Site Loader
Proof of Stake (PoS) jak kopać i ile zarobię?

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony „kopaniu” kryptowalut metodą Proof of Stake (PoS). Obecnie jest to najprostsza metoda pozyskiwania nowych kryptowalut.

W dalszej części tekstu opiszę, jak w praktyce wygląda angażowanie własnych środków w tę metodę wydobywania kryptowalut. Postaram się również opisać to w jak najprostszym języku nie wchodząc w szczegóły techniczne działania tego algorytmu 😉

Wprowadzenie

Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia i kilku podstaw, które są konieczne, aby w pełni zrozumieć i wykorzystać potencjał zarobkowy tej metody.

Celem algorytmu konsensusu w publicznej sieci blockchain* jest umożliwienie wielu różnym użytkownikom uzgodnienia bieżącego stanu, „księgi rachunkowej” (bo tym m.in. jest blockchain). Dzięki temu, mimo że użytkownicy sieci nie ufają sobie nawzajem ani żadnemu organowi centralnemu mogą bezpiecznie dokonywać transakcji między sobą. Jest to trudny problem i do czasu uruchomienia sieci Bitcoin pozostawało to nierozwiązane.

Blockchain* – W najprostszym tłumaczeniu to wspólna księga rachunkowa, w której transakcje są trwale rejestrowane przez dołączane bloki. Blockchain służy jako historyczny zapis wszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce, od bloku genesis do najnowszego bloku, stąd nazwa blockchain – łańcuch bloków

Proof of Stake (PoS)

Proof of Stake jest najpopularniejszą alternatywą dla drogiego i energochłonnego algorytmu konsensusu, jakim jest Proof of Work (PoW).

Proof of Stake, czyli Dowód Stawki to algorytm konsensusu, który wybiera właściciela nowego bloku na podstawie posiadanej stawki/majątku. „Górnicy”są wynagradzani walutami kryptograficznymi na podstawie swojej stawki. Stawka jest używana do obliczenia kwoty tej waluty, którą możesz wydobywać. Im więcej posiadasz monet, tym więcej zyskujesz, wydobywając je za pomocą tego protokołu.

W PoS monety generowane są za samo ich posiadanie więc aby rozpocząć wydobywanie, potrzebujemy posiadać daną kryptowalutę na włączonym portfelu. Czym więcej będziesz posiadać danej kryptowaluty tym większa szansa na „wykopanie” nowych.

Jednak żeby nie doszło do sytuacji, że ktoś ma monopol na daną kryptowalutę PoS (Osoba mająca najwięcej monet generowałaby, blok za blokiem to z automatu doszłoby do monopolu) są różne sposoby, by temu zapobiec, ja opiszę dwa, które uważam za najpopularniejsze:

 • Losowanie
  Np. NXT i Blackcoin losują hashe, a ilość losowanych hashy zależy od tego ile, posiadasz monet w portfelu.
 • „Wiek” Monet
  Też mamy tutaj losowanie hashy jednak w losowaniu biorą udział monety starsze niż 30 dni. Gdy jakaś moneta wykopie blok, to liczymy jej od nowa 30 dni.

Kluczowe zalety Proof of Stake

 • Efektywność energetyczna – Algorytmy PoS są wysoce energooszczędne (szczególnie w porównaniu z PoW) Wycięcie energochłonnego procesu wydobycia sprawia, że ​​PoS jest bardziej ekologiczną opcją oraz tańszą w utrzymaniu.
 • Bezpieczeństwo – Napastnicy muszą umieścić swoje aktywa (swoją stawkę) na linii w celu podjęcia próby ataku 51%. Jest to duży środek odstraszający. Dla porównania atakujący nie tracą swojego sprzętu podczas próby ataków na systemy PoW.
 • Decentralizacja – Duże baseny górnicze (grupy górników łączące swoje zasoby) mogą kontrolować ponad 51% sieci z systemami PoW, co prowadzi do bardzo realnego zagrożenia centralizacji. Wynika to z wykładniczego wzrostu nagrody za inwestycję w systemy PoW, w przeciwieństwie do liniowego wzrostu w systemach PoS.

Jak rozpocząć „kopanie” metodą Proof of Stake?

Ogromną zaletą tej metody wydobywania kryptowalut jest brak potrzeby posiadania/inwestowania w drogie i prądożerne karty graficzne lub specjalistyczne koparki typu ASIC. Jednak w zamian czeka nas zakup minimalnej ilości danej monety, aby rozpocząć tzw. Staking (potoczna nazwa na kopanie metodą PoS).

Poniżej opiszę trzy znane mi metody pozyskiwania kryptowalut PoS-em a w dalszej części tego wpisu, wyliczę przykładowy koszt zakupu monet oraz ich ROI.

 1. Wynajem wirtualnego serwera typu VPS
 2. Kopanie w „chmurze” z innymi użytkownikami
 3. Własny Serwer – „Koparka”

Wynajem wirtualnego serwera typu VPS

Virtual Private Server (VPS) to wirtualny prywatny serwer, który możemy wynajmować od jakiejś firmy oferującej takie usługi. VPS hosting jest jedną z najbardziej popularnych usług hostingowych, które można wybrać dla swojej swoich potrzeb (np. strona internetowa, serwer dla graczy lub jako „koparka” dla krypto). Wykorzystuje technologię wirtualizacji, aby zapewnić Ci dedykowane (prywatne) zasoby na serwerze z wieloma użytkownikami.

PLUSY
➕ Stosunkowo niskie koszty utrzymania serwera
➕ Łatwa obsługa serwera
➕ Zdalny dostęp do serwera
➕ Możliwość użycia serwera do postawienia Master Node

MINUSY
➖ Brak pełnej kontroli nad serwerem
➖ Ręczne aktualizacje portfeli itp.

Kopanie w „chmurze” z innymi użytkownikami

Kopanie w „Chmurze” to inaczej Cloud Mining. Jest to proces wydobycia kryptowalut z wykorzystaniem zdalnego centrum przetwarzania danych ze współdzieloną mocą obliczeniową lub stawką.

Ten typ wydobycia w chmurze umożliwia użytkownikom wydobywanie walut kryptograficznych bez konieczności zarządzania sprzętem lub wirtualnym serwerem. Ponieważ wydobycie w chmurze jest świadczone jako usługa, istnieje zazwyczaj pewien koszt, co może skutkować niższymi zyskami dla górnika.

PLUSY
➕ Łatwa obsługa (wystarczy wysłać nasze monety na Cloud Mining)
➕ Brak problemów z aktualizacjami portfeli itp.

MINUSY
➖ Brak pełnej kontroli nad serwerem i naszymi środkami
➖ Możliwość zostania okradzionym przez twórców danej „chmury”

Własny Serwer – „Koparka”

Ostatni sposób na kopanie PoS-em to posiadanie własnego serwera. Naszym serwerem może być nasz obecny komputer, na którym będziemy trzymać nasze monety na włączonym portfelu 24/7. Ważne, aby komputer miał dysk SSD oraz większą ilość pamięci RAM. W zależności od ilości portfeli, które będziesz chciał odpalić na stacji, parametry powinny być większe. Dlatego, jeśli nie masz komputera, który mógłbym działać w ten sposób, możesz złożyć osobny wyłącznie w tym celu.

Osobiście złożyłem już kilka tego typu stacji na zamówienie, które nazwałem PoS Miner – ich goły koszt wynosił +2100 zł z oryginalnym systemem windows 10 bądź 11 to już koszt +- 2200 zł. Niestety zagwarantowanie takiej ceny nie jest możliwe, ponieważ to wszystko zależy od dostępności poszczególnych podzespołów oraz zmiennych cen rynkowych. Dlatego jeżeli jesteś zainteresowany/a to poproś o szczegółową wycenę.

Jednak aby zaoszczędzić trochę na budowie tego typu stacji, można pomyśleć o instalacji jakiejś z darmowych dystrybucji Linux-a np. mint lub ubuntu. Osobiście zachęcam do tego typu rozwiązania, ponieważ systemy oparte na linux-ie są o wiele wydajniejsze i bezpieczniejsze od systemów windows.

Poniżej przedstawiam parametry stacji, które już składałem:

 • zasilacz 450/500W
 • dysk SSD 128/500gb
 • 4/8gb ram ddr4
 • procesor – wystarczy i3 ostatniej generacji
 • płyta kompatybilna z procesorem
 • obudowa

Koszty stałe to ~40/50 zł miesięcznie za prąd (pobór energetyczny stacji jest uzależniony od ilości działających portfeli a cena za 1Kwh może się różnić w zależności od danego dystrybutora). Z kolei kwota inwestycji w monety to już kwestia indywidualna w zależności od posiadanego kapitału.

Dedykowana stacja dla kopania kryptowalut Proof of Stake (PoS)
Stacja dla kopania kryptowalut Proof of Stake (PoS) | Szymon w Sieci
Dedykowana stacja dla kopania kryptowalut Proof of Stake (PoS)
Dedykowana stacja dla kopania kryptowalut Proof of Stake (PoS)
Dedykowana stacja dla kopania kryptowalut Proof of Stake (PoS)

Grafiki na poszczególnych stacjach „PoS Miner” są ręcznie malowane🎨 przeze mnie, a zdjęcia wykonał, Sławomir Gątkowski z Fotografia Gątkowscy. Zastrzegam sobie również prawo do korzystania z nazwy „PoS Miner” dla stacji tego typu.

PLUSY
➕ Pełna kontrola nad sprzętem i portfelami (większe bezpieczeństwo)
➕ Stosunkowo niskie koszty startu (w porównaniu do PoW)
➕ Niskie koszty prądu
➕ Niska eksploatacja sprzętu
➕ Możliwość użycia serwera do postawienia Master Node
➕ Zdalny dostęp do serwera

MINUSY
➖ Obsługa (aktualizacje, ewentualne naprawy itp.)
➖ Większy koszt startowy w porównaniu do serwera VPS czy Cloud Mining

Koszty monet i potencjalne ROI

” Ile na tym zarobię?” to jedno z najczęstszych pytań, jakie słyszę odnośnie do kopania kryptowalut. O ile na to pytanie ciężko odpowiedzieć, jeżeli chodzi o metodę Proof of Work, to z metodą Proof of Stake jest dużo łatwiej.

Tłumacząc to najprościej, jak się da, PoS-em zarabiamy jak na lokacie bankowej. Gdy przetrzymujemy daną ilość monet na naszym portfelu (który musi być uruchomiony. Najlepiej 24/7) w zamian otrzymujemy określony zwrot roczny, który jest wypłacany w transzach. Ogromną zaletą tej metody jest (jak i ogółem kryptowalut) stały dostęp do naszych środków (24/7). Więc w każdej chwili możemy zabrać nasze środki z portfela i je zamienić na inną kryptowalutę bądź spieniężyć w walutach tradycyjnych.

Za przykład posłuży mi kryptowaluta Nav Coin (NAV)
Roczna stawka zwrotu NAV wynosi obecnie 5%.

Minimalną stawkę, jaką sugeruję ludziom przy wyborze tej metody,jest 1000 sztuk. Dlatego też na tym przykładzie, podam wyliczenia.

Mając uruchomiony portfel NAV przez cały rok, możemy na tym zyskać 5% z łącznej ilości posiadanych monet. Wykopane monety mnożymy wtedy razy obecny kurs i wyliczamy, ile zarobiliśmy w przeliczeniu np. na złotówki czy dolary. Łatwo jest mniej więcej policzyć sobie roczne wydobycie i dokonać spekulacji poszczególnych scenariuszy kursu.

Przyjmijmy, że kurs NAV to 0.25$
1000 monet przy koszcie 0.25$ za szt. to 250$. Liczmy, że przez cały rok wraz z przerwami wykopaliśmy 4% = 40 szt x 0.25$ = 10$

Przyjmijmy jednak optymistyczny scenariusz, gdzie cena NAV wraca do okolic swojego ATH. Przyjmijmy, że są to 4$. W tym momencie wykopane 40 szt x 4$ = 160$ dodatkowego zysku.

Warto również pamiętać, że nasze 1000 NAV zakupione za 250$ również wzrasta na wartości w momencie, gdy kurs idzie do góry. Zwiększa, to całościowo nasze roczne ROI.

Przykładowe kryptowaluty Proof of Stake

Nexus (NXS) ~0,5 do 3% rocznie

Stratis (STRAX) ~1,45% rocznie

ReddCoin (RDD) ~5,1% rocznie

Navcoin (NAV) ~4% rocznie

Słowem na koniec

W mojej opinii metoda Proof of Stake jest wciąż mocno niedoceniana i bagatelizowana przez krypto inwestorów. Myślę, że wraz z upływem czasu będzie ona coraz bardziej zauważana przez małych „górników”, którzy nie mogą już sami konkurować z wielkimi kopalniami PoW oraz przez inwestorów szukających sposobu na pomnażanie swojego kapitału.

W chwili aktualizowania tego wpisu (luty 2021) (styczeń 2023) PoS jest dalej mocno niedoceniany ze względu na pompowanie projektów DeFi, które dają o wiele większą stopę zwrotu ze względu na większe zainteresowanie projektami NFT czy szukaniem „szybkiego zarobku” w mocno podejrzanych projektach tego typu… Warto jednak wspomnieć, że niektóre projekty PoS również potrafią dawać roczny zwrot na poziomie 50,60 czy nawet ponad 100% rocznie jednak w większości są to inwestycje bardzo wysokiego ryzyka i to samo tyczy się projektów DeFi czy NFT. Dlatego warto pamiętać, że małą łyżeczką (3-5% rocznie) również da się najeść.

Man nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci, jak wygląda metoda kopania PoS oraz ile można na niej potencjalnie zarobić. Tym samym zachęcam Cię do komentowania, zadawania ewentualnych pytań i udostępniania tego wpisu.

Wszelkie informacje oraz opinie zawarte w moich materiałach nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. u. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715)

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

4 Replies to “Proof of Stake (PoS) – Najprostsza metoda “kopania” kryptowalut!”

 1. Здесь очень важно, чтобы пространство не было загроможденным, ведь оно может казаться слишком захламленным, даже если оформлено будет и в дизайнерском стиле

  Если в комнате имеется выход к лоджии или на балкон – это помещение может стать кабинетом, рабочим или местом для занятий спортом http://olga-filippova.ru/zakazat-dizajn-proekt-stoimost
  Его можно утеплить и разместить там гантели, резиновый коврик или велодорожку
  Можно поставить небольшой столик с креслом-мешком – и получится рабочая зона

  Смотря на фото дизайн интерьера дома и каждой его комнаты, всегда хочется, чтобы своё было таким же комфортным и стильным, а уж тем более, когда речь идет о спальне для малыша
  Основное правило – это не слишком переусердствовать, и не навредить

  Перед началом этого этапа вы имеете четкое функциональное и эргономичное понимание своего будущего интерьера
  Теперь пора перечитать техническое задание, пересмотреть картинки вдохновляющих интерьеров и приступить к дизайну в узком понимании этого слова

  Да, в некоторой степени это правильно
  Но, в то же время нельзя совсем забыть об интерьерных деталях, поскольку именно они придают многим предметам определенную стилистику, делая их оживленными, целостными и очень уютными

  Если Вы видели на фото дизайн интерьера квартир в таком стиле и хотите воплотить в реальность что-то из просмотренного, обратитесь за помощью к профессиональному дизайнеру, который поможет создать самый невероятный индивидуальный дизайн!

 2. Hi, i feel that i noticed you visited my blog so i got here to return the
  prefer?.I’m attempting to in finding things to enhance my web site!I assume
  its adequate to make use of a few of your ideas!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *