Site Loader
Kryptowaluty w pigułce. Co to jest dApp

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Co to jest dApp?

Chociaż „dApp” stało się ostatnio modnym słowem, nadal nie ma ścisłej definicji, czym dokładnie jest dApp. Pewne jest, że historia dApp’s i ich możliwych obszarów zastosowań wykracza daleko poza powszechną wiedzę. Dziś jednak postaram się jak najlepiej, przybliżyć Ci, czym są oraz jak działają dApp.

dApp

dApp jest skróconym terminem dla aplikacji zdecentralizowanej. Tak jak każdy programista może budować aplikacje dla App Store na systemie operacyjnym Apple IOS, tak i programiści mogą (również) budować na bazie infrastruktury blockchain np. Ethereum (ETH)Tron (TRX)EOS czy też w niedalekiej przyszłości Nexus (NXS).

Dla użytkownika końcowego dApp może nie wyglądać i czuć się inaczej niż inne aplikacje używane obecnie. Jednakże zdecentralizowane aplikacje są zasilane przez blockchain; i to sprawia, że są one inne — i być może… znacznie lepsze.

Funkcje zdecentralizowanych aplikacji

Aplikacja zdecentralizowana to aplikacja działająca w sieci zdecentralizowanej i wykorzystująca jej zasoby. Standardowe funkcje dApp obejmują:

  • Otwarty kod źródłowy — Zdecentralizowana architektura zakłada, że ​​kod źródłowy aplikacji może być dostępny dla wszystkich członków sieci. W środowisku bez zaufania użytkownik musi być w stanie zweryfikować, jakiego rodzaju aplikację uruchamia i co dokładnie robi (aby zapobiec oszustwom i szkodliwemu oprogramowaniu, chronić dane osobowe i zasoby). Najłatwiej to zrobić, podając kod źródłowy.
  • Brak centralnego punktu awarii — W porównaniu do scentralizowanych aplikacji, zdecentralizowane są niezawodne, ponieważ korzystają z zalet zdecentralizowanej sieci Peer to Peer (P2P). dApp przechowuje dane w zdecentralizowanej bazie danych i wykorzystuje zdecentralizowane zasoby komputerowe do pracy.
  • Zdecentralizowany mechanizm konsensusu — Gdy aplikacja działa w środowisku zdecentralizowanym, w którym wszyscy użytkownicy mają równe prawa do zmiany danych, musi istnieć sposób dla wszystkich użytkowników sieci, aby uzgodnić, którym danym i transakcją mają ufać. Rozwiązanie tego problemu nazywa się mechanizmem konsensusu. (W przypadku sieci Bitcoin mechanizm konsensusu wykorzystuje algorytm Proof of Work)
  • Wykorzystanie waluty wewnętrznej — Istnieje wiele powodów, dla których dApp może korzystać z jakiejś formy waluty: w celu wsparcia procesu rozwoju, zasilania bazowej sieci i mechanizmu konsensusu, aby dać użytkownikom możliwość wymiany wartości i wiele innych. Tworzy zdrowy system gospodarczy wokół aplikacji i pomaga rozwijać projekt.

Ethereum dApp

Blockchain Ethereum jest aktualnie prawdopodobnie najlepszą platformą do budowania tego typu aplikacji. Dzięki swojemu własnemu językowi, Solidity, umożliwia deweloperom tworzenie inteligentnych kontraktów z wykorzystaniem wirtualnej maszyny Ethereum.

Różnica między zdecentralizowanymi aplikacjami Ethereum a inteligentną umową polega na tym, że oprócz inteligentnej umowy Ethereum dApp zawiera aplikację frontendową do interakcji z użytkownikiem. Aby uruchomić zdecentralizowane aplikacje Ehtereum w przeglądarce internetowej, użytkownik musi zainstalować rozszerzenie przeglądarki, które pozwala przeglądarce na interakcję z blockchain i zarządzanie tożsamością użytkownika. Metamask jest obecnie najpopularniejszym rozszerzeniem na komputery stacjonarne.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1459″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Źródło grafiki: https://metamask.io/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Od narodzin Ethereum powstało już kilka tysięcy zdecentralizowanych aplikacji: gry, aplikacje hazardowe, giełdy, targowiska i wiele innych. Prawdopodobnie najbardziej znanym dApp jest CryptoKitties, gra do zbierania i hodowania wirtualnych kotków. Gra była tak popularna w 2017r, że ​​spowodowała znaczne spowolnienie całej sieci ethereum. Tydzień po wydaniu gry pula transakcji w sieci wzrosła sześć razy. A najdroższy kot został sprzedany za ponad blisko 100 000 dolarów!

Pod poniższymi linkami znajdziecie przydatne strony z rankingami dApp:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1268″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]

 431 total views,  1 views today

0 0 vote
Article Rating

Post Author: Szymon w Sieci

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Jako Szymon "poza siecią" jestem zwykłym chrześcijańskim chłopakiem, który wierzy w prawdy głoszone przez Chrystusa. Jak każdy potrafię się mylić i popełniać błędy oraz miewam swoje wzloty i upadki, co pokazuje, że niezależnie od statusu społecznego jesteśmy tylko ludźmi. Kocham zieleń lasów i łąk oraz błękit nieba.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x