Site Loader
Przeglądarki Internetowe

Cześć! Przeglądarki Internetowe to nieodzowne narzędzie, z którego korzystamy niemal codziennie na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Jednak ile tak naprawdę wiemy o naszych przeglądarkach i czy korzystanie z nich jest bezpieczne? A jeżeli tak nie jest to jak to zmienić?

Już za moment postaram się odpowiedzieć na te pytania, dlatego serdecznie zapraszam do lektury.

Internet

Sieć jest ogromnym i potężnym narzędziem. W ciągu kilku dekad internet zmienił sposób, w jaki pracujemy, spędzamy wolny czas i kontaktujemy się ze sobą. W zależności od tego, w jaki sposób jest wykorzystywany, tworzy mosty między ludźmi i narodami. Napędza handel, wpływa znacząco na relacje, jest motorem innowacji przyszłości i odpowiada za więcej memów, niż wiemy, co z nimi zrobić.

Dla współcześnie żyjącego człowieka istotne jest, aby każdy miał dostęp do sieci. Ale równie istotne jest, abyśmy wszyscy rozumieli narzędzia, których używamy, aby uzyskać do niej dostęp. Codziennie używamy najpopularniejszych przeglądarek takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge czy Apple Safari. Jednak czy rozumiemy, czym one są i jak działają? W krótkim czasie przeszliśmy od zachwytu nad możliwością wysłania e-maila do kogoś na całym świecie, do zmiany sposobu myślenia o informacji. Nie chodzi już o to, ile wiesz, ale o to, jaka przeglądarka lub aplikacja pozwoli Ci dotrzeć do tych informacji najszybciej.

Przeglądarki Internetowe

Przeglądarki
Przeglądarki Internetowe

Przeglądarka internetowa pozwala znaleźć się w dowolnym miejscu w Internecie. Pobiera ona informacje z innych części sieci i wyświetla je na komputerze lub urządzeniu przenośnym. Niestety w dobie obecnego Internetu niemal wszędzie zbierane są o nas kolosalne ilości danych za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Strony, które odwiedzamy, ile czasu na nich spędzamy, czego szukamy, nasze preferencje społeczne, seksualne czy zakupowe, co kupujemy, gdzie się poruszamy czy z kim się kontaktujemy. Można powiedzieć, że zbierane jest dosłownie wszystko... Co gorsze, bardzo łatwo zdobyć tę wiedzę i wykorzystać ją w niewłaściwy sposób.

Przykład. Poszukujesz części do samochodu, po czym w Twojej przeglądarce zaczynają się pojawiać reklamy warsztatów, sklepów z częściami czy salonów samochodowych. Jednak to zaledwie wierzchołek tej góry, a mianowicie te informacje mogą posłużyć do wyłudzenia od nas bardziej wrażliwych danych. W prosty sposób można nas zlokalizować, zidentyfikować nasz samochód, miejsce i godziny pracy oraz wiele innych dodatkowych informacji. Istny raj dla przestępców, służb rządowych czy korporacji.

Google = monopolista

google monopolista
przeglądarki internetowe – google monopolista

Obecnie większość użytkowników Internetu korzysta jednocześnie z przeglądarki Google Chrome oraz wyszukiwarki Google. Jednak jak już pisałem w pierwszej odsłonie tego cyklu za „darmowe usługi” firmy Alphabet płacimy inną walutą niż pieniędzmi… Płacimy naszymi danymi, oraz prywatnością. Niestety większość ludzi kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy (choć świadomość w tym zakresie odrobinę się polepszyła). Dlatego jak w przypadku alternatywy dla systemu operacyjnego Windows, jakim jest Linux wraz z jego dystrybucjami, tym razem podzielę się z Tobą alternatywnymi przeglądarkami oraz wyszukiwarkami, które pozwalają Ci zachować więcej prywatności w sieci!

Alternatywne przeglądarki Internetowe

Prawie wszystkie główne przeglądarki mają ustawienia przeglądania prywatnego. Istnieją one w celu ukrycia historii przeglądania przed innymi użytkownikami na tym samym komputerze. Wiele osób myśli, że przeglądanie prywatne lub tryb incognito ukryje zarówno ich tożsamość, jak i historię przeglądania przed dostawcami usług internetowych, rządami i reklamodawcami. Niestety tak nie jest. Te ustawienia po prostu czyszczą historię w systemie. Jest pomocne, jeśli masz do czynienia z wrażliwymi informacjami osobistymi na wspólnym lub publicznym komputerze. Przeglądarki TOR, Firefox i Brave wykraczają poza ten zakres. Zapewniają one większą prywatność w sieci, umożliwiając blokowanie śledzenia przez elementy śledzące w sieci.

Przeglądarka TOR

Zdecydowanym faworytem w tym zestawieniu jest przeglądarka TOR (The Onion Router). Niestety przez wielu jest ona kojarzona z nielegalnym korzystaniem z Internetu bądź robienia czegoś nielegalnego w sieci. Aczkolwiek jest to mylne uprzedzenie, które zostało rozpropagowane najprawdopodobniej w celu zdyskredytowania groźnego konkurenta rynkowego. Bądź zniechęcenia ludzi do korzystania z dobrodziejstw anonimowości w sieci.

O przeglądarce TOR krąży w sieci wiele „legend”. Aczkolwiek w każdej legendzie jest ziarnko prawy i prawdą jest, że przeglądarka TOR umożliwia nam dostęp do drugiej warstwy Internetu. Często nazywamy ją „deep web” bądź „dark net”. Jednak aby korzystać z TORa, nie musisz być typem spod „ciemnej gwiazdy” a korzystanie z tej właśnie przeglądarki w dobie dzisiejszego Internetu jest nawet zalecane.

Przeglądarka TOR w połączeniu z VPN daje swoim użytkownikom możliwość anonimizacji korzystania z sieci. Aby anonimizować korzystanie z Internetu, Tor kieruje ruch przez wiele losowo wybranych serwerów przekaźnikowych, przed uzyskaniem dostępu do docelowej witryny. Przeglądarka działa zarówno na systemach Windows, Linux, Mac jak i Android czy IOS.

I na tym właśnie zakończę opisywanie przeglądarki TOR, ponieważ w trakcie pisania okazało się, że istotnych informacji jest tak wiele, że powstanie z tego osobny artykuł poświęcony wyłącznie tej przeglądarce. Zdaje sobie również sprawę, jak zbyt długie treści zniechęcają czytelników, dlatego czasem warto je rozbić na kilka mniejszych.

PS. Korzystanie z TOR’a jest LEGALNE w większości krajów na świecie w tym w Polsce!

Mozilla FireFox

Kolejną alternatywną przeglądarką w moim zestawieniu zajmuje popularny „Płonący Lis” – Mozilla FireFox. To właśnie ta przeglądarka jest bazą ww TOR’a dlatego nie mogło jej tu zabraknąć. Lisek jest szybki, niezawodny, oparty na open source i szanuje Twoją prywatność!

Mozilla FireFox to prócz przeglądarki fantastyczna inicjatywa na rzecz rozwoju internetu, którą stara się wcielać w życie cała społeczność:

  • „Internet jest globalnym, publicznym zasobem, który musi pozostać otwarty i dostępny”
  • „Bezpieczeństwo i prywatność jednostek w Internecie jest wartością fundamentalną i nie może być postrzegane jako opcjonalne”
  • „Skuteczność Internetu jako publicznego zasobu zależy od możliwości wymiany informacji (protokołów, formatów danych, treści), innowacji i zdecentralizowanego uczestnictwa na całym świecie”
  • „Wolne oprogramowanie o otwartych źródłach promuje rozwój Internetu jako zasobu publicznego”

Można śmiało powiedzieć, że Mozilla tworzy Firefoksa, by zapewnić użytkownikom kontrolę nad ich życiem w sieci i by internet był globalnym, publicznym zasobem, dostępnym dla wszystkich. Według Mozilli niezbędną funkcją przeglądarki powinno być uniemożliwienie witrynom i firmom śledzenia danych dotyczących przeglądania i zakupów. Nawet w normalnym trybie przeglądania. To, co robisz w sieci, nie powinno być niczyją sprawą.

FireFox blokuje trackery śledzące innych firm. I nie tylko ze względu na prywatność, ale również ze względu na szybkość działania, która dzięki temu zabiegowi się zwiększa. Większość trackerów to po prostu skryptów, które działają w tle stron internetowych. Nie widzimy ich, ale odczuwamy poprzez zwalnianie pracy przeglądarki. Ponadto FireFox blokuje także odciski palców i kryptominery. Prościej to ujmując ktoś kopie kryptowalutę Twoją mocą obliczeniową komutera. Potrafi to mocno nadwyrężyć pracę komputera poprzez mocne nagrzewanie się oraz szybsze wyczerpywanie baterii laptopa.

Brave Browser

No i na końcu tego zestawienia znalazło się miejsce dla przeglądarki Brave Browser. Jej rozwój śledzę niemalże od początku jej istnienia. Na temat tej przeglądarki napisałem już kilka artykułów, do których zachęcam zajrzeć. PRzede wszystkim do tego –> https://szymonwsieci.pl/brave-browser-vs-google-chrome/

W każdym razie Brave to „dziecko” Brendana Eicha, współzałożyciela Mozilli, organizacji tworzącej Firefox’a. W 1995 roku wynalazł on JavaScript. Kod przeglądarki, który sprawia, że ​​strony internetowe są interaktywne, a nie statycznymi stronami tekstu i obrazów. JavaScript był później używany przez legiony firm ad-tech, w tym Google i Facebook. Wszystko aby pomóc w zarządzaniu procesem wyświetlania kierowanych reklam w przeglądarce. Paradoksalnie przeglądarka Brave, spędza większość czasu na blokowaniu kodu JavaScript. W rezultacie, strony ładują się szybciej i bezpieczniej.

Połączenie najlepszych cech

Brave w swojej idei stara się połączyć najlepsze cechy FireFox’a względem bezpieczeństwa i prywatności przeglądania internetu. Ponadto stara się wykorzystywać technologię blockchain w celu nagradzania użytkowników ich za ewentualną zgodę na wyświetlanie reklam w przeglądarce. Reklamy te w żaden sposób nie śledzą Twojego ruchu w internecie. Pomimo kilku wpadek, które zdarzyły się od uruchomienia przeglądarki, to sprawdza się w swojej roli bardzo dobrze.

Dodatkowym atutem Brave jest działanie na tym samym silniku (Chromium) co największy rynkowy konkurent Google. Przez co ludzie przyzwyczajeni do Google Chrome z łatwością mogą przerzucić się na Brave. Celem przeglądarki Brave Browser jest wyglądać, czuć i działać podobnie jak wiodąca na rynku przeglądarka Google Chrome. Jednocześnie przeglądarka agresywnie chroni bezpieczeństwo i prywatność danych osobowych użytkownika. Programiści z wielkim trudem usunęli, jak najwięcej punktów tarcia i kompromisów dla osób przychodzących z Chrome. Jednocześnie chroniąc użytkowników przed ryzykownymi witrynami, reklamami, złośliwym oprogramowaniem i plikami cookie, które śledzą użytkownika w sieci.

Podsumowując

Przeglądarka TOR Onion
Przeglądarki Internetowe – TOR King Onion

Jeżeli bardzo nam zależy na anonimowym przeglądaniu internetu, to przeglądarka TOR jest zdecydowanie najlepszym wyborem, aczkolwiek sam TOR nie daje nam 100% anonimowości poruszania się po sieci, potrzebujemy do tego jeszcze sieci VPN.

Skolei jeśli chodzi o inne kluczowe cechy dobrej przeglądarki to FireFox wraz z Brave to mocni przodownicy czego nie ukrywa sama Mozilla w swoim porównaniu przeglądarek. Pod względem bezpieczeństwa i prywatności FireFox, Edge oraz Brave bardzo dobrze spełniają swoją rolę w przeciwieństwie do Google Chrome…

Porównanie przeglądarek Internetowych - bezpieczeństwo
Porównanie przeglądarek Internetowych – bezpieczeństwo

Oprócz ochrony prywatności, która w dużej mierze odbywa się w tle przeglądarki, innym kluczowym składnikiem dobrze wykonanej przeglądarki jest rzeczywisty interfejs użytkownika i funkcjonalność. Prawie wszystkie siedem przeglądarek jest równych, jeśli chodzi o przeglądanie kart, zarządzanie zakładkami, autouzupełnianie, korektę i rozszerzenia.

Porównanie przeglądarek Internetowych - użyteczność
Porównanie przeglądarek Internetowych – użyteczność

Pod względem użyteczności przyznałbym jednak pierwsze miejsce Brave, ponieważ posiada ona wbudowane narzędzia dla kryptowalut takie jak portfel dla Ethereum czy bezpośrednie połączenie z giełdami Binance, Gemini oraz Crypto.com. Kolejną funkcją jest otrzymywanie przez twórców treści napiwków w postaci tokenów BAT. Tokeny BAT można również zdobywać wyrażając zgodę na otrzymywanie reklam z systemu reklamowego Brave. Ponadto od niedawna przeglądarka posiada nową wbudowaną funkcję Brave Today, która wyświetla nam aktualną prasę.


Przeglądarek jest więcej

Ok, ktoś bardziej obeznany w tym temacie może powiedzieć, że na tych trzech przeglądarkach świat się nie kończy i mamy jeszcze dosyć obiecującą Operę, Vivaldi czy nawet czystą Chromium. Tak, na tych trzech przeglądarkach świat się nie kończy, aczkolwiek to właśnie te trzy przeglądarki znam dosyć dobrze od wielu lat i w zależności od potrzeby czy danej pracy wykorzystuję każdą z nich i żadna w swojej wyznaczonej roli mnie nie zawiodła.

Wszyscy producenci przeglądarek opracowują swoje produkty w taki sposób, aby wyświetlanie obrazów i wideo odbywało się możliwie szybko i płynnie, co ułatwia korzystanie z sieci. Wszyscy oni ciężko pracują nad tym, by użytkownicy mieli do dyspozycji szybką, wydajną i łatwą w obsłudze przeglądarkę. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią przeglądarkę do własnych potrzeb.

Jeśli chciałbyś/abyś się podzielić swoją opinią na temat przeglądarek, to zachęcam Cię do pozostawienia swojego komentarza pod tym wpisem.

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Instruktor Technologii Cyfrowych — AI, Blockchain, Kryptowaluty, Podstawowe Cyberbezpieczeństwo oraz Platformy Wspierające Cyfryzację|Freelancer|Blogger|Prezes Stowarzyszenia Zielona Donica|Społecznik

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain oraz sztuczna inteligencja. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii. AI, wraz z blockchainem, stanowi fundament przyszłych innowacji, dążąc do zwiększenia efektywności i przejrzystości w różnych sektorach.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

https://szymonwsieci.bio.link/