Site Loader
Domena Unstoppable Domains — konfiguracja i edycja

Jakiś czas temu opublikowałem wpis dotyczący szczegółowego opisu czym jest Domena Unstoppable Domains. Wpis miał na celu przybliżyć i wyjaśnić czym jest platforma Unstoppable Domains oraz dlaczego to prawdziwy game changer świata internetu a przede wszystkim domen internetowych.

Ten wpis jest poradnikiem „krok po kroku” jak odebrać (wymintować/wybić) swoją domenę, jak ją skonfigurować oraz do czego możemy jej użyć.

Co to jest Domena Unstoppable Domains?

Dla tych, którym nie chce się czytać całego poprzedniego wpisu o Unstoppable Domains postaram się to skrócić do kilku zdań o jej kluczowych cechach.

Unstoppable Domains to oparta na technologii blockchain usługa nazw domen dla sieci web3, która pozwala użytkownikom tworzyć i zarządzać zdecentralizowanymi nazwami domen. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów nazw domen, które polegają na scentralizowanych serwerach, Unstoppable Domains wykorzystuje technologię blockchain, aby zapewnić odporne na cenzurę domeny, które nie mogą być zdjęte lub ocenzurowane przez nikogo, w tym rządy lub rejestratorów domen.

Korzystając z Unstoppable Domains, użytkownicy mogą tworzyć nazwy domen kończące się obecnie na .crypto/.nft/.coin/.x/.wallet/.bitcoin/.dao/.888/.zil/. Domeny od UD mogą być używane do otrzymywania płatności kryptowalutowych, hostowania zdecentralizowanych stron internetowych i przechowywania treści w zdecentralizowanych sieciach pamięci masowej.

Ponieważ Unstoppable Domains działa na zdecentralizowanym blockchainie, użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoimi nazwami domen i mogą je przenieść do każdego bez potrzeby korzystania z rejestratora stron trzecich. Dzięki temu Unstoppable Domains staje się coraz bardziej popularny wśród użytkowników, ponieważ oferuje prywatność, bezpieczeństwo i decentralizację. Ponadto koszt utrzymania strony internetowej drastycznie spada, ponieważ raz wykupiona domena jest Twoją własnością dożywotnio!

Krok pierwszy — zakładamy portfel

Zdecydowanie pierwszą rzeczą, jaką musimy posiadać, aby w pełni korzystać z naszej domeny, jest portfel kryptowalutowy. W tym wypadku dosyć dobrym, wygodnym i przede wszystkim prostym w obsłudze rozwiązaniem jest portfel Meta Mask.

Ponadto dodaj nową sieć — Polygon do swojego portfela (na tej sieci wszystkie dalsze operacje związane z domeną będą darmowe. W przypadku gdy będziesz korzystać z sieci ETH będziesz musiał płacić opłatę sieciową np. za przesłanie domeny do innego portfela czy jej początkowe wybicie).

Jak pobrać, zainstalować i dodawać nowe sieci dowiesz się z poniższego artykułu.

Kupujemy pierwszą zdecentralizowaną domenę

W pierwszej kolejności przechodzimy na stronę https://unstoppabledomains.com/ i zakładamy konto poprzez adres email lub korzystając z portfela MetaMask (sugeruję założyć konto od razu poprzez portfel).

Następnie zostaniesz poproszony o podpis (wyrażenie zgody) swojego portfela w celach autoryzacji i połączenia się z usługą Unstoppable Domains

Po poprawnym zalogowaniu/stworzeniu konta możesz wrócić do strony głównej i wyszukać swoją pierwszą domenę, która Cię interesuje.

Teraz wybierz interesującą Cię końcówkę dla swojej nowej domeny np. NFT i jeżeli jest dostępna dodaj ją do swojego koszyka zakupowego i przejdź do płatności

Zanim przejdziesz do opłacenia strony UD zapyta Cię, czy jesteś rezydentem podatkowym USA. Jeżeli nie jesteś to zaznacz no i przejdź dalej

Teraz będziesz mógł opłacić swoją domenę. Do wyboru masz aż 4 opcje więc wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Następnie po opłaceniu pozostanie Ci proces tzw. mintingu (wybicia/stworzenia) Twojej unikalnej domeny internetowej. Do tego krok przejdziemy w następnym rozdziale wraz z konfiguracją strony.

Mintujemy (odbieramy) naszą nową domenę

Przejdźmy teraz do najważniejszej czynności, a mianowicie do odebrania prawa własności do naszej domeny poprzez jej tzw. minting (wybicie, stworzenie ciężko to przetłumaczyć dosłownie na polski). Klikamy w prawym górnym rogu w Account –> My Domains gdzie pojawi nam się nasza domena, przy której będzie litera „P”, która oznacza, że nasza domena została „zaparkowana” w platformie Unstoppoble Domains. Naszym zadaniem jest teraz ją odebrać do wieczystego użytkowania.

Aby to zrobić, będziesz musiał/a uzupełnić swój profil o adres email (bądź skorzystać ze zdecentralizowanej usługi email od UD), a następnie przełączyć portfel na sieć Polygon (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś). Teraz możesz kliknąć „Claim”

Następnie wybieramy i potwierdzamy adres portfela, na który ma zostać wysłana nasza domena i potwierdzamy jej odbiór

Następnie na nasz email zostanie wysłany kod potwierdzająco — aktywacyjny

W tym momencie rozpoczął się proces wysyłania Twojej domeny na podany przez Ciebie adres portfela. MAx po kilku minutach domena będzie już w pełni Twoją własnością.

Konfiguracja nowej domeny

Od tej chwili to jak skonfigurujesz swoją domenę, jak będzie się ona prezentowała oraz do czego będzie Ci służyła — zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie!

Wystarczy, że klikniesz teraz w przycisk „Menage” a Twoim oczom ukarze się cała paleta dostępnych opcji do wyboru i konfiguracji. W kolumnie po lewej widzimy wszystkie dostępne opcje, z których możemy skorzystać. Konfiguracja profilu, dodawanie adresów naszych portfeli, budowa naszej strony (do czego zaraz przejdziemy), transfer domeny na inny adres (portfel) czy bezpośrednia sprzedaż strony innemu użytkownikowi! Takich możliwości nie doświadczysz posiadając zwykłą domenę web2 ; )

Konfiguracja wizualna naszej strony

Chociaż Unstoppable Domains jeszcze trochę brakuje do Word Press pod względem możliwości budowy stron internetowych to

Aby przejść do tworzenia naszej strony w najprostszy sposób (opcja wysłania strony na IPFS jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników) kliknij opcję „website”

a następnie „create website”

Pokażą nam się teraz opcje, które możemy wybrać: strona personalna (tzw. wirtualna wizytówka firmy bądź osobista), mamy tu opcje wystawienia naszej domeny na sprzedaż, możemy również włączyć tryb „strona w trakcie budowy” oraz opcja, której najbardziej wyczekuję — Blog.

Gdy wybierzemy opcję Personal ukaże się nam 5 szablonów do wyboru, które będziemy mogli spersonalizować dla naszych oczekiwań.

Szablony są dosyć minimalistyczne jednak na potrzeby stworzenia wizytówki firmy bądź personalnej to jak najbardziej są zadowalające.

Możemy również stworzyć swój własny szablon od zera korzystając z edytora w usłudze https://mobirise.com/pl/, a następnie hostować plik w sieci IPFS dzięki
Pinata.cloud

Słowem na koniec

Drogi czytelniku droga czytelniczko mam nadzieję, że ten poradnik był w jakikolwiek sposób pomocny i pomoże Ci przy ewentualnym zakupie swojej pierwszej zdecentralizowanej domeny! Jeżeli jednak będziesz potrzebował/a pomocy to pisz śmiało do mnie a ja postaram Ci się pomóc, o ile będę umieć ; )

Na koniec jeszcze promocja od Unstoppable Domains. Jeżeli skorzystasz z mojego linku polecającego i wydasz minimum 40$ na zakup domen/y to oboje otrzymamy po 10$ rabatu

https://unstoppabledomains.com/?ref=88da62bf8230405

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

3 Replies to “Domena Unstoppable Domains — Konfiguracja i edycja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *