zmiana nastąpiła choćby 5 czerwca 2019 mająca – w myśl jej autorów – jeszcze bardziej ograniczyć mowę nienawiści i dyskryminację, uderzyć w poglądy wyrażające wyższość danej kultury, religii czy idei oraz przeciwdziałać treściom promującym przemoc. Polityka serwisu obrała kurs na cenzurowanie takich treści już w 2017 roku, dzisiaj jednak jesteśmy świadkami jej gwałtownego przyspieszenia.

Co więc to oznacza w praktyce? „Wolnoć Tomku w swoim domku!”

W praktyce oznacza to, że nie jesteś na swoim „terenie”, tylko na prywatnym portalu YouTube.com gdzie zgodziłeś/aś się dobrowolnie na zasady świadczenia usługi tu obowiązujące. Twoja swoboda wypowiedzi nie jest ograniczona, ponieważ sam/a się na te ograniczenia zgodziłeś/aś! Platforma ma prawo usunąć lub zawiesić każdy film, komentarz czy konto bez tłumaczenia się nikomu.

Na całe szczęście YouTube nie ma monopolu na publikację treści wideo, nawet na ograniczonym polskim rynku. Dlatego jeśli nie chcesz korzystać z platformy YouTube, pamiętaj, że masz szeroki wybór zastępników.

Cenzura na Youtube – Alternatywy

Zdecentralizowane alternatywy YouTube

Cenzura na YouTube to dla Ciebie problem? Istnieje wiele różnych projektów opartych na technologii blockchain, które pomogą zmienić przyszłość internetu i nie tylko. Innowacja jest zawsze pozytywnym zjawiskiem w tym zakresie. Zdecentralizowane platformy mogą wprowadzić pewne pozytywne zmiany, jeśli chodzi o kwestie publikowania treści wideo. Brak demonetyzacji, brak cenzury, zarobki liczone od „polubień” bądź każdej minuty wyświetlanego wideo, a to nie wszystko, co chcą zaoferować twórcy takich platform.

Jeśli więc jesteś z jakichś powodów zdeterminowany, aby zmienić platformę YouTube na inną, to świetnie się składa! Ponieważ przedstawię Ci 12 interesujących alternatywy na wymienione problemy oraz dowiesz się o dodatkowych możliwościach tych platform. Być może w rezultacie skorzystasz z jednej z tych alternatyw.

Bittubers

Bittubers to zdecentralizowana platforma społecznościowa, która w swojej nowej odsłonie jest połączeniem Facebooka i YouTube. Ma ona na celu „oddanie władzy w ręce twórców i widzów”. Platforma pozwala na udostępnianie/przesyłanie strumieniowego wideo oraz jest budowana na podstawie dystrybucji typu peer-to-peer i hosting, pozwala to na przywileje związane z takim modelem. Na przykład, przesyłający będą mogli skorzystać z prawa do wolności słowa bez obawy przed cenzurą lub działaniami odwetowymi.

Zamiast polegać na scentralizowanych serwerach, Bittubers używa zdecentralizowanego systemu opartego na standardzie IPFS. Model monetyzacji platformy o nazwie AirTime to bardzo rewolucyjne rozwiązanie, które osobiście bardzo polubiłem. A mianowicie model ten nagradza zarówno twórcę, jak i oglądającego za każdą minutę obejrzanego materiału wideo! W przeciwieństwie do np. do D.Tube Twój materiał wideo jest monetyzowany dożywotnio za każdą minutę wyświetlenia. Wypłacane wynagrodzenie jest liczone w kryptowalucie TUBE.

Lbry.comLbry.tv

„LBRY jest pierwszym rynkiem cyfrowym, który jest kontrolowany przez uczestników rynku, a nie przez korporację czy inną osobę trzecią.”

LBRY jest platformą współdzielenia, która wykorzystuje technologię blockchain, aby umożliwić użytkownikom publikowanie materiałów i otrzymywać za to wynagrodzenie. Osoby korzystające z usług LBRY mogą zarabiać na publikowanych przez siebie materiałach za pomocą wbudowanego systemu płatności. Koncepcja ta łączy w sobie ogromne zalety techniczne zarówno usług Bitcoin, jak i BitTorrent dla osób chcących dzielić się treściami.

W odróżnieniu od sieci funkcja płatności jest wbudowana w każdy akt publikacji. Musisz uruchomić na swoim komputerze oprogramowania o nazwie LBRYNet. To właśnie ten fragment oprogramowania jest miejscem, w którym pojawia się architektura torrentowa. Podobnie jak w przypadku klientów torrentowych, użytkownicy LBRY zarówno konsumują, jak i udostępniają: „To proste: hostujesz to, co pobierasz.”  A to wiąże się z systemem mikropłatności: Podczas gdy aplikacja LBRY jest uruchomiona, komunikuje się ona z siecią, jakie treści udostępniasz. Jeśli ktoś pobierze od Ciebie treści, otrzymasz za to kryptowalutę LBRY (LBC).

D.Tube

D.Tube (Decentralized Tube) jest zdecentralizowaną platformą wideo, która zachęca użytkowników do tworzenia treści wideo, dając im możliwość zarabiania kryptowaluty STEEM. Użytkownicy są nagradzani poprzez umieszczanie i up voting treści na platformie oraz za bycie tzw. kuratorem treści. Wszyscy użytkownicy są nagradzani pieniężnie za swój wkład, a nie tylko twórcy treści. DTube jest wolny od reklam, nie zawiera ukrytych algorytmów kontrolujących widoczność i monetyzację, a także jest odporny na cenzurę. DTube jest zbudowany w oparciu o sieć IPFS peer-to-peer i blockchain STEEM.

Livepeer.org/

Projekt Livepeer buduje platformę do transkodowania wideo i transmisji strumieniowej wideo na żywo dla zdecentralizowanej sieci. Jako zdecentralizowana sieć wartości, Livepeer jest otwarty na kilka nowych typów uczestników zewnętrznych, nie tylko inwestorów i klientów. Obecnie, użytkownicy mogą przyjąć rolę delegata, operatora transkodera lub górnika w Livepeer. Jeśli sieć zyska na przyjęciu, możemy nawet przewidzieć przypadek usług drugiego rzędu, takich jak monitorowanie treści i kuratela. To pięć sposobów interakcji tylko z tą siecią, które z natury rzeczy są zarówno techniczne, jak i finansowe. Obecnie deweloperzy mogą zintegrować Livepeer z ich aplikacjami, pobierając węzeł, uruchamiając serwer medialny Livepeer i finansując swoje konto w Ethereum.

Flixxo.com

W Flixxo, twórcy treści korzystają ze smart contract’s(inteligentnych umów tworzonych na blockchain Ethereum), by ustalić cenę za oglądanie ich wideo, jak również to, ile podzielą się tym dochodem z użytkownikami, którzy zasieją go w sieci P2P. Reklamodawcy kupują tokeny bezpośrednio od twórców treści i używają inteligentnych umów, aby zapłacić użytkownikom, którzy w przeciwieństwie do YT, sami wybierają oglądanie reklam. Ten kompatybilny ekosystem zapewnia, iż Flixxo działa jako zdecentralizowany YouTube, praktycznie bez żadnych kosztów ogólnych. Efektem końcowym jest to, że twórcy treści zarabiają więcej na swoich filmach, ale także, że wygrywają wszyscy inni.

Joinpeertube.org

PerTube jest to oprogramowanie, które umożliwia każdemu bardzo łatwe uruchomienie własnej strony internetowej (własnego kanału jak na YouTube). Wszystkie strony, które każdy prowadzi, mogą rozmawiać ze sobą, a osoby posiadające konta na jednej z nich mogą wchodzić w interakcje z ludźmi na innych.

PeerTube zakłada bycie zdecentralizowaną i wolną/otwartą alternatywą dla platform do transmisji filmów. Dzięki PeerTube możesz wybrać dostawcę hostingu i zasady, które Ci odpowiadają. Jeżeli to konieczne, PeerTube może korzystać z protokołu peer-to-peer (P2P), aby transmitować viralowe filmy, zmniejszając obciążenie serwerów.

Przykład: Powiedzmy, że Kowalski, Uniwersytet X i Klub piłkarski R instalują oprogramowanie i zostają gospodarzem PeerTube. Konkretnie rzecz ujmując, hosting instancji tworzy stronę internetową (powiedzmy KowalskiTube.pl, UniwersytetXTube.org i DrużynaRTube.net), na której można oglądać filmy i zapisywać się do nich, dzięki czemu można komunikować się lub przesyłać własne treści.
Te strony mogą zdecydować się na śledzenie siebie nawzajem (nazywa się to federacją). Na przykład, jeśli Kowalski chciałby, aby na KowalskiTube pojawiły się filmy DrużynaRTube wszystko, co musi zrobić, to połączyć się z DrużynaRTube. Filmy DrużynaRTube pozostaną na jego serwerze, ale widzowie Kowalskiego, którzy są przyzwyczajeni do oglądania filmów z KowalskiTube, będą mogli je zobaczyć.

W tym przykładzie UniwersytetXTube pozostaje odizolowany, ale KowalskiTube.pl i DrużynaRTube.net są federacją. Zamiast tworzyć jedną gigantyczną platformę, PeerTube pozwala na tworzenie wielu małych, zróżnicowanych i wzajemnie powiązanych platform.

PeerTube nie jest własnością monopolu żadnej korporacji, nie opiera się o reklamy i nie śledzi Cię. Jest wolnym/otwartym oprogramowaniem sfinansowanym przez francuską organizację non-profit — Framasoft

Vibravid.io

VibraVid jest platformą udostępniania online wideo i muzyki. Platforma została zbudowana w oparciu o technologię blockchain TRON oraz kryptowalutę BeatzCoin (BTZC). Pliki muzyczne i wideo przesyłane na platformie są przechowywane poprzez zdecentralizowane rozwiązanie pamięci masowej oparte na systemie plików BitTorrent (BTFS). Dzięki przechowywaniu plików w zdecentralizowanej sieci platforma minimalizuje potencjał centralnego punktu awarii, zapewniając jednocześnie brak cenzury.

Celem VibraVid jest stworzenie gospodarki peer-to-peer, która przyniesie korzyści zarówno twórcom, jak i użytkownikom. Co więcej, platforma pozwoli twórcom otrzymać 95% przychodów ze sprzedaży. VibraVid pozwala również użytkownikom wspierać swoich ulubionych artystów poprzez mikrotransakcje i nagradzać słuchaczy za wspieranie twórców, motywując w ten sposób obie strony jednocześnie.

Bitchute.com

BitChute to kolejna platforma typu peer-to-peer, napędzana przez BitTorrent, która twierdzi, że oferuje miejsce dla wolności słowa i zdecentralizowanej dystrybucji.

Na portalu faktycznie można „poczuć” wolność wypowiedzi, ponieważ znajdują się tam takie kanały czy treści jak:

Kanał o nazwie Black Crimes Matter, z tagiem, który brzmi: „Ten kanał jest poświęcony pokazaniu prawdziwej natury czarnych. To broń biologiczna, której celem jest zniszczenie zachodniej cywilizacji.” Czy też sporo filmów związanych z Auschwitz np. „dlaczego komory gazowe są mitem”

Sama strona nie wykorzystuje technologii blockchain we własnym ekosystemie (którego zresztą brak w tym wypadku) jednak przyjmuje dotacje w BTC, BCH oraz ETH.

Ze wszystkich wymienionych w tym artykule alternatyw, Bitchute jest największym portalem z ponad 8 milionami odsłon miesięcznie, działając od 29 maja 2014 r. Stronę głównie odwiedzają Amerykanie 36.7% następnie Niemcy 9.1%, UK 7.3%, Kanada 6%, Brazylia 3.2%

Videocoin.ioVideocoin.network

VideoCoin Network to zdecentralizowany system kodowania, przechowywania i dystrybucji treści wideo, który przekształca wszystkie usługi wideo w chmurze w wydajny rynek algorytmiczny działający na blockchain Ethereum z natywnym tokenem protokołu, VideoCoin (VID).

Zasilana przez dużą, rozproszoną infrastrukturę wideo w chmurze, sieć VideoCoin ma zamiar zapoczątkować „nową chmurę” poprzez wykorzystanie zasobów obliczeniowych z całego świata, aby zrewolucjonizować wideo z technologią blockchain.

Ekosystem VideoCoin Network ma zamiar obniżyć koszty dzięki wykorzystaniu niewykorzystanych zasobów obliczeniowych, co umożliwi tworzenie aplikacji nowej generacji za pomocą otwartych interfejsów API i rozwoju opartego na otwartym kodzie źródłowym, tych pośrednich mediów z dystrybucją wideo w systemie peer-to-peer oraz zwiększy prywatność dzięki zdecentralizowanemu, kompleksowemu szyfrowaniu.

Obecnie VideoCoin jest najmłodszym projektem, który został przedstawiony w tym artykule.

View.ly

Viewly to społeczna platforma wideo całkowicie wolna od reklam. Jest całkowicie zdecentralizowana, zasilana przez Blockchain Ethereum i technologie udostępniania wideo w systemie peer-to-peer. Viewly będzie oferować treści wideo / dzielenie się dystrybucją bez reklam, gdzie członkowie społeczności mogą zyskiwać za pomocą różnych środków, takich jak mikropłatności, patronat nad fanami i sponsorowane wsparcie.

Niestety z tego co zauważyłem, projekt od ~8 miesięcy jest najprawdopodobniej martwy zarówno jak platforma, na której nowe filmy pojawiają się średnio dwa na miesiąc… 

Uptrennd.com

Uptrennd – Platforma mediów społecznościowych New-Era, stworzona wyłącznie w celu wzmocnienia pozycji ludzi.”


Uptrennd stoi na czterech fundamentalnych filarach: Wolność słowa, bezpieczeństwo danych, równość szans i dystrybucja bogactwa. Na Uptrennd Twoje prywatne informacje nigdy nie będą sprzedawane bez zezwolenia, a Ty będziesz zarabiać ~80% wszystkich zysków generowanych na platformie. Zyski są wypłacane w kryptowalucie 1UP.

Wynagrodzenie na platformie działa podobnie do nagradzania w D.Tube z tą różnicą, że sama platforma jeszcze nie jest zdecentralizowana i jest to planowane w ciągu 3 lat…

3speak.online

3speak to bardzo ciekawy projekt działający na sieci blockchain STEEM, więc technicznie działa tak samo jak D.Tube.

Jest jednak drobna różnica, a mianowicie jeśli chcesz komentować bez zarabiania nagród w STEEM, możesz po prostu zalogować się za pomocą poczty e-mail lub poprzez swoje konta na Facebooku, Google, Twitterze lub Instagramie.

Jednak to, co głównie różni tę stronę od D.Tube to jej główny cel działalności. Na stronie internetowej możemy przeczytać takie oto obwieszczenie (po którym zresztą przeszły mnie ciarki po plecach)

O nas – 3SpeakOnline

3Speak jest domem wolności słowa w Internecie. Istniejemy, ponieważ Dolina Krzemowa zeszła z drogi, aby deplatformować i demonetyzować jednostki (z których wiele ma ogromne poparcie) z powodu ich przekonań politycznych lub rodzaju treści, które zamieszczają, a nie z powodu łamania jakichkolwiek praw.

Wolna Mowa jest zagrożona, a firma 3Speak chce zapewnić, że ci ludzie, którzy padli ofiarą arbitralnych zasad Doliny Krzemowej, będą mieli miejsce, by zadzwonić do domu.

Witamy tych, którzy zostali uciszeni, zdemonetyzowani i zamknięci/wyłączeni tylko dlatego, że niektórym ludziom nie podoba się to, co mówią.

Nasza polityka polega na tym, że zdolność do bycia ofensywnym jest fundamentem wolności słowa, a z kolei wolność słowa chroni społeczeństwa przed pogrążeniem się w chaosie i wojnie domowej. Każdy ma prawo do swoich poglądów, bez względu na to, jak obraźliwe są one dla innych (oczywiście pod warunkiem, że nie podżegają do przemocy lub są nielegalne).

Szczególnie mile widziane są osoby mówiące o kryptowalutach i innych pojawiających się technologiach, które stanowią zagrożenie dla establishmentu. Wielu z tych twórców treści jest uciszanych, ponieważ bogate i potężne organizacje nie chcą być kwestionowane. Ale my również wierzymy w wolność wyboru!

Zachęcamy również dziennikarzy obywatelskich, aby przyłączyli się do nas i umieszczali w mediach głównego nurtu treści, które są często ignorowane lub przekształcane w pewną narrację. Wierzymy, że dziennikarze społeczni są przyszłością i zapraszamy ich do przyłączenia się do naszego Programu Dziennikarza Obywatelskiego, aby przygotować Państwa do nowej kariery w niezależnym dziennikarstwie.

Krótkie podsumowanie i wnioski

Chociaż bardzo trudno będzie zdetronizować YouTube jako platformę do publikowania wideo, wykorzystanie nowoczesnych technologii może w pewnym momencie wywrzeć pozytywny wpływ na tę kwestię. Jak widać, na rynku jest wiele platform skupiających się na „wolności słowa”, więc mamy możliwość zamienić YouTube na bardziej przyjazną naszym oczekiwaniom platformę. Warto również zwrócić uwagę na kilka pionierskich modelów biznesowych oraz funkcji tychże platform, które mają sporą szansę podważyć fundament YT (o ile już w pewnym stopniu tego nie zrobiły). Jednym z takich modeli biznesowych jest AirTime, oferowanym przez zespół BitTube, któremu warto się przyjrzeć bliżej.

Jeśli miałbym zarekomendować, któreś z tych alternatywnych platform to byłyby to szczególnie:

  • BitTubers
  • D.Tube
  • 3Speak.online
  • LBRY
  • PerTube
  • oraz Bitchute

Od siebie mogę dodać, że każdy użytkownik oraz przede wszystkim twórcy powinni sami sprawdzić poszczególne platformy i ocenić czy na którąś z nich chcą przenieść swoją działalność wraz ze swoimi subskrybentami. Nie mniej jak widać, można bez problemu opuścić YouTube i „przesiąść” się na coś innego.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania dotyczące tego tematu, to zachęcam Cię do kontaktu ze mną. Postaram się odpowiedzieć i pomóc o ile tylko będę znał odpowiedzi.

W każdym razie życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!

Istnieje cienka granica między wolnością słowa a nienawiścią. Wolność słowa zachęca do debaty, podczas gdy mowa nienawiści pobudza do przemocy.

Newton Lee

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

2 Replies to “Cenzura na YouTube! Masz wybór! Zmień platformę!”

  1. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *