Site Loader
portfele dla kryptowalut - poradnik dla początkujących

Portfele dla kryptowalut — chroń swoje cyfrowe aktywa!

Aktualizacja wpisu 28.XII.2023

Mamy już rok 2022 2023 a temat Bitcoin’a wciąż jest w światowej czołówce a wszystko to za sprawą jego wysokiej wyceny oraz okropnego konfliktu zbrojnego na Ukrainie…(w momencie aktualizowania tego wpisu cena 1 BTC waha się od kilku tygodni pomiędzy 18,000$ a 19,500$ miesięcy pomiędzy ~35k$ a ~42K$ ~40,500$ a 44k$). Wysoka cena, kolejny Halving już tuż tuż, nakręcająca się spekulacja na temat ETF i rozkręcający się ogólnoświatowy kryzys gospodarczy przyciąga na rynek cyfrowych aktywów (kryptowalut) zupełnie nowych użytkowników.

Niestety najczęstszą grupą nowych użytkowników są zwykli „Kowalscy”, którzy są główną grupą docelową dla Internetowych naciągaczy, oszustów i hakerów. Dlatego z myślą głównie o tych osobach postanowiłem zaktualizować ten wątek, aby jak najdokładniej, a jednocześnie najprościej wytłumaczyć, na czym polega obsługa portfela dla kryptowalut oraz na co zwracać uwagę tak, aby nie stracić swoich środków ani nie dać się oszukać.

Portfele dla Kryptowalut — Portfele dla Kryptowalut

Zupełnie jak w prawdziwym życiu, Twój portfel potrzebuje zabezpieczeń. Bitcoin i inne kryptowaluty umożliwiają transfery środków oraz przekazywanie ich w dowolne miejsce na świecie w bardzo prosty sposób. Tak wspaniałe cechy mogą rodzić jednak obawy o bezpieczeństwo. Równocześnie kryptowaluty mogą zapewnić bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, o ile są one poprawnie użytkowane. Zawsze pamiętaj, że przyjęcie dobrych praktyk w celu zapewnienia prawidłowej ochrony Twoich pieniędzy to wyłącznie Twój obowiązek!


Zrozumieć jak działa portfel kryptowalutowy

Portfele dla kryptowalut — to bezpieczny cyfrowy portfel służący do przechowywania, wysyłania i odbierania cyfrowej waluty, takiej jak Bitcoin. Większość monet ma oficjalny portfel lub kilka oficjalnie polecanych portfeli zewnętrznych. Aby skorzystać z jakiejkolwiek kryptowaluty, musisz użyć portfela, który ją obsługuje.

Wiele osób uważa, że ​​ich portfele dla kryptowalut to tylko cyfrowa wersja prawdziwego portfela służącego do przechowywania funduszy. Jednak w rzeczywistości nie przechowuje on kryptowalut. Zamiast tego zapisuje on parę kluczy publiczny i prywatny, które umożliwiają nam dostęp do naszych „cyfrowych pieniędzy/aktywów”.

Klucz Publiczny

 • Można go porównać do odpowiednika numeru rachunku bankowego z tą różnicą, że jest to ciąg znaków alfanumerycznych. Klucz publiczny możemy udostępniać każdemu, z kim chcemy przeprowadzić transakcję bez obawy utraty naszych środków. Dzięki kluczowi publicznemu możemy też prześledzić każdą naszą transakcję, gdyż jest ona zapisana na zawsze w blockchain. Jednym z miejsc, gdzie możemy sprawdzić historię transakcji dla sieci Bitcoin, jest strona www.Blockchain.com.

Przykład klucza publicznego dla sieci Bitcoin: 1M28wEgFQjAEYpXpfMPdPwyfVHU2Ahs6ne

Klucz Prywatny

 • Chciałoby się rzec, że to nasze hasło dostępu do naszych środków jednak to coś znacznie więcej. Sama kryptowaluta nie jest „przechowywana” w portfelu. Zamiast tego przechowywany jest klucz prywatny, który pokazuje prawo własności do publicznego klucza. Klucz prywatny daje nam prawo dostępu do naszych środków i w przypadku zmiany portfela lub zniszczenia obecnego bez naszego klucza prywatnego nie uzyskamy dostępu do naszych środków. Najprościej tłumacząc jeśli utracisz dostęp do klucza prywatnego, to tak jakbyś wyrzucił zamknięty sejf ze złotem na środku morza… 😉

Przykład klucza prywatnego dla Bitcoin: 5JAQs7LWFSENZoVukRj7mQ6ugVvGfpoSWvAhRP1iiY3BqqsZcLE

SEED

Seed to drugi rodzaj klucza prywatnego, z którym możesz się spotkać korzystając z portfeli obsługujących najczęściej więcej niż jedną kryptowalutę (np. Ledger Nano lub Coinomi). Ten klucz prywatny to najczęściej 12- lub 24-wyrazowa fraza.

Przykład klucza prywatnego SEED – payment village begin cinnamon shift prevent wealth soul lyrics undo clean ship vocal rotate category exhaust derive swift slush owner about sword custom road

Zapamiętaj!
Nie ryzykuj bezpieczeństwa swojego klucza prywatnego. NIGDY nikomu go nie udostępniaj oraz zawsze miej kopie zapasowe! W przeciwnym razie jesteś narażony na dożywotnią utratę dostępu do swoich środków lub możesz zostać okradziony!

Portfele dla Kryptowalut — Wysyłanie i odbieranie transakcji

Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach osoba korzystająca ze smartfona bądź komputera wysłała choć jedną wiadomość e-mail w swoim życiu. Dlatego na tym właśnie przykładzie wyjaśnię, jak działa wysyłanie kryptowalut oraz gdzie należy zachować środki bezpieczeństwa.

Posiadasz swój adres e-mail, oparty na usłudze, z której chcesz korzystać. Przypuśćmy, że jest to najpopularniejszy Gmail. Posiadasz więc swój publiczny adres np. Kowalski@gmail.com (publiczny tzn. że każdy może go zobaczyć oraz możesz udostępnić go każdemu, kto odbiera i wysyła e-maile). Masz również oprogramowanie/usługę, którą udostępnia Ci Gmail, która umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail.

Następnie posiadasz hasło do swojej skrzynki (portfela), aby móc wysyłać wiadomości na inne identyfikatory e-mail (inne publiczne adresy). Jednak Twoje hasło jest poufne i prywatne wyłącznie do użytku własnego. To samo się tyczy każdego innego użytkownika.

Oprogramowanie, z którego korzystasz, odczytuje zarówno Twój adres publiczny, jak i Twoje hasło (adres prywatny), aby móc swobodnie przechowywać, odczytywać oraz wysyłać wiadomości (transakcje).

Podobnie jest w przypadku kryptowalut. Potrzebujemy portfela, który jest miejscem do wysyłania, odbierania i przechowywania naszych środków ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo naszego klucza prywatnego.

Portfele dla Kryptowalut — Portfel Bitcoin

Podsumowując, adres, na który wysyłasz kryptowalutę oraz ją odbierasz wraz z kluczem prywatnym, nazywamy potocznie portfelem. Client portfela kryptograficznego to oprogramowanie, które umożliwia bezpieczne przechowywanie i ochronę kryptowalut (np. Bitcoin) za pomocą klucza prywatnego. Jeśli weźmiesz to dosłownie, sama kryptowaluta nie będzie przechowywana w portfelu.


Kategorie i rodzaje portfeli

Obecnie dostępnych mamy wiele różnych rodzajów portfeli, a ten, który wybierzesz, będzie zależał od Twoich osobistych potrzeb. Zasadniczo, różne portfele oferują różne rzeczy, takie jak dodatkowe bezpieczeństwo, łatwość obsługi lub wygoda.

Dwie główne kategorie, czyli Hot vs Cold

Portfele dla Kryptowalut — Hot & Cold

Zacznijmy najpierw od podzielenia portfeli na dwie główne kategorie tzw. Hot Wallets i Cold Wallets (tzw. „ciepłe” i „zimne” portfele), które dzielimy dodatkowo na rodzaje: portfel na komputer, mobilny, internetowy (na stronie www), sprzętowy oraz papierowy/metalowy. Większość osób posiadających zasoby cyfrowe ma zarówno zimne, jak i gorące portfele, ponieważ są one przeznaczone do różnych celów, choć ich funkcjonalność stale się rozwija.

Hot Wallet (portfel gorący)

 • Są to portfele dla kryptowalut podłączone do Internetu: na komputerze, mobilny oraz internetowy. Portfele gorące mają tę zaletę, że zapewniają szybki i łatwy dostęp do naszych kryptowalut. Wygoda, wiąże się jednak z większym ryzykiem użytkowania. Tego typu portfele mają wysoką podatność na ataki hakerskie i kradzieże. Często klucze prywatne są przechowywane online oraz są kontrolowane przez osoby trzecie (firmy obsługujące portfele internetowe), co zwiększa ich podatność na zagrożenia. Dlatego do przechowywania większych środków zaleca się używanie zimnych portfeli. W portfelach gorących zaleca się przechowywać tylko niewielką ilość pieniędzy na codzienne wydatki.

Cold Wallet (portfel zimny)

 • Są to portfele dla kryptowalut z brakiem dostępu do internetu: sprzętowy i papierowy/metalowy. Tego rodzaju portfele są bardzo bezpieczne i służą głównie do przechowywania większych ilości naszych kryptowalut. Warto też przestrzegać pewnej „Złotej zasady”, a mianowicie — portfele sprzętowe kupuj bezpośrednio od producenta! ponieważ kupowanie od pośrednika może skutkować ingerencją osoby trzeciej w oprogramowanie, co wiąże się z kradzieżą/utratą naszych środków.

Czy portfele dla kryptowalut są bezpieczne?

Portfele dla kryptowalut są bezpieczne w różnym stopniu. Poziom bezpieczeństwa zależy od rodzaju portfela, którego używasz, dostawcy usług oraz od naszej „higieny” użytkowania. Ogólnie rzecz biorąc, bez względu na to, z jakiego portfela korzystasz, jeśli ktoś ma dostęp do twojego klucza prywatnego, wtedy ma dostęp do Twoich funduszy. Kluczową kwestią jest jednak to, jakie zabezpieczenia istnieją, aby do tego nie dopuścić?

Każdy „gorący” portfel, który ma związek z internetem, będzie zawsze podatny na ataki ze strony hakerów. Chociaż hakerzy są nieuczciwymi ludźmi, są zazwyczaj bardzo inteligentni. Zawsze tworzą nowe sposoby dostępu do danych innych osób, dlatego musisz zrobić wszystko, aby chronić swój klucz prywatny.

Oto kilka przykładów, w jaki sposób haker może uzyskać dostęp do funduszy przechowywanych na ciepłym portfelu:

 • Złośliwe oprogramowanie
 • Wirus
 • Key logger
 • Zdalny dostęp do Twojego urządzenia
 • Wyłudzanie informacji (Phishing)

Na szczęście istnieje naprawdę wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby uchronić się przed powyższymi zagrożeniami.

 • Aktualizuj oprogramowanie
 • Ustaw dodatkowe warstwy bezpieczeństwa (antywirus, fire wall)
 • Jeśli to możliwe korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego – 2FA
 • Twórz regularnie kopie zapasowe portfela

Po drugiej stronie barykady mamy na szczęście portfele „zimne” (offline), które nie mogą zostać zhakowane, ponieważ nie są po prostu połączone z siecią online i nie wymagają ochrony ze strony osób trzecich.

Chociaż portfele online udowodniły, że są najbardziej podatne na ataki hakerów, przy korzystaniu z jakiegokolwiek portfela należy wdrożyć i stosować należyte środki ostrożności. Pamiętaj, że bez względu na to, którego portfela używasz, utrata kluczy prywatnych doprowadzi Cię do utraty swoich środków. Podobnie, jeśli Twój portfel zostanie zhakowany lub wyślesz pieniądze do oszusta, nie ma możliwości odzyskania utraconej waluty lub odwrócenia transakcji. Musisz podjąć środki bezpieczeństwa i być bardzo ostrożnym!


Czy portfele dla kryptowalut są anonimowe?

Odpowiedź na to pytanie jest mniej więcej taka sama jak odpowiedź na pytanie, czy kryptowaluty są anonimowe, czy nie. ​​W większości przypadków kryptowaluty są „pseudonimowe” np. Bitcoin. 100% anonimowe w przypadku np. Monero(XMR) czy zCash(ZEC) (jednak i do tego jest potrzebna odpowiednia wiedza jak tego typu transakcje przeprowadzać, aby nie pozostawić po sobie żadnego śladu) oraz w ogóle nieanonimowe w przypadku korzystania z pośredników transakcji (giełdy, kantory z wymogami KYC) lub kryptowalut, z których możemy korzystać jedynie po weryfikacji KYC.

 • „Pseudonimowość” – Chociaż portfele nie są powiązane z rzeczywistą tożsamością użytkownika, wszystkie transakcje są przechowywane publicznie i na stałe w łańcuchu bloków (blockchain). Nie ma tam twojego nazwiska ani osobistego adresu, ale dane, takie jak adres twojego portfela, można prześledzić i powiązać do twojej tożsamości na wiele sposobów.
 • 100% Anonimowości – na przykładzie kryptowaluty Monero. Zasada działania Monero polega na tym, że każdy token miesza się z wieloma innymi transakcjami, więc niemożliwe jest śledzenie, kto wysłał kryptowalutę i komu. W przeciwieństwie do Bitcoin każda transakcja za pomocą Monero generuje nowy, jednorazowy adres do wygenerowania. Jednak trzeba pamiętać o tym, że najpierw w jakiś sposób musimy nabyć Monero ; )
 • Brak anonimowości – staje się faktem w momencie, kiedy korzystamy z kantorów czy giełd, które wymagają od użytkowników weryfikacji tożsamości (KYC). Ten proceder można ominąć poprzez korzystanie z giełd zdecentralizowanych, jednak wiąże się to z wieloma ograniczeniami wymiany i handlu.


Które portfele dla kryptowalut są najlepsze?

Ostatnia część tego artykułu będzie dotyczyć niektórych z najlepszych dostępnych portfeli kryptowalutowych, z których sam korzystam lub korzystałem. Przed wybraniem portfela powinieneś jednak rozważyć, do jakich celów zamierzasz go użyć. Czy:

 • Potrzebujesz portfela do codziennych zakupów lub po prostu kupujesz i trzymasz walutę cyfrową na inwestycję?
 • Planujesz używać kilku walut lub jednej waluty?
 • Potrzebujesz dostępu do swojego cyfrowego portfela z dowolnego miejsca lub tylko z domu?
 • Poświęć trochę czasu, aby ocenić swoje wymagania, a następnie wybierz najbardziej odpowiedni portfel dla siebie

Portfele dla kryptowalut — Rodzaje

Hot Wallet’s

 • Portfele na komputer (desktopowe) – to programy instalowane na komputerze/laptopie i są dostępne bezpośrednio z tego konkretnego urządzenia. Klucze są przechowywane na twardym dysku i oferują o wiele lepsze zabezpieczenia. Ogólnie mówiąc, oferują one dobrą kombinację bezpieczeństwa i wygody. Należy jednak pamiętać, że gdyby haker mógł zdalnie uzyskać dostęp do twojego urządzenia, mógł uzyskać dostęp do twojego portfela.

Utrata lub uszkodzenie urządzenia powoduje również niedostępność portfela. Aby być po bezpiecznej stronie, możesz zdecydować się na użycie dedykowanego urządzenia (na przykład starego laptopa lub osobnej stacji jak w moim przypadku) lub podzielić pulpit na zasoby cyfrowe. Kolejną ważną kwestią jest bezpieczeństwo w Internecie! Unikaj używania publicznych połączeń Wi-Fi, klikania nieznanych/phishingowych linków i pobierania podejrzanych plików. Zainstaluj naprawdę dobrą wersję oprogramowania antywirusowego i zapory ogniowej.

 • Portfele Mobilne – Portfel mobilny jest bardzo podobny do portfela na komputery, ponieważ jest on pobierany bezpośrednio na twoje urządzenie. Zwykle uzyskujesz dostęp do swojego portfela kryptowalutowego, pobierając aplikację mobilną, która umożliwia również wydawanie monet w sklepie fizycznym, skanując kod QR. Taki portfel zapewnia przenośność, łatwość i praktyczność, aby służyć jako świetna opcja dla osób aktywnie handlujących lub korzystających z kryptowalut na co dzień. Portfele mobilne są „lekkie”, ponieważ stanowią jedynie podzbiór księgi blockchain i dlatego działają z technologią** SPV – Simplified Payment Verification (Weryfikacja płatności uproszczonych)**

Ponownie, portfele mobilne, jak i te na komputerach mogą zostać „naruszone”, jeśli zostaną uszkodzone, zgubione, zhakowane lub zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, lub keyloggerami. Pamiętaj o zaostrzeniu zabezpieczeń!

Portfele internetowe/przeglądarkowe – działają one w chmurze i są dostępne z dowolnego urządzenia komputerowego w dowolnej lokalizacji. Dlatego są one najbardziej wygodne przy wysyłaniu monet do innej osoby, jednak są także najmniej bezpieczne. Dzieje się tak, ponieważ dostawca portfela zwykle ma nad nim pełną kontrolę. Ta sama regułka dotyczy „portfeli” giełdowych. Giełda będzie przechowywać twoje monety na centralnym serwerze, co oznacza, że ​​jeśli zostanie zhackowany, przestępca może mieć dostęp do wszystkich twoich funduszy.

W mojej opinii są to najmniej bezpieczne portfele ze wszystkich dostępnych. W takich portfelach (oraz giełdach) nie należy przechowywać wszystkich swoich zasobów!!

Czołowe portfele dla Bitcoin (BTC)

 1. Guarda
 2. Coin Wallet

Wszystkie Wymienione powyżej portfele zostały wyselekcjonowane spośród setek innych portfeli dostępnych na rynku na podstawie następujących kryteriów:
1 – Oprogramowanie portfeli jest Open Source
2 – Kontrola kluczy prywatnych jest tylko i wyłącznie w rękach uzytkownika
3 – Anonimowość transakcji jest wysoka albo bardzo wysoka
4 – Minimum DWA z Trzech zabezpieczeń portfela: Hierarchical Deterministic, Multi-Signature, 2 Factor Authentication


To co „Hodlerzy” lubią najbardziej, czyli Cold Wallet

Określenie Cold Wallet (zimny portfel) przypisane jest do portfeli niepodłączonych na stałe do internetu (dopóki ich nie podłączymy, są one cały czas offline). Zimne portfele są najbezpieczniejszymi formami przechowywania naszych środków jednak i one posiadają swoje wady. Do zimnych portfeli zaliczamy: portfele sprzętowe oraz papierowe/metalowe.

 • Portfele Sprzętowe – są dedykowanymi urządzeniami do przechowywania kryptowalut, często w postaci pamięci „USB”. Wystarczy podłączyć urządzenie do Internetu, aby przesłać zasoby. Mimo że transakcje są dokonywane online, klucze są przechowywane w trybie offline. Dlatego też portfele sprzętowe są jedną z najbezpieczniejszych metod przechowywania kryptowalut. Coraz więcej portfeli jest wyposażone w ekrany OLED do wyświetlania i weryfikowania ważnych szczegółów w tym możliwość przywrócenia naszego klucza prywatnego za pomocą SEED’ów. To świetna informacja w przypadku uszkodzenia, utraty lub nieprawidłowego działania urządzenia.

Najbardziej znanymi i rekomendowanymi przez użytkowników portfelami sprzętowymi są:

 1. Ledger Nano (sam korzystam z modelu S od blisko 5 lat i jestem bardzo usatysfakcjonowany tym zakupem).
 2. Trezor (największy konkurent firmy Ledger)
 3. BitBox02 (Portfel sprzętowy wyłącznie do obsługi BTC)
 • Portfele dla Kryptowalut Papierowe – są jednym z najbardziej niedocenianych portfeli kryptograficznych. Wszystko, co musisz zrobić, to wydrukować klucze prywatne i publiczne na kartce papieru. To dlatego, że klucze nie są podłączone do żadnych serwerów, co oznacza, że ​​jedynym sposobem, aby ktoś mógł uzyskać do nich dostęp, jest posiadanie fizycznego papieru. Kiedy potrzebujesz przelać pieniądze, wystarczy wpisać klucze w oprogramowanie lub portfel internetowy, lub jeszcze łatwiej, po prostu zeskanuj kod QR, który wydrukowałeś.
Portfele dla Kryptowalut — Paper wallet Portfel Bitcoin

Portfele papierowe są tworzone za pomocą programu do losowego generowania klucza publicznego i prywatnego. Klucze będą niepowtarzalne, a program, który je generuje, jest open source. Osoby posiadające zaawansowaną wiedzę na temat kodowania mogą sprawdzić sam program w poszukiwaniu losowości wyników. Co więcej, klucze generujemy w trybie offline! Eliminuje to narażenie na zagrożenia online, a usunięcie prostego programu po użyciu niszczy każdy z nich. Jeden z takich generatorów znajdziesz na https://walletgenerator.net/

Pamiętać jednak należy, że portfel papierowy to po prostu kruchy kawałek papieru. Twój portfel jest tak bezpieczny, jak twoje praktyki przechowywania go. Z reguły twórz wiele zaszyfrowanych kopii kluczy dostępu i słów kluczowych.

 • Portfele dla Kryptowalut Metalowe – działają identycznie jak papierowe, aczkolwiek różni je wytrzymałość, która stoi zdecydowanie po stronie tych metalowych. Jako Polacy możemy się poszczycić tym, że jako pierwsi na świecie zostaliśmy producentami niezniszczalnych metalowych portfeli – https://cryptosteel.com/
Portfel kryptowalutowy – Portfel Bitcoin

Portfele dla Kryptowalut — Wnioski i podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł/poradnik był na tyle zrozumiale skonstruowany, że nie będziesz miał już większych problemów z tym zagadnieniem. Jak już wiesz, różne typy portfeli odpowiadają różnym potrzebom. Ja sam większość moich monet przechowuję w portfelu sprzętowym, jednak przechowuję też niewielką liczbę środków w portfelu mobilnym, aby uzyskać dostęp do środków w czasie podróży. Gdybym miał jednak podać najlepszą kombinację bezpieczeństwa to zdecydowanie byłoby to połączenie portfela sprzętowego Ledger Nano X z SteelWallet’em. Ta kombinacja daje największe bezpieczeństwo oraz wygodę przy użytkowaniu czy to mobilnie, czy też na komputerze. Jednak to wyłącznie moja opinia i nie musisz jej podzielać 😉

Pamiętaj tylko, że niezależnie od tego, który portfel wybierzesz, aby był jak najbezpieczniejszy, powinieneś regularnie tworzyć kopie zapasowe portfela, upewniając się, że korzystasz z aktualnego oprogramowania, które zawiera jak najwięcej funkcji bezpieczeństwa, jak to tylko możliwe. Twoje środki są tak bezpieczne jak Twoje praktyki bezpieczeństwa.
Ps. Zapamiętaj również, by NIGDY nikomu nie wysyłać klucza prywatnego!


PS.

Inwestycja w kryptowaluty nie powinna mieć charakteru bezmyślnej euforii (chęci „szybkiego” zarobku). Osoba inwestująca swoje pieniądze powinna być świadoma, co kupuje i w jakim celu została stworzona dana kryptowaluta, ponieważ NIE każdy projekt jest wart uwagi. Euforia będąca wynikiem ostatnio panującej „mody” na kryptowaluty nie jest dobra dla żadnego inwestora, jeśli jest fundamentem decyzji.

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

24 Replies to “Portfele dla kryptowalut — wszystko dla początkujących”

  1. Hi, tell me what you think is missing from this post and I will try to fill it with the missing knowledge. The entry was written quite a long time ago, and I think it actually deserves a little update

 1. It is very comforting to see that others are suffering from the same problem as you, wow!

 2. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *