Site Loader
Oszuści z PlusToken
82

Kryptowalutowi oszuści zgarnęli cyfrowe pieniądze o wartości 4,3 miliarda dolarów w 2019 roku, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w 2018 roku. Są to informacje, które zostały przygotowane w obszernym raporcie firmy analitycznej ChainalysisThe Chainalysis 2020 Crypto Crime Report

Oszuści żerują na niewiedzy

Jak donosi raport Chainalysis, oszuści wykorzystują fakt, że tak wiele osób wciąż nie rozumie, czym są kryptowaluty poza rzekomym „szybkim wzbogacaniu się” na nich. Różnego rodzaju oszustwa obejmują sprzedaż fałszywych tokenów, szantażowanie i podrabianie usług, które obiecują „wymieszać” monety użytkownika z pieniędzmi innych osób w celu utrudnienia ich transakcji tylko po to, by uciec z pieniędzmi.

Ale zgodnie z raportem, schematy Ponziego są „słoniem w pokoju”. Ponzi, które zachęcają nieświadomych ludzi do inwestowania w fałszywe przedsiębiorstwo, a następnie wypłaca zyski wcześniejszym inwestorom za pomocą pieniędzy, które niedawno wpłacili inwestorzy, stanowiły 92% wszystkich skradzionych funduszy. Miliony ludzi zostało oszukanych.

Oszuści z PlusToken

PlusToken największym Ponzi w historii krypto?

Chainalysis donosi, że jeden program Ponzi z siedzibą w Chinach sam w sobie przyniósł w ubiegłym roku co najmniej 2 miliardy dolarów, co uczyniłoby go jednym z największych programów Ponzi w historii. PlusToken był rzekomo kryptowalutową usługą portfela, który obiecał użytkownikom wysokie zyski, jeśli użyli Bitcoin lub Ethereum, kupi fałszywy token firmy, o nazwie PLUS. Skomplikowana kampania marketingowa przekonała ponad trzy miliony osób – większość z nich była w Chinach, Korei i Japonii. „Promotorzy” docierali głównie do swoich potencjalnych klientów za pośrednictwem komunikatora WeChat. Ponadto były organizowane spotkania osobiste i zamieszczane były reklamy w supermarketach.

W czerwcu władze chińskie aresztowały sześć osób, którym zarzucano, że stoją za tym oszustwem. Jednak wydaje się, że przynajmniej jedna z nich nie została jeszcze złapana, ponieważ ktoś nadal prał pieniądze, i wypłacał część z nich.

Co najmniej 185 mln$ spieniężone

Z raportu wynika, że oszustom udało się spieniężyć co najmniej 185 mln$ w BTC. Aby tego dokonać, sprawcy zacierali ślady, dokonując 24.000 przelewów i korzystając z 71.000 różnych adresów Bitcoin. Wiele z tych transakcji zostały wykonane za pomocą specjalnego rodzaju portfela, który wykorzystuje technologię ochrony prywatności kompatybilną z Bitcoin o nazwie CoinJoin. Aplikacja pozwala „miksować” transakcje poprzez łączenie transakcji z innymi użytkownikami, aby utrudnić sprawdzenie, kto wysyłał jaką kwotę do jakiego odbiorcy. Duża część tych pieniędzy trafiła ostatecznie do tzw. brokerów pozagiełdowych (OTC). Są to niezależne podmioty, które ułatwiają transakcje między osobami, które nie chcą wchodzić w interakcje z regulowaną giełdą.

PlusToken to nie jedyni oszuści

Oszuści z PlusToken nie byli i nie są jedynymi przestępcami, którzy wybrali tę drogę. Chainalysis zakończyło działalność niewielkiej grupy „nieuczciwych” brokerów OTC świadczących usługi prania pieniędzy kryptograficznych, które „gwałtownie wzrosły” w 2019 r. Autorzy ostrzegają:

„Organy regulacyjne muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak działają te oszustwa i jak gracze tacy jak brokerzy OTC, mogą tworzyć bardziej skuteczne przepisy dotyczące ochrony konsumentów”

Pamiętaj zawsze, aby być czujnym przed zainwestowaniem w jakikolwiek projekt kryptograficzny. Warto również zapamiętać, aby nigdy nie inwestować więcej niż można pozwolić sobie stracić.

 379 total views,  3 views today

0 0 votes
Article Rating

Post Author: Szymon w Sieci

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Jako Szymon "poza siecią" jestem zwykłym chrześcijańskim chłopakiem, który wierzy w prawdy głoszone przez Chrystusa. Jak każdy potrafię się mylić i popełniać błędy oraz miewam swoje wzloty i upadki, co pokazuje, że niezależnie od statusu społecznego jesteśmy tylko ludźmi. Kocham zieleń lasów i łąk oraz błękit nieba.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x