Site Loader
Grupy sygnałowe, czyli 123 kase tracisz ty

Grupy sygnałowe

Grupy sygnałowe” to ogromny wrzód na „tyłku” rynku aktyw kryptograficznych. Wraz ze wzrostem ceny Bitcoin (BTC) rośnie równomiernie ilość płatnych i darmowych grup „sygnałowych” na takich platformach jak Facebook czy komunikatorach Telegram lub WhatsApp. Sytuacja jest prawie taka sama jak podczas poprzedniego cyklu wzrostów BTC.

Tego typu grupy sygnałowe najczęściej są prowadzone przez ludzi, którzy kopiują „analizy” i „sygnały” od innych trader’ów oraz innych grup sygnałowych, przez co tworzy nam się pokaźny „łańcuszek” dawców kapitału… Niestety często bywa tak, ze uczestnik takiej grupy nie jest świadomy uczestnictwa w tzw. „pump and dump”. Bądź co gorsze uczestniczy tam świadomie, wciągając innych…

Pump and Dump? Ale co to jest?
 

Zacznijmy od tego, że systemy Pump & Dump są nielegalne, aczkolwiek powszechnie stosowane głównie na rynku kryptowalut. Dlatego powinieneś być świadom/a tego, że wchodząc do takiej grupy sygnałowej, powinieneś być świadom OGROMNEGO RYZYKA inwestycyjnego (o ile uczestnictwo w tego typu „akcjach” można wgl. nazwać inwestycją) oraz sporego prawdopodobieństwa uczestnictwa w nielegalnym procederze. Warto również zwrócić uwagę na nasze sumienie względem potencjalnie oszukanych ludzi (w którym gronie notabene sam możesz się znaleźć).

„Pump and dump” ma miejsce, gdy firma, grupa inwestorów lub osoba mająca odpowiedni kapitał i wpływ na dane aktywa. W tym momencie sztucznie zawyża jego cenę, posiadając jego sporą ilość. Następnie przekonuje innych inwestorów do jego zakupu. Po wzroście ceny, osoba lub grupa stojąca za schematem szybko sprzedaje swoje aktywa po nowej, wyższej cenie. W tym momencie wywołuje to gwałtowny spadek ceny, który może spowodować, że inni inwestorzy, którzy zostali przekonani do zakupu, będą posiadać dane aktywa po cenie znacznie niższej niż ta, którą pierwotnie za nie zapłacili.

Przykład Pump and Dump

System „pump and dump” rozpoczyna się, gdy inwestor lub grupa inwestorów gromadzi dane aktywa (nazwijmy je kryptowaluta XYZ). Najczęściej intryganci celują w kryptowaluty groszowe lub o małej kapitalizacji, ponieważ stosunkowo łatwo jest wpłynąć na cenę takiej kryptowaluty przy jedynie niewielkim napływie kapitału od inwestorów zewnętrznych.

Następnie intryganci promują się na guru tradingu i zapraszają ludzi do grupy sygnałowej (często dodatkowo płatnej…) i promują posiadane przez siebie kryptowaluty wśród innych inwestorów, informując, że dana krypto wkrótce wystrzeli, osiągając X zysku. Jeżeli taka promocja jest skuteczna, inwestorzy zewnętrzni również kupują kryptowalutę XYZ, powodując gwałtowny wzrost ich ceny, oparty wyłącznie na szumie i popycie, a nie na solidnych podstawach biznesowych.

Gdy cena kryptowaluty XYZ wzrośnie, intryganci sprzedają swoje krypto z zyskiem, wywołując tym samym gwałtowny spadek ceny. Zazwyczaj następuje paniczna sprzedaż wśród inwestorów, którzy zostali przekonani do zakupu, co jeszcze bardziej obniża ich cenę. W rezultacie inwestorzy, którzy zostali przekonani do zakupu kryptowaluty XYZ po zawyżonej cenie, pozostają w jej posiadaniu, aczkolwiek ich wartość jest znacznie niższa niż ta przy ich zakupie.

Przykład w liczbach:

 • „Promotorzy” zakupują krypto XYZ za 0,01$
 • Otrzymujesz informację o zakupie kryptowaluty XYZ przy cenie 0,10$
 • Otrzymujesz informację, aby ustalić swój próg sprzedażowy na okolice 0,27-0,30$
 • Informacja trafia do dziesiątek, setek bądź tysięcy osób
 • Zaczyna się masowy wykup krypto XYZ sztucznie zawyżając jej cenę (mamy Pump)
 • Cena osiąga ~0,15-0,20$ „promotorzy” rozpoczynają masową wyprzedaż (mamy Dump)
 • Cena szybko spada do poziomów początkowych sprzed „pompy”

Pamiętaj, że informacja w Twojej grupie sygnałowej może być już powielona na kilkudziesięciu, jak nie kilkuset takich grupach gdzie po drodze jest niejednokrotnie modyfikowana! W innej grupie, sygnał o kryptowalucie XYZ może wyglądać tak: cena zakupu 0,15$ cena sprzedaży 0,30-0,40$

grupy sygnałowe - pump & dump
pump & dump

Grupy sygnałowe to złooo

Grupy sygnałowe najczęściej żerują na osobach rozpoczynających swoją przygodę z kryptowalutami a ich chciwość i naiwność jest na tyle spora, że ignorują swój brak doświadczenia, ryzykując niejednokrotnie więcej, niż mogą pozwolić sobie stracić a wszystko dla obietnicy pokaźnego i szybkiego zysku.

OK zaraz ktoś mi powie coś w stylu „ale tyle osób na tym zarabia, to dlaczego ja nie mogę?”  Oczywiście na takich sygnałach da się zarabiać i to nawet przyzwoite zwroty, aczkolwiek czy potencjalne profity są warte tak dużego ryzyka? Zwłaszcza nowi użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę na swój brak doświadczenia i skupić się głównie na ochronie swojego kapitału, ponieważ małą łyżeczką też da się najeść a przy okazji dużo więcej nauczyć.

Osobiście nie praktykuje tego typu „inwestycji” oraz odradzam ludziom zainteresowanym ten rodzaj działania na rynku krypto. Dlatego postanowiłem przygotować spis źródeł, z których każdy początkujący (i nie tylko) może korzystać za darmo i na ich podstawie poduczyć się co nieco o kryptowalutach, inwestowaniu, ochronie kapitału, analizie fundamentalnej i technicznej oraz mentalu, po czym zebrać tę wiedzę w całość i wyciągnąć własne wnioski. Pamiętaj, że ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie i dlatego nie wiń nikogo innego za odniesione porażki, które paradoksalnie często są częścią większego sukcesu.

grupy sygnałowe = stracone pieniądze
grupy sygnałowe = stracone pieniądze

Darmowa wiedza z sieci

Często niedoceniana, aczkolwiek w większości przypadkach dalej najlepsza, ponieważ płynąca ze szczerej chęci pomocy.

Początkujących zachęcam zajrzeć do tych wpisów:

Blog Prezesa

Ten kanał szczególnie polecam tym, którzy są w gorącej wodzie kompani. Prezes szybko wyleje kubeł zimnej wody na Twoją „przegrzaną” głowę i ostudzi zapędy do robienia milionów w tydzień 😉 Choć Blog Prezesa może przedstawiać często bardziej depresyjne wizje rynków to warto dla kontrastu wszystkich hurra optymistów posłuchać jego refleksji.

Independent Trader

To niezależny portal finansowy prowadzony przez Cezarego Głucha częściej znanego jako Trader21 i w moim odczuciu jest to pozycja wręcz obowiązkowa do przejrzenia. Zajrzyj na stronę i samemu przeczytaj kilka wpisów.

Phil Konieczny

W przeciwieństwie do Prezesa Phil Konieczny jest większym optymistą, aczkolwiek jego materiały nie są przesadnie optymistycznie, a wręcz bym powiedział, że są bardzo dobrze wyważone. Trzeźwe spojrzenie Phila na rynek kryptowalut odzwierciedla jego popularność na polskim YT

Rafał Zaorski + Trading Jam Session (TJS)

Rafał to zawodowy trader, spekulant, inwestor i założyciel polskiego stowarzyszenia traderów – Trading Jam Session. Jego wiedza na temat tradingu na rynkach kapitałowych jest naprawdę ogromna. Topowa osoba w polskim środowisku warta uwagi jeśli masz zamiar zająć się tradingiem.

FXMAG

To kanał poświęcony rynkowi forex, aczkolwiek temat krypto również się przewija, dodatkowo od 2015 roku sprzedawany jest około 100 stronicowy magazyn FXMAG, który możecie zakupić w sieci Empik lub na stronie FxMag. Kanał jest prowadzony bardzo na luzie z wątkami humorystycznymi, ale nie brakuje tam też poważnych analiz technicznych oraz fundamentalnych.

Krypto Raport

To kanał Patryka i Rafała, którzy zaczynali od audycji głosowych a z czasem ich raporty rozbudowały się o analizę techniczną i inne ciekawe rzeczy związane z kryptowalutami i technologią blockchian.

Prosta Ekonomia

Jak sama nazwa wskazuje, kanał Prosta Ekonomia porusza wiele zagadnień z ekonomii, finansów, oszczędzania, inwestowania itp. te wszystkie rzeczy znajdziesz w świetnie przygotowanych (co ważniejsze niedługich) filmach, artykułach i podcastach. Ten kanał to idealne miejsce dla totalnie początkujących jak i tych bardziej zaawansowanych ze światem ekonomii.

Cyfrowa Ekonomia

Była prosta, jest i Cyfrowa Ekonomia. CE jest to kanał rozpowszechniający informacje o technologii rozproszonych rejestrów (blockchain), oraz o kryptowalutach takich jak Bitcoin, Litecoin i Ethereum. Głównymi partnerami Cyfrowej Ekonomii jest Polskie stowarzyszenie bitcoin, Bitcoin.pl oraz Polska giełda BitBay

Tomasz Sychowski

Tomasz to w pełnym tego słowa znaczeniu Inwestor i Przedsiębiorca ponadto to Entuzjasta kryptowalut oraz zwolennik nowoczesnych technologii. Tomek był pierwszą poważną osobą na, którą trafiłem w poszukiwaniu zarobku w internecie, stąd też znalazł się on na tej liście. Obecnie Tomasz głównie prowadzi FB. Jego wpisy są często bardzo konkretne i rzeczowe zresztą jak i jego działania.

Na tej liście zapewne mogłoby się znaleźć co najmniej jeszcze kilkanaście pozycji jednak dla początkującego to i tak sporo na start.

Portale informacyjne o kryptowalutach

Poniżej postaram się wypisać najbardziej tematyczne i przydatne portale informacyjne w Polsce oraz za granicą związanych z rynkiem krypto. Jeżeli znasz jakieś interesujące portale, których tutaj nie wymieniłem, to podziel się nimi w komentarzach.

Chciwość = gwarantowane kłopoty…

Choć to wyłącznie moja opinia i nie musisz się z nią zgadzać, to uważam, że grupy sygnałowe to prawdziwe zło, ponieważ są one w większości nastawione z góry na oszustwo. Tym samym tego typu nielegalne a tym bardziej nieuczciwe praktyki mocno psują opinię całemu rynkowi, wyrządzając mu wiele szkód.

Inną kwestią jest moralność zarówno tworzenia jak i świadomego uczestnictwa w tego typu działaniach. Konsekwencje często są dużo większe, niż można by na pierwszy rzut oka widzieć. Depresje, samobójstwa oraz inne ludzkie tragedie są konsekwencją tego tupu działań, ponieważ nad naszą świadomością często góruje chciwość

Suicide

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

2 Replies to “Grupy sygnałowe, czyli 123 kasę tracisz TY!”

 1. to jest opisane tak ogólnikowo, że w zasadzie nie wiadomo dlaczego to jest niebezpieczne. A w zasadzie to jest tak samo niebezpieczne jak Bitcoin, bo on też rośnie, a później spada.
  W sumie ta strona wyglada jak naganianie na odanych jutuberów i tyle. elo.

 2. TornadoCash: Your gateway to anonymous transactions on Ethereum. Keep your financial activities private with this decentralized mixer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *