Site Loader
Co to jest dApp

Co to jest dApp?

Chociaż „dApp” stało się ostatnio modnym słowem, nadal nie ma ścisłej definicji, czym dokładnie jest. Pewne jest, że historia dApp’s i ich możliwych obszarów zastosowań wykracza daleko poza powszechną wiedzę. Dziś jednak postaram się jak najlepiej, przybliżyć Ci, czym są oraz jak działają dApp inaczej zdecentralizowane aplikacje.

dApp

dApp jest skróconym terminem dla aplikacji zdecentralizowanej. Tak jak każdy programista może budować aplikacje dla App Store na systemie operacyjnym Apple IOS, tak i programiści mogą (również) budować na bazie infrastruktury blockchain np. Ethereum (ETH)Tron (TRX)EOS czy też w niedalekiej przyszłości Nexus (NXS).

Dla użytkownika końcowego zdecentralizowana aplikacja może nie wyglądać i czuć się inaczej niż inne aplikacje używane obecnie. Jednakże zdecentralizowane aplikacje są zasilane przez blockchain; i to sprawia, że są one inne — i być może… znacznie lepsze.

Funkcje zdecentralizowanych aplikacji

Aplikacja zdecentralizowana to aplikacja działająca w sieci zdecentralizowanej i wykorzystująca jej zasoby. Standardowe funkcje dApp obejmują:

  • Otwarty kod źródłowy — Zdecentralizowana architektura zakłada, że ​​kod źródłowy aplikacji może być dostępny dla wszystkich członków sieci. W środowisku bez zaufania użytkownik musi być w stanie zweryfikować, jakiego rodzaju aplikację uruchamia i co dokładnie robi (aby zapobiec oszustwom i szkodliwemu oprogramowaniu, chronić dane osobowe i zasoby). Najłatwiej to zrobić, podając kod źródłowy.
  • Brak centralnego punktu awarii — W porównaniu do scentralizowanych aplikacji, zdecentralizowane są niezawodne, ponieważ korzystają z zalet zdecentralizowanej sieci Peer to Peer (P2P). dApp przechowuje dane w zdecentralizowanej bazie danych i wykorzystuje zdecentralizowane zasoby komputerowe do pracy.
  • Zdecentralizowany mechanizm konsensusu — Gdy aplikacja działa w środowisku zdecentralizowanym, w którym wszyscy użytkownicy mają równe prawa do zmiany danych, musi istnieć sposób dla wszystkich użytkowników sieci, aby uzgodnić, którym danym i transakcją mają ufać. Rozwiązanie tego problemu nazywa się mechanizmem konsensusu. (W przypadku sieci Bitcoin mechanizm konsensusu wykorzystuje algorytm Proof of Work)
  • Wykorzystanie waluty wewnętrznej — Istnieje wiele powodów, dla których dApp może korzystać z jakiejś formy waluty: w celu wsparcia procesu rozwoju, zasilania bazowej sieci i mechanizmu konsensusu, aby dać użytkownikom możliwość wymiany wartości i wiele innych. Tworzy zdrowy system gospodarczy wokół aplikacji i pomaga rozwijać projekt.

Ethereum dApp

Blockchain Ethereum jest aktualnie prawdopodobnie najlepszą platformą do budowania tego typu aplikacji. Dzięki swojemu własnemu językowi, Solidity, umożliwia deweloperom tworzenie inteligentnych kontraktów z wykorzystaniem wirtualnej maszyny Ethereum.

Różnica między zdecentralizowanymi aplikacjami Ethereum a inteligentną umową polega na tym, że oprócz inteligentnej umowy Ethereum dApp zawiera aplikację frontendową do interakcji z użytkownikiem. Aby uruchomić zdecentralizowane aplikacje Ehtereum w przeglądarce internetowej, użytkownik musi zainstalować rozszerzenie przeglądarki, które pozwala przeglądarce na interakcję z blockchain i zarządzanie tożsamością użytkownika. Metamask jest obecnie najpopularniejszym rozszerzeniem na komputery stacjonarne

co to jest Dapp - Metamask
Zdecentralizowane aplikacje na metamask

Od narodzin Ethereum powstało już kilka tysięcy zdecentralizowanych aplikacji: gry, aplikacje hazardowe, giełdy, targowiska i wiele innych. Prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych zdecentralizowanych aplikacji jest CryptoKitties, gra do zbierania i hodowania wirtualnych kotków. Gra była tak popularna w 2017r, że ​​spowodowała znaczne spowolnienie całej sieci ethereum. Tydzień po wydaniu gry pula transakcji w sieci wzrosła sześć razy. A najdroższy kot został sprzedany za ponad blisko 100 000 dolarów!

Pod poniższymi linkami znajdziecie przydatne strony z rankingami zdecentralizowanych aplikacji:

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *