Site Loader
poradnik portfela ethereum - myetherwallet

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

MyEtherWallet słowem wstępu

Wraz z postępującą adopcją kryptowalut jednym z najczęściej zadawanych pytań jest „jak i z jakiego portfela korzystać”. Dla nowego użytkownika wybór bezpiecznego i prostego w obsłudze portfela nie jest wcale takie proste, dlatego postanowiłem opisać jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych portfeli dla Ethereum (ETH) oraz Tokenów ERC20.

Uznany przez użytkowników

MyEtherWallet, znany również jako portfel MEW , jest jednym z najpopularniejszych portfeli Ethereum wśród krypto społeczności.

MEW to internetowy portfel dzięki, któremu możesz w łatwy i bezpieczny sposób kontrolować swoje środki. Jest on napisany w JavaScript i jest portfelem typu Open-Source (oprogramowanie portfela jest otwarto źródłowe). Pomimo, że jest to portfel „przeglądarkowy” można powiedzieć, że jest on portfelem zewnętrznym, ponieważ do generowania potrzebnych danych używa przeglądarki komputera i nic nie jest przechowywane na serwerach MyEtherWallet = mamy w 100% pełną kontrolę nad naszym kluczem prywatnym !

Ponadto dzięki interfejsowi internetowemu i kompatybilności możesz zarządzać swoimi ETH i ERC20 za pomocą takich portfeli jak:

 • Ledger Nano S
 • Trezor
 • Digital Bitbox
 • Secalot
 • MetaMask
 • Jaxx
 • imToken
 • Mist
 • Geth
 • Parity

Dodatkowymi plusami MEW jest szybka konfiguracja, która może zająć mniej niż kilka minut (o czym przekonasz się w dalszej części tego poradnika). Łatwy w użyciu nawet dla początkujących użytkowników oraz w pełni darmowy!

Plusy i minusy w stosunku do innych portfeli Ethereum

Plusy

 • O wiele lepsze zabezpieczenia niż większość portfeli przeglądarkowych
 • 100% kontroli nad swoim kluczem prywatnym podczas gdy większość portfeli internetowych jest kontrolowana przez firmy zewnętrzne
 • Obsługa tokenów ERC20
 • Darmowy w użytkowaniu (cena portfeli sprzętowych to koszt +-100$)
 • MEW oferuje łatwy w użyciu interfejs i wiele funkcji niedostępnych w portfelach sprzętowych

Minusy

 • Portfele online często dają dostęp do giełdy kryptowalut, co nie jest możliwe w przypadku portfela MEW
 • Brak obsługi innych kryptowalut prócz ETH i ERC20 (portfele sprzętowe obsługują wiele krypto takich jak Bitcoin czy Litecoin)
 • Portfele sprzętowe są bezpieczniejsze niż portfel MEW

[/vc_column_text][vc_column_text]

Tworzymy portfel krok po kroku

W pierwszej kolejności przechodzimy na stronę https://www.myetherwallet.com/ (Upewnij się za każdym razem, że jesteś na właściwej stronie! W internecie jest wielu oszustów tworzących „kopie” takich stron służące do wyłudzenia naszych haseł oraz środków)

Kolejną czynnością rekomendowaną przeze mnie przy zakładaniu portfela MEW jest stworzenie go „ofline”. Aby to zrobić przechodzimy na sam dół strony i klikamy w Github: Latest Release i pobieramy plik „etherwallet”. Obecnie będzie to wersja etherwallet-v3.26.0.zip.[/vc_column_text][vc_single_image image=”999″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”1000″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Następnie rozpakowujemy folder i klikamy w plik „INDEX”. Od teraz nasze wszystkie transakcje będą się odbywały przez nasz komputer a nie internet.[/vc_column_text][vc_single_image image=”998″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”1001″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Kolejna czynność to „Wygeneruj Portfel” aby to uczynić potrzebujemy stworzyć hasło z minimum 9 znaków. Dla zwiększonego bezpieczeństwa zalecam utworzenie alfanumerycznego hasła z znakami specjalnymi np. Q$*bNk39# a następnie klikamy w przycisk „Wygeneruj portfel”[/vc_column_text][vc_message message_box_color=”warning”]

Pamiętaj aby zapisać i dobrze przechowywać swoje hasła. W innym przypadku ich utrata jest równoznaczna z permanentną utratą dostępu do naszego portfela !

[/vc_message][vc_single_image image=”1002″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Następnie zapisz (najlepiej na zewnętrznym nośniku np. pendrive) plik „Keystore (UTC/JSON)” i wciśnij przycisk Continue.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1003″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Teraz ukazał nam się nasz klucz prywatny, który możemy zapisać np. w notatniku i przechowywać wraz z prędzej pobranym plikiem keystore. Drugą możliwością jest wydrukowanie bądź zapisanie zdjęcia naszego papierowego portfela co też zalecam zrobić 😉[/vc_column_text][vc_single_image image=”1004″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”1005″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]W tym momencie możemy się już zalogować do naszego nowo stworzonego portfela MyEtherWallet. Możemy to zrobić na wiele sposobów jednak w naszym przypadku będą to dwa z nich –  Keystore / JSON File lub Klucz Prywatny. My zalogujemy się korzystając z Keystore.

Aby to zrobić kliknij w „Wybierz plik portfela” następnie użyj swojego pliku Keystore / JSON File.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1006″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”1007″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Teraz wpisujemy nasze hasło, które tworzyliśmy na początku i klikamy w przycisk „Odblokuj”[/vc_column_text][vc_single_image image=”1009″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Jeśli wszystko zostało poprawnie zrobione to nasz portfel został odblokowany i wystarczy zjechać teraz niżej by ukazał nam się nasz portfel.

Od teraz możesz korzystać z wszystkich funkcji portfela MyEtherWallet ![/vc_column_text][vc_single_image image=”1010″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

Zarządzanie tokenami ERC20

Zarządzanie tokenami ERC20 w portfelu MEW jest tak proste, jak korzystanie z ETH.

W pierwszej kolejności po zalogowaniu się do naszego portfela klikamy w pomarańczowy przycisk „Show all Tokens” gdy już to zrobimy ukaże nam się dłuuga lista obsługiwanych tokenów zapisana w ich skrótowej formie.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1012″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_single_image image=”1013″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Teraz kliknij dowolny token, aby go wczytać i włączyć w MEW. Na przykładzie poniżej włączyłem token Sirin Labs (SRN) oraz Storj (STORJ)[/vc_column_text][vc_single_image image=”1014″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Jeśli twój token nie jest jeszcze obsługiwany w MEW, możesz go dodać samodzielnie, wprowadzając niezbędne informacje.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1015″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

Wysyłanie i odbieranie ETH i ERC20

Twój adres ETH i adres tokena ERC20 będą takie same, chyba że utworzysz samodzielnie osobne konta. Zalecam utworzenie tylko jednego konta i zarządzanie nim przy użyciu tego samego adresu odbierania jednak nic nie stoi na przeszkodzie by tworzyć osobne dla każdego tokenu ERC20.[/vc_column_text][vc_column_text]Aby wysyłać nasze krypto klikamy w Wyślij Ether i Tokeny” a następnie ponownie się logujemy na nasz portfel plikiem Keystore potwierdzając to naszym hasłem.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1016″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Podczas wysyłania tokenów ERC20 z MEW, upewnij się, że wybierasz właściwy token z rozwijanego menu w polu „Kwota do wysłania”. Przykładowo jeśli chciałbyś wysłać token VIU musisz go wybrać z rozwijanego menu (pamiętaj aby prędzej wczytać i włączyć dany token w menu „Show all Tokens”)

Aby wysyłać tokeny ERC20 potrzebujesz mieć na portfelu zawsze jakąś ilość ETH dla opłaty transakcyjnej bez „paliwa” nie dokonasz żadnego transferu.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1017″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

Słowem na koniec

Myślę, że ten poradnik pomógł Ci zaznajomić się z portfelem MyEtherWallet na tyle aby podjąć decyzję czy jest to portfel dla Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z MEW, możesz szybko stworzyć swój własny portfel, stosując krok po kroku ten poradnik.

Pamiętaj, że bez względu na to, z jakiego portfela korzystasz, zawsze musisz przechowywać swój klucz prywatny w bezpiecznym miejscu. Jeśli Twój klucz prywatny zostanie skradziony lub go zgubisz, ryzykujesz utratę dostępu do wszystkich swoich środków!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *