
rEwolucja Przemysłowa 4.0
Czwarta rewolucja przemysłowa stanowi fundamentalną zmianę w sposobie, w jaki żyjemy i pracujemy. Jest to nowy rozdział w rozwoju ludzkości, możliwy dzięki postępowi, który jest współmierny z postępem pierwszej, drugiej i trzeciej rewolucji przemysłowej — łączenie świata fizycznego, cyfrowego i biologicznego oraz łączenie technologii w sposób, który stwarza zarówno obietnice, jak i zagrożenia. Szybkość, zasięg i głębokość tej rewolucji zmusiły nas do ponownego przemyślenia, w jaki sposób powinny rozwijać się kraje, jak organizacje tworzą wartość i jak ludzie ze wszystkich środowisk mogą korzystać z innowacji.
Obecnie, gdy świat zmaga się z rzekomym „problemem COVID-19” oraz poważnymi konfliktami zbrojnymi (min. konflikt na Ukrainie, Yemenie czy Afganistanie), pojawia się możliwość dalszego wykorzystania tej rewolucji w sposób, który stworzy globalną gospodarkę bardziej sprzyjającą społecznie i skoncentrowaną na człowieku.
Czwarta rEwolucja przemysłowa to obecnie rozwijające się dynamicznie środowisko, w którym przełomowe technologie i trendy, między innymi takie jak Internet Rzeczy (IOT — Internet of Things) Robotyka, Sztuczna Inteligencja (AI — Artificial Intelligence) Biotechnologia czy Technologia Blockchain zmieniają sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i postrzegamy świat.

Będąc już jedną nogą w rewolucji technologicznej, która zasadniczo zmienia sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i odnosimy się do siebie nawzajem, w swojej skali, zakresie i złożoności ta transformacja nie będzie podobna do poprzednich, jakich doświadczyła ludzkość. Nie wiemy jeszcze, jak to się rozwinie, ale jedno wiem na pewno: odpowiedź na to pytanie nie musi być kompleksowe i zintegrowane, obejmując wszystkie zainteresowane strony globalnego ustroju, od sektora publicznego i prywatnego po środowiska akademickie i społeczeństwa obywatelskie.
To już się zaczęło!
No dobrze, ale skąd wiemy, że to już czwarta rewolucja przemysłowa, a nie tylko przedłużenie transformacji trzeciej rewolucji przemysłowej? W moim oczach widzę wyraźnie prędkość, zasięg i wpływ systemów. Prędkość obecnych przełomów nie ma precedensu historycznego. W porównaniu z poprzednimi rewolucjami przemysłowymi czwarta ewoluuje w tempie bardziej wykładniczym, a nie liniowym a co ważniejsze, zakłóca ona niemal każdą branżę w każdym kraju na świecie.
Szerokość i głębokość tych zmian zwiastują transformację całych systemów produkcji, zarządzania i sprawowania władzy. Podobnie jak poprzednie rewolucje, czwarta rewolucja przemysłowa ma potencjał, by podnieść poziom globalnych dochodów i jakość życia populacji na całym świecie.
W mojej opinii innowacje technologiczne doprowadzą do wzrostu podażowego, który przyniesie długoterminowy wzrost wydajności i produktywności. Koszty transportu i komunikacji spadną, logistyka i globalne łańcuchy dostaw staną się bardziej efektywne, a koszty handlu zmaleją, i wszystkie z nich otworzą nowe rynki oraz przyczynią się do wzrostu gospodarczego.
Słowem na koniec
Podsumowując, czwarta rewolucja przemysłowa będzie fundamentalną zmianą w naszym sposobie życia, pracy, a także wzajemnych relacjach. Jest to nowy rozdział w rozwoju człowieka, możliwy dzięki nadzwyczajnym postępom technologicznym współmiernym do tych, które nastąpiły w pierwszej, drugiej i trzeciej rewolucji przemysłowej. Postępy te łączą świat fizyczny, cyfrowy i biologiczny w sposób, który stwarza zarówno ogromne zagrożenie, jak i ogromny potencjał.
Szybkość, szerokość i głębia tej rewolucji zmusza nas do przemyślenia na nowo, jak kraje się rozwijają, jak organizacje tworzą wartość, a nawet co oznacza bycie człowiekiem… Czwarta rewolucja przemysłowa to coś więcej niż tylko zmiana oparta na technologii; to okazja, aby pomóc wszystkim, w tym przywódcom, decydentom politycznym oraz ludziom ze wszystkich warstw społecznych i narodów, w wykorzystaniu technologii sprzyjających konwergencji w celu stworzenia przyszłości sprzyjającej włączeniu społecznemu i ukierunkowanej na człowieka. Prawdziwą szansą jest spojrzenie wykraczające poza technologię i znalezienie sposobów, aby dać jak największej liczbie osób możliwość wywierania pozytywnego wpływu na ich rodziny, organizacje i społeczności.