Site Loader

Invest Cuffs – dzień pierwszy
(subiektywna relacja)

Invest Cuffs - ICE Kraków Congress Centre
ICE Kraków Congress Centre

W miniony piątek i sobotę Kraków przywitał „zajawionych” inwestorów eventem Invest Cuffs. To już piąta seria spotkań dotyczących sfery finansowej, w której każdy, nawet początkujący, przedsiębiorca znalazł coś dla siebie.
Dzięki rozszerzonej formule tegorocznej edycji, można było posłuchać świetnych prelegentów nie tylko z branży forex, ale także nieruchomości, rynku akcyjnego, technologii blockchain oraz crowdfounding’u.

Spotkania połączone były z charytatywną akcją „Inwestorzy Dzieciom”, na którą w tym roku zostało przekazane 7433 zł.


A oto moja subiektywna relacja z tego wydarzenia…

Po przyjeździe na miejsce i odebranie biletu miałem do wyboru dwa wykłady otwierające Invest Cuffs – Piotra Wilczyńskiego: Daytrading – sposoby rynkowej manipulacji oraz Piotra Głowackiego: Switch na rynkach finansowych: Analiza USA i nowe kierunki przepływu kapitału.

W pierwszej kolejności ruszyłem na wykład Piotra Wilczyńskiego

Invest Cuffs 2019 - Piotr Wilczyński
Invest Cuffs 2019 – Piotr Wilczyński

Niestety, na sali wytrzymałem zaledwie 15 minut… Po tym czasie uznałem, że czas ruszać dalej i sprawdzić wykład Piotra Głowackiego. Na moje szczęście to był dla mnie dobry wybór i wystąpienie okazało się dosyć interesujące.

Invest Cuffs 2019 - Piotr Głowacki
Invest Cuffs 2019 – Piotr Głowacki

Na wykładzie mowa była o aktualnej sytuacji USA i kondycji spółek, jaka jest perspektywa dla dolara, jakie grupy surowców będą potencjalnie rosły.

Ciekawostka: Według Goldman Sachs 50% sukcesu to wejście w odpowiedni rynek, 30% sukcesu to wybór odpowiedniego sektora a z kolei 20% sukcesu to wybór odpowiedniego instrumentu.

Później prowadzący przeszedł do krótkiej analizy kilku wykresów, z których można było wyrysować grzywę słynnego Barta Simpsona ^^^

Invest Cuffs 2019 - Piotr Głowacki
Invest Cuffs 2019 – Piotr Głowacki

Jednak jeden z wykresów okazał się bardzo interesujący, a mianowicie pokazał korelację zachowania dolara amerykańskiego (USD) do Emerging Markets (EEM). W momencie, gdy USD się umacnia EEM słabnie i odwrotnie EEM rośnie, gdy USD nurkuje.

Invest Cuffs 2019 - Piotr Głowacki
Invest Cuffs 2019 – Piotr Głowacki

Przykładem na wykorzystanie takiej korelacji zachowania jest kupno dolara, gdy jest drogi 4zł = 1 USD dla przykładu weźmy 1000$ = 4000zł
Kapitał zagraniczny kupuje polskie akcje za 4000zł
Odnotowujemy wzrost na giełdzie o +30% = 5200zł
Dolar tanieje do 3 zł i w tym momencie za 5200zł możemy kupić ~1700 USD
Nasz zysk:
+30% na giełdzie oraz +25% na kursie walutowym

Pod koniec prowadzący omówił trochę statystyk w postaci wykresów.

Invest Cuffs 2019 - Piotr Głowacki
Invest Cuffs 2019 – Piotr Głowacki

Krótkie wnioski na koniec:

 • Duże spółki w portfelu inwestycyjnym zapewniają względną stabilizację.
 • W długim terminie inwestycyjnym nawet duże spółki potrafią rosnąć po kilkaset procent.
 • W krótkim terminie kontrakty CFD na akcje pozwalają zarobić 100-300%

Zaorski czy śniadanie? Oto jest pytanie!

Następnie o godzinie 10:00 miałem dylemat czy wybrać się na wykład Rafała Zaorskiego, czy uczestniczyć w Śniadaniu z Bitcoin’em i jak mi żołądek podpowiedział wybrałem jednak śniadanie 😉

Invest Cuffs - Śniadanie z Bitcoinem
Invest Cuffs – Śniadanie z Bitcoinem

Na śniadaniu Lech Wilczyński wraz ze Szczepanem Bentynem poruszyli temat „uśmiercenia” BTC na przykładzie ostatnich wydarzeń w Wenezueli. A dokładniej pozbawienie części stanów w kraju prądu. Przez tę niestabilną sytuację z dostępem do energii elektrycznej transakcje BTC w Wenezueli spadły o blisko 60%.

Zgadzam się z opinią prowadzących co do kwestii, że ludzie coraz chętniej sięgają po odnawialne źródła energii, a obecna sytuacja w Wenezueli tylko potwierdza globalną potrzebę pójścia w tym kierunku.

Na zakończenie obaj panowie potwierdzili smutną wiadomość dla fanów o zakończeniu nadawania śniadania z bitcoinem. Wychodzi na to, że na Invest Cuffs miałem okazję uczestniczyć w ostatnim śniadaniu z bitcoinem.


Następnie, po skonsumowaniu śniadania, ruszyłem do sali, gdzie miała się odbyć kolejna prelekcja. Na moje szczęście wystąpienie Rafała Zaorskiego wciąż trwało. Wydłużyło się ono o soczyste ~40min.

Invest Cuffs Rafał Zaorski
Invest Cuffs Rafał Zaorski

Rafał był właśnie w trakcie opowiadania o tym, jak nadał wartość swojej autorskiej książce „O spekulacji” oraz w jaki sposób posłużyła ona do manipulacji kursem… Proces ten przedstawił bardzo szczegółowo, udowadniając tym samym, że rynkiem oraz kursami da się łatwo manipulować, wiedząc za jakie „nitki” pociągać.

Rynek jest w głównej mierze kreowany przez emocje, a nie analizy techniczne. Dzięki książce Rafał mógł pokazać, w jaki sposób można zmanipulować niemal każde z aktyw.

Wielokrotnie podkreślane przez Zaorskiego jest, że spekulacja nie jest podążaniem za trendem, ale wykreowanie go. Dzięki temu można wychwycić moment, kiedy rynek jest w panice, a kiedy w euforii i wykorzystać ten fakt przed czasem.

Rałaf Zaorski Invest Cuffs 2019
Rałaf Zaorski Invest Cuffs 2019

Rynek nieruchomości według Wojciecha Orzechowskiego

Po skończonej prelekcji Rafała Zaorskiego w sali audytoryjnej kolejnym prelegentem był Wojciech Orzechowski w prelekcji zatytułowanej: „Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku nieruchomości inwestycyjnych”

Invest Cuffs 2019 - Wojciech Orzechowski
Invest Cuffs 2019 – Wojciech Orzechowski

Temat nieruchomości jest mi kompletnie obcy, jednak warto było posłuchać w tej kwestii kogoś obeznanego w temacie 😉

Do momentu wykładu nie sądziłem, że w Polsce jest jeszcze tak spore zapotrzebowanie na mieszkania. Osobiście uważałem (pobieżnie znając temat), że jesteśmy blisko szczytów i rynek nieruchomości, zacznie wkrótce tanieć. Jednak po wystąpieniu Wojciecha Orzechowskiego faktycznie widać, że jest spora szansa na kolejnych kilka lat wzrostów na tym rynku. Czas jak zwykle zweryfikuje tego typu założenia.

Invest Cuffs 2019 - Wojciech Orzechowski
Invest Cuffs 2019 – Wojciech Orzechowski

Orzechowski w swojej prelekcji był często bardzo merytoryczny, podając konkretne przykłady i strategie inwestycji w wynajem mieszkań, jak i ich flipowanie.

Invest Cuffs 2019 - Wojciech Orzechowski
Invest Cuffs 2019 – Wojciech Orzechowski

Po zakończonym wystąpieniu Wojciecha Orzechowskiego miałem blisko 2,5h wolnego czasu do następnego interesującego mnie wykładu. Jednak, jak się za chwilę okazało, blisko 2h spędziłem w „kółeczku”, słuchając oraz wspólnie dyskutując z Rafałem Zaorskim „O spekulacji”. Jak już zauważyłem z innych konferencji, Rafał jest bardzo chętny do dyskusji poza wystąpieniem, co uważam za spory plus.Następnie wykorzystałem resztę wolnego czasu do następnej prelekcji, aby trochę „pozwiedzać” 😉

Invest Cuffs 2019
Invest Cuffs 2019

BitBay – Dlaczego Bitcoin nie umarł…

Invest Cuffs 2019 - BitBay
Invest Cuffs 2019 – BitBay

No i wybiła godzina 15:00 a wraz z nią rozpoczęła się prelekcja Przemysława Boreckiego w temacie „Dlaczego Bitcoin nie umarł, a my będziemy największą giełdą na świecie.”

Przemysław Borecki to członek zespołu giełdy BitBay, który jest odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów biznesowych, handel OTC, listing na giełdzie, white label oraz rozwój narzędzi traderskich.

W początkowej fazie swojego wystąpienia Borecki wspomniał o aktualnej wycenie BTC po ostatniej bańce. Porównując to do przybywającej ilości portfeli, co w jakimś stopniu przekłada się na nowych użytkowników i zwiększającą się adaptację kryptowalut.

Następnie Borecki przeszedł do tematu giełd krypto. Wspomniał on o obecnym „miejscu” BB na tle innych giełd, przytaczając fakt masowego fałszowania wolumenów przez inne giełdy (co jest niezaprzeczalnym faktem).

W kolejnej części prezentacji Przemysław Borecki skupił się na obecnym poziomie świadczonych usług przez BitBay, wdrażanych nowych usługach/produktów oraz na dalszych planach rozwoju giełdy.

Obecnie BB posiada swój kantor FIAT gdzie łatwo wymienisz czołowe waluty na krypto i odwrotnie. Tryb PRO swojej giełdy dla bardziej zaawansowanych i wymagających traderów. Rynek wymiany OTC gdzie klienci instytucjonalni oraz duzi gracze mogą zakupić spore ilości krypto po gwarantowanej cenie. Oraz aplikacji mobilnej z klawiaturą traidingową, co ma ułatwić oraz zachęcić do częstszego korzystania z BitBay na smartfonach.

Invest Cuffs 2019 BitBay
Invest Cuffs 2019 BitBay

BitBay nie zamierza zostawać w tyle na tle konkurencji, dlatego jeszcze w tym roku kalendarzowym planowane są kolejne aktualizacje platformy. Do giełdy zostaną dodane nowe funkcjonalności API, nowe rodzaje zleceń oraz przez wielu wyczekiwana dźwignia.

Planowana dźwignia na platformie nie będzie jednak „standardową” dźwignią stosowaną na giełdach. A mianowicie giełda pracuje nad formą udzielania pożyczek pomiędzy handlującymi użytkownikami. Brzmi całkiem innowatorko, co mnie bardzo interesuje i będę wyczekiwał nowej funkcji na BitBay.

Invest Cuffs 2019 BitBay
Invest Cuffs 2019 BitBay

Szpilki na Bitcoinie

Na Invest Cuffs nie zabrakło również damskiego akcentu 🙂 Youtube’r Mike Satoshi poprowadził na żywo Szpilki na Bitcoinie, czyli wielka debata kobiet ze świata krypto i blockchain”. Uczestniczkami były:

 • Paulina Paprzycka IT Project Manager w Pacific i Trifinity oraz Co-founder w Blockchain Girls.
 • Olga Brzeżecka Project Manager i Redaktor Prowadząca Magazynu I Love Crypto w MaxROY.com, współzałożycielka Blockchain Girls
 • Aleksandra Kopeć Aplikant adwokacki, Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy, prowadząca blog http://prawokryptowalut.com/
 • Daria Gaca ICO Advisor znana również jako Crypto Daria
Szpilki na Bitcoinie - Invest Cuffs 2019
Szpilki na Bitcoinie – Invest Cuffs 2019

Panie były pytane o to jak się czują w zdominowanym przez mężczyzn świecie technologii i biznesu. Paulina wraz z Olgą opowiadały o rozwoju Blockchain Girls – inicjatywy mającej na celu zrzeszanie kobiet w świecie technologii blockchain. Z kolei Daria wraz z Aleksandrą odpowiadały szerzej na pytania związane z ICO, STO i prawem.

Coinpaprika i Machine Learning

Ostatnim prelegentem tego dnia był Michał Grzybkowski min. CEO, Coinpaprika.com

Invest Cuffs 2019 - Coinpaprika.com
Invest Cuffs 2019 – Coinpaprika.com

W swoim wystąpieniu Michał skupił się na fałszowaniu danych przez giełdy kryptowalut oraz najpopularniejszą krypto stronę na świecie – Coinmarketcap.com, która również dopuszczała się wielokrotnie fałszowaniu informacji o kursach i wolumenach.

Wychodząc na przeciw nieuczciwym praktykom, Michał wraz z ludźmi z Gray Wizard stworzyli portal Coinpaprika.com. Coinpaprika jest konkurencyjnym serwisem dla Coinmarketcap z paroma kluczowymi różnicami.
Jedne z kluczowych różnic jest oprogramowanie, które jest odpowiedzialne za poprawne z czytywanie danych z giełd, API coinpaprika jest udostępniane za darmo (w przeciwieństwie do coinmarketcap), wychwytywaniu błędów bądź potencjalnych celowych zafałszowań wolumenów przez giełdy.

Michał wspomniał też o najnowszym produkcie, nad którym obecnie pracuje zespół coinpaprika. A mianowicie o aplikacji COINS, która będzie wielofunkcyjna:

 • Multi-wallet
 • Portfolio
 • Bezpośrednie zakupy krypto w wymianie nie-depozytowej
 • Zbiór informacji o dostępnych krypto na rynku
 • Najświeższe informacje z prasy
 • Zespoły, postępy i wiele więcej dzięki silnikowi coinpaprika na pokładzie

Miałem przyjemność po prelekcji zobaczyć wersję deweloperską tej aplikacji i muszę przyznać, że naprawdę robi wrażenie. Szczerze, nie mogę się doczekać na jej finalną wersję.


I tym miłym akcentem zakończył się dla mnie pierwszy dzień na Invest Cuffs 2019

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

One Reply to “Invest Cuffs 2019 – dzień pierwszy, czyli Spekulacja, Nieruchomości i Bitcoin”

 1. I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *