Site Loader
CryptoCracow - Blockchain to nie tylko kryptowaluty!

CryptoCracow czyli – Blockchian to NIE tylko Kryptowaluty!

Wczoraj w Krakowie odbył się kolejny już cykliczny meetup CryptoCracow #11 – zatytułowany „Blockchain Enterprise”, z którego mogliśmy się dowiedzieć czy technologia Blockchain jest używana przez duże korporacje takie jak IBM, czy bank inwestycyjny BBH (Brown Brothers Harriman).

Pierwszą prezentację poprowadziła niesamowita kobieta z IBM, Karolina Marzantowicz, która opowiadała o „Realnych zastosowaniach Blockchain w biznesie”. Pani Karolina opowiadała o tym jak postrzegany jest Blockchain przez duże korporacje, w jakich gałęziach gospodarki ta technologia może mieć największy efekt, w jaki sposób następuje adaptacja Blockchain oraz czy duże firmy faktycznie jej używają, a może tylko o niej mówią.

CryptoCracow - Szymon w Sieci, Karolina Marzantowicz
CryptoCracow – Szymon w Sieci i Karolina Marzantowicz

Pomimo tego, że tematem Blockchain i Kryptowalutami zajmuje się już blisko 2 lata, to zaskoczyło mnie, jak zaawansowane są już niektóre projekty oparte o tę technologię i jakie realne korzyści już z sobą niosą ich rozwiązania. Dziś przybliżę Ci drogi czytelniku kilka projektów, które dzięki architekturze IBM Blockchain chcą rozwiązać najróżniejsze problemy, od energetyki po bezpieczeństwo diamentów.

Hyperledger

Zacznę od krótkiego opisu czym jest Hyperledger:
Jest to wspólny wysiłek podejmowanych działań w ramach projektu open source, mającym na celu rozwój międzybranżowych technologii Blockchain. Jest to globalna współpraca, której gospodarzem jest Fundacja Linuksa, oraz liderzy finansów, bankowości, Internetu rzeczy(IOT), łańcucha dostaw, produkcji i technologii. Łącznie ponad 185 członków i 8 trwających projektów, w tym Hyperledger Fabric i Hyperledger Composer, które pracują wspólnie nad stworzeniem otwartej, standaryzowanej i klasy korporacyjnej, rozproszonej struktury księgi głównej oraz bazy kodowej.

Hyperledger Fabric + Energetyka

Jest to projekt poprawy „elastyczności” w systemie sieci elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, dzięki wykorzystaniu technologii Blockchain. Do projektu przystąpiły do niego 3 firmy: Niemiecki i Holenderski dostawca energii odnawialnej Tennet i Vandebron oraz producent baterii (nie chodzi o „paluszki”) Sonnen.

Oficjalne strony tych firm:

Poniżej znajdziesz materiały wideo, które w jasny, miły i przejrzysty sposób wszystko wyjaśnią 😉

Maersk

Kolejnym projektem, który chce wykorzystywać rozproszoną strukturę blockchain przy współpracy z IBM jest Maersk – Jest to największa firma transportująca kontenery po morzach na świecie inwestująca również w takie gałęzie gospodarki jak energetyka. Dzięki technologii blockchain firma może zaoszczędzić miliardy $$ rocznie, dzięki przejściu na digitalizację łańcucha dostaw.

Dorzucam artykuł z Maersk.com dla przybliżenia tego rozwiązania: https://www.maersk.com/news/articles/2019/09/20/a-game-changer-for-global-trade

Oraz 3 minutowy film:

Walmart

Walmart to kolejny światowy gigant, który wdraża zastosowanie blockchain w swoim ekosystemie. Jest to amerykańska sieć supermarketów, która w 2010r była największym na świecie sprzedawcą detalicznym (licząc obroty). Dzięki zastosowaniu technologii blockchain chcą poprawić przejrzystość, standaryzację i wydajność w całym łańcuchu dostaw żywności.

Wyjaśnienie działania w 3 min.

Everledger

I na koniec coś dla wielbicieli Diamentów💎😍💍

Everledger„To globalny startup, który wykorzystuje najlepsze z nowych technologii, w tym blockchain, inteligentne kontrakty i wizje maszynowe, aby pomóc w zmniejszeniu ryzyka i oszustw dla banków, ubezpieczycieli i otwartych rynków.”

Leanne Kemp, CEO i założycielka Everledger omawia, w jaki sposób jej firma wykorzystuje system IBM Blockchain w branży diamentowej, aby ograniczyć oszustwa i zakłócić działalność branży.

Co najlepsze projekt już działa i dzięki niemu odzyskano diamenty z 5 kradzieży! Ok, ktoś może powiedzieć, że 5 to nie liczba, z której można się cieszyć jednak akurat w tej branży to jest spory sukces 😉

Brown Brothers Harriman

Drugim i ostatnim prelegentem CryptoCracow #11 był Robert Florczyk – przedstawiciel banku Brown Brothers Harriman, który miał opowiedzieć o projekcie Fundchain.

Wykład miał na celu przybliżenie wizji projektu Fundchain i możliwych zastosowaniach tej technologii. Omówiony został również temat przyszłych planów związanych z tą branżą, którą BBH aktywnie monitoruje.

Fundchain to „Platforma oparta na platformie Blockchain jako zunifikowane środowisko transakcyjne dla wszystkich odpowiednich stron usprawnia komunikację i zwiększa efektywność procesu subskrypcji i odkupienia, automatycznej sprawozdawczości oraz innych procesów regulacyjnych.”

Szczerze powiedziawszy kolejny temat usprawnienia systemu bankowego mnie wgl. nie interesował i w pewnych momentach tego wykładu najzwyczajniej w świecie odpływałem myślami do poprzednich projektów omawianych przez P. Karolinę lub przysypiałem -.-’
Z tego powodu wrzucam tutaj krótki film o projekcie Fundchain i nie będę się nad nim rozwodził 😉

Podsumowanie CryptoCracow 11

Krótko podsumowując jedenasty CryptoCrcow.

Pomimo mojego znudzenia na drugim wykładzie uważam ten meetup za jeden z lepszych, na jakich byłem w ciągu ostatnich 2 lat. Projekty, przy których współpracuje IBM, są czymś naprawdę wielkim. Świat, który znamy, zaczyna właśnie wchodzić w zupełnie nową erę technologiczną. Jeśli połączymy Blockchain, IOT, AI to otrzymujemy mieszankę „wybuchową” która wywróci świat, który znamy do góry nogami… jeśli dodamy do tego jeszcze loty kosmiczne to mamy już totalny SF znany nam z filmów i książek.

Na dzień dzisiejszy na całym świecie działa 400 realnych projektów biznesowych opartych o Blockchain a jest to zdecydowanie początek!

crypto cracow 11

Jedno jest pewne, zastosowanie Blockchain w biznesie jest i jest ono coraz większe, to machina, która ruszyła i nie ma zamiaru się zatrzymać… Dlatego powiem to jeszcze raz, czekają nas ogromne nieuniknione zmiany, na które powinniśmy się przygotować.

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

One Reply to “CryptoCracow #11 – „Blockchain Enterprise” czyli Blockchain to NIE tylko kryptowaluty!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *