Invest Cuffs 2019 – dzień II Gaming + jak nie płacić podatków

Invest Cuffs 2019 dzień drugi

Dzień drugi na Invest Cuffs 2019 rozpocząłem dopiero od godziny 12:00, gdzie już dzień prędzej miałem dylemat wyboru, na którą z prelekcji się udać. Do wyboru miałem tematy: „Czy polski sektor gamingowy jest okazją inwestycyjną na kolejne lata? „ lub „Znajdź swoją przewagę na rynku – trading na amerykańskich giełdach akcji”. Temat drugi był dla mnie od początku mniej atrakcyjny, aczkolwiek był prowadzony przez Tomasza Przybycień CEO projektu Algory, którego miałem przyjemność słuchać w Katowicach gdy projekt Algory dopiero powstawał. Ostatecznie wybrałem jednak temat o sektorze gamingowym w Polsce.

Gaming w Polsce

invest cuffs 2019 Gaming w Polsce
Invest Cuffs 2019

Konkretnie rzecz biorąc temat „Czy polski sektor gamingowy jest okazją inwestycyjną na kolejne lata? „ był debatą, w której udział brali:

  • Albert „Longterm” Rokicki, prywatny inwestor oraz twórca bloga Longterm.pl
  • Kamil Bilczyński współzałożyciel i wiceprezes przedsiębiorstwa The Farm 51 zajmującego się produkcją gier komputerowych o 2005 roku
  • Michał Ręczkowicz, prezes i twórca Prime Bit Games S.A. – firma zajmuje się projektowaniem i wydawnictwem gier mobilnych, komputerowych, konsolowych oraz przeglądarkowych.
  • Sobiesław Kozłowski Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego w Noble Securities (Noble Securities to dom maklerski) posiadający 20 letnie doświadczenie w inwestowaniu na rynku kapitałowym.
  • Piotr Babieno prezes zarządu Bloober Team S.A – polskiego producenta gier komputerowych, który specjalizuje się w produkcji gier m.in. na komputery osobiste, PlayStation 4, Xbox One, Nvidia Shield czy też PlayStation Vita.

Dzisiejsze postrzeganie gier wideo

Branża gier wideo jest bardzo dochodowa, a zawodowi inwestorzy zwracają na nią coraz większą uwagę, zwłaszcza teraz, gdy wyceny spółek gamingowych stają się bardziej atrakcyjne. Inwestorzy zwracają uwagę na fakt, że platformy cyfrowe pozwalają graczom grać na wielu urządzeniach i z każdego miejsca na świecie. Gry wideo mogą być również przesyłane strumieniowo, co stanowi kolejny strumień przychodów, a e-sporty coraz szybciej się rozwijają (widać to choćby po Siemianowicach Śl. gdzie obecnie mieszkam. Obecnie 3 szkoły posiadają już „przedmiot” esport gdzie młodzież, uczy się i trenuje granie w poszczególne gry). W rzeczywistości, ogólny wzrost liczby graczy i gier wideo sprzedanych w ostatnich latach znacznie wzrósł, ponieważ ludzie szukają rozrywki w wirtualnym świecie.

W ciągu ostatnich kilku lat branża rozwinęła się wraz z rozwojem Internetu i gier mobilnych, które docierają do coraz szerszej i nowszej publiczności. Gry nie są już postrzegane jako „gry dla dzieci” – zamiast tego inwestorzy poszukują firm rozrywkowych i wydawniczych, takich jak Electronic ArtsActivision i Sony Corp jako sposobu na zróżnicowanie swojego portfolio.

Polskie spółki gamingowe

Dla osób, które interesują się polskimi producentami gier, nie będzie zaskoczeniem, że ich popularność oraz wycena od dłuższego czasu stale rośnie. W poprzednim roku 5 z 10 najlepiej rosnących spółek na GPW to były właśnie spółki gamingowe: PlayWay, 11 bit studios, CD Projekt, Ten Square Games oraz Vivid Games.

Jak widać, inwestorzy coraz chętniej pochylają się nad akcjami spółek gamingowych, zwłaszcza przy takich sukcesach, jakie osiąga CD Project na arenie międzynarodowej. Jednak mniejsze firmy wcale, nie boja się konkurować ze swoim popularnym „kolegą” z branży i również notują coraz to lepsze wyniki.

Rozwój branży

Według debatujących najlepsze dopiero przed nami. Panowie zgadzali się ze sobą, że polski rynek gamingowy ma sporo do zaoferowania światu a rozwijające się sektory gier mobilnych czy VR są w stanie przynieść wiele dobrego zarówno samym graczom jak i inwestorom.

Zachować dystans

W całym tym szaleństwie związanym z branżą gier warto zachować zdrowy rozsądek. Znaczny wzrost popularności akcji takich spółek może doprowadzić do bańki spekulacyjnej. Wysoka wycena akcji wcale, nie musi iść w parze z dobrymi wynikami na przyszłość. Konkurencji w tej branży, nie brakuje a sam pomysł na grę może, nie wystarczyć do odniesienia sukcesu. Gracze bowiem są coraz bardziej wymagający, choć myślę, że jedna zasada sprawdza się tu od lat – a mianowicie grywalność!. Jeśli gra będzie miała w sobie to coś, to niezależnie od grafiki, kolorowych postaci czy innych bajerów jest w stanie ona osiągnąć sukces.

Dlatego uważam, że do tego typu inwestycji (zresztą jak do każdych) należy podejść selektywnie, nie zwracając tylko uwagi na przeszłe stopy zwrotu, ale przede wszystkim na dalsze perspektywy rozwoju tych firm.

Czego moim zdaniem zabrakło…

Jako, pasjonat rozwiązań z wykorzystaniem technologii blockchain spodziewałem się choćby wzmianki o jej wykorzystaniu. Niestety żaden z obecnych tam panów, nie widzi najwidoczniej wielu korzyści płynących z implementacji tej technologii do swoich projektów (a przynajmniej na dzień dzisiejszy). Choć przyznaję, że nasi rodzimi producenci ze swoimi pomysłami mają sporo miejsca na kolejne sukcesy na arenie międzynarodowej gdzie to głównie gracze, a nie spekulanci decydują, która gra odniesie sukces, podbijając ich serca.

Podsumowując

Rok 2019 zapowiada się świetnie na rynku gier. Innowacje i konkurencja podniosą ofertę branży i przyczynią się do większej integracji wśród szerszego grona odbiorców. Część firm planuje swoje premiery jeszcze w tym roku, co może oznaczać kolejne wzrosty wyceny tych spółek. Wiele wskazuje na to, że obecna hossa na rynku gamingowym nadal trwa, i nie zapowiada się na szybki jej koniec.


W między czasie

Po zakończonej debacie miałem trochę czasu do następnego wykładu, który mnie interesował więc ruszyłem się przewietrzyć na 15min z nowo poznaną znajomą Anią 😉 Następnie Ania ruszyła z tego co pamiętam na Warsztaty Inwestowania w Nieruchomości a ja rozsiadłem się wygodnie przy stoliku z kawą i laptopem. Gdy już skończyłem ruszyłem do sali teatralnej gdzie miał się odbyć interesujący mnie wykład o Security Token Offering (STO). Obecnie odbywała się tam końcówka wykładu Mieczysława Siudka – „Poznaj podstawowe prawa rządzące rynkiem. Prawa Wyckoffa.

Osobiście uważam, że po fakcie na wykresach można zamieścić wszystko a sam trading to głównie gra psychologiczna pomiędzy zawodowymi traderami, którzy i tak mogą zostać „wyzerowani” przez głównych kreatorów tego rynku z głównymi bankami inwestycyjnymi na czele. Samemu tradowałem przez ponad pół roku a z rynkiem inwestycyjnym (głównie krypto) mam do czynienia już 3 lata. I z mojego zebranego doświadczenia skłaniam się ku botom tradingowym i arbitrażowym. W mojej opinii Ai oraz machine learning to przyszłość oraz idealne narzędzia, które można dziś wykorzystywać do pomnażania kapitału.

Miało być o STO a było o ETO

Wykład Mieczysława Siudka dobiegł końca i można było w zdecydowanie opustoszałej sali znaleźć miejsce by spokojnie się rozsiąść. Następnie po kilku minutach na scenie pojawił się Ivan Aleksandrov – Partner zarządzający, Memorandum Capital międzynarodowej firmy inwestycyjnej, działającej w obszarze Venture Capital, Private Equity, Security Token Offerings. Tego miłego Rosjanina miałem już przyjemność słuchać na jednym z meetap’ów organizowanych przez chłopaków z Crypto@Cracow, których serdecznie pozdrawiam 🙂

Tematem wystąpienia było: „Security Token Offering. Finansowanie projektów przez cyfrowe instrumenty finansowe”.

invest cuffs 2019 security token offering

Choć na agendzie prelekcja Ivana sugerowała, że będziemy słuchać o STO to tak naprawdę jego wystąpienie było bardziej skupione na ETO – Equity Token Offering.

Aleksandrov rozpoczął swoją prezentację od wytłumaczenia podstaw, czyli czym jest STO, ETO oraz jaką rolę odgrywa tutaj technologia blockchain.

Czym jest oferta Security Token Offering (STO)

W związku z nowymi wytycznymi prawnymi nałożonymi przez organy nadzoru finansowego na całym świecie oraz obowiązującymi przepisami kryptowalutowymi, pojawiają się nowe modele ICO.

Oferta tokena zabezpieczającego (STO) jest jedną z nich. Oferta tokenów zabezpieczających funkcjonuje skutecznie w taki sam sposób, jak ICO, z kluczową różnicą polegającą na tym, że inwestorzy kupują regulowane zabezpieczenie finansowe w formie cyfrowego tokena.

Przykłady STO mogą obejmować firmy oferujące tokeny wymienialne na metale szlachetne, tokeny zabezpieczone innym aktywem, takie jak nieruchomości, tokeny reprezentujące udziały w spółce lub dług symboliczny, który funkcjonuje w podobny sposób jak obligacje korporacyjne.

Chociaż posiadanie STO jest znacznie bardziej ograniczone niż ICO, firmy coraz częściej przyciągaja ten model pozyskiwania funduszy, ponieważ zapewnia on dobre podstawy prawne do pozyskiwania funduszy.

Inwestorzy mogą również czuć się bardziej komfortowo przy mniejszym stopniu ryzyka związanego z regulacją.

Czym jest oferta Equity Token Offering (ETO)

ETO to metoda pozyskiwania pieniędzy dla firmy, która emituje tokeny kapitałowe na projekty typu Blockchain. W ETO firmy nadal muszą przestrzegać przepisów finansowych w poszczególnych jurysdykcjach, przygotowywać i publikować prospekt inwestycyjny ze szczegółami oferty i spełniać wszystkie inne wymogi ustanowione przez organy regulacyjne. Dzięki temu prawa inwestorów są wysoce chronione prawem. Jednak dzięki tokenizacji i cyfryzacji ETO są bezproblemową, prostą i przejrzystą metodą pozyskiwania funduszy, która obecnie stała się dostępna dla firm poszukujących kapitału na rozwój.

W przypadku, gdy przedmiotem oferty tokenów są akcje spółki (kapitał własny), sprzedaż nazywa się Equity Token Offering (ETO). W pewnym sensie można powiedzieć, że ETO stały się nowymi Initial Paper Offering (IPO) dostosowanymi do aktualnego cyfrowego świata finansowego.

Tradycyjne „problemy”

W dalszej części Ivan poruszył temat obecnych problemów i ograniczeń związanych z tradycyjnym IPO takimi jak dostępność ofert inwestycyjnych dla inwestorów:

  • Inwestorzy z kapitałem w wysokości 100.000 USD nie mogą inwestować w startupy w rundzie finansowania serii B, która wyniosła 10.000.000 USD.
  • Inwestorzy zamieszkujący w Polsce nie mogą inwestować w nieruchomości w australii
  • Inwestorzy nie są w stanie przewidzieć warunków i ram czasowych wyjścia z rynku w momencie wejścia na rynek.
  • Założyciel projektu stoi w obliczu tego samego problemu: nie może sprzedać swoich udziałów w odpowiednim czasie

Ramy prawne

W tej części wystąpienia, Ivan skupił się na tym jak wyglądają ramy prawne dla ETO/STO w praktyce, co zostało przedstawione na przejrzystym slajdzie. Będąc szczerym, to nie pamiętam już szczegółów z tym związanych dlatego, żeby niczego nie przekręcić, pozostawiam tylko zdjęcia slajdów. 😉

Na koniec Ivan przedstawił na „prostym” slajdzie jak wygląda pozyskiwanie dużych rund inwestycyjnych w ramach STO przez jego fundusz Venture Capital.

Po kilku pytaniach z widowni, na tym zakończyło się jego wystąpienie, z którego osobiście jestem usatysfakcjonowany.

Independent – Jak legalnie nie płacić podatków oraz…

Zaraz po zakończonym wykładzie o ETO/STO, ruszyłem do sali kameralnej na wykład Mateusza Tomczyka – „Jak legalnie nie płacić podatków oraz stokenizować udziały w firmie? „

invest cuffs 2019 independent finance
Invest Cuffs 2019

Będąc już w sali, zauważyłem pusty stolik na końcu sali, więc postanowiłem to wykorzystać i tam usiadłem. Następnie rozgościłem się, wyciągając mój magicznie oblepiony krypto naklejkami ThinkPad. Po kilku minutach niczego nieświadomy podchodzi do mnie Trader 21 wraz z Tomczykiem myląc mnie z kimś z obsługi technicznej (xD). Panowie lekko spóźnieni pytali, czy trafili do dobrej sali (faktycznie od samego początku cuffs’ów, był problem z odnalezieniem dwóch sal kameralnych). Potwierdziłem, że trafili do dobrej sali, po czym rozpoczęło się najbardziej merytoryczne wystąpienie na całym Invest Cuffs (przynajmniej w mojej opinii).

Jak się po chwili okazało (a czego nie wiedziałem), Maciej Tomczyk wywodzi się z „stajni” Indenpendent Trader. Sala wraz z początkiem zaczynała pękać w szwach i aż dziw, że ta prezentacja odbywała się zaledwie w sali kameralnej. Bo przecież kogo nie interesuje choćby z czystej ciekawości jak, nie płacić podatków ^ ^.

Omawianymi jurysdykcjami, w których mamy możliwość, niepłacenia podatków były: Estonia, Wielka Brytania, Singapur oraz stan Wyoming w USA

Z racji tego, że cały wykład został kilka dni temu opublikowany na kanale Independent Trader, postanowiłem go tutaj wrzucić, zamiast opisywać. Myślę, że to najlepsze co mogę zrobić w tym wypadku 🙂

Zaraz po skończonym wykładzie Tomczyka na sali pojawił się Cezary Głuch znany bardziej jako Trader21 twórca bloga Independenttrader.pl. Jednego z czołowych portali finansowych w Polsce.

invest cuffs 2019 Cezary Gluch
Invest Cuffs 2019

Spotkanie z Cezarym nosiło nazwę „Trader 21 spotkanie z czytelnikami. Sesja pytań i odpowiedzi.” Na tej sesji Q&A spędziłem około 25min, po czym ruszyłem porozmawiać przed powrotem do domu z Mateuszem Tomczykiem zadając mu kilka pytań związanych z byciem e-rezydentem Estonii, gdyż posiadam już kartę e-rezydenta.

Po potwierdzeniu moich informacji z tym związanych ruszyłem w stronę domu. I tak zakończyło się moje pierwsze Invest Cuffs 2019. Żałuję, że wraz z moim druhem Dawidem, że nie ruszyłem na cuffsy już rok temu. Myślę, że za rok o ile będę dalej w Polsce też pojawię się w pięknym Krakowie na Invest Cuffs 2020 🙂

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights