Site Loader
star trek ląduje na blockchain

W ciągu ostatnich kilku lat technologia blokchain była gorącym tematem w dziedzinie technologii, a bardziej popularne marki aktywnie się nimi interesują. W zeszłym roku Los Angeles Dodgers uruchomiło pierwszą w historii Crypto Bobblehead Night na stadionie Dodger Stadium. Cała akcja polegała na odebraniu cyfrowej figurki jednego z legendarnych bejsbolistów drużyny. Figurki są zapisane w formie tokenu NFT na sieci Ethereum.

Star Trek ląduje na Blockchain!

Teraz Lucid Sight wprowadza do gry oficjalnie licencjonowane statki Star Trek, które mają zostać sprzedane na aukcji jako cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie podczas ograniczonego czasowo wydarzenia. Oprócz bycia przedmiotami kolekcjonerskimi te statki będą również w pełni dostępne w CSC, przestrzeni kosmicznej MMO dostępnej na Steamie we wczesnym dostępie. Pozostaje jednak pytanie — dlaczego blokchain ma znaczenie i co wnosi do gry?

star trek na blockchain ethereum
star trek – lucid sight

Ewolucja

Przez cały czas ewolucji gier, podczas gdy technologia zmieniała się w czasie, niektóre elementy pozostały niezmienne — zyski i własność były kontrolowane przez deweloperów i wydawców. Dla wszystkich zainwestowanych godzin rozgrywki gracza, po zakończeniu doświadczenia nie posiadają oni nic.

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, że gdybyś jako gracz był w stanie posiadać pełną i wieczystą własność zakupionych przedmiotów w grze. Daje nam to możliwość sprzedaży tych przedmiotów po dowolnej cenie, jaką ustalisz na otwartym i całkowicie niezależnym rynku! Jest to kolejna ewolucja w grze — Play To Own economy, którą ułatwia technologia blockchain.

Co to jest blockchain?

Krótko mówiąc, sieć blockchain jest rozproszoną siecią komputerową, która przechowuje swoje dane w „blokach” z niezmiennym znacznikiem czasowym na podstawie konsensusu zasady kryptograficznej. Zasada ta jest uważana za „łańcuch”, który łączy bloki razem. Każdy blok zawiera znacznik czasu i ogniwo do poprzedniego bloku tworząc łańcuch — stąd termin „blockchain — łańcuch bloków”. Unikalne jest to, że baza danych nie jest zarządzana przez jeden organ, ale zamiast tego każdy w sieci otrzymuje kopię i ma dostęp do całej bazy danych. Każdy blok tworzony wiecznie istnieje, a do księgi dodawane są nowe bloki uniemożliwiające manipulację dokumentami i innymi informacjami.

Technologia łańcucha bloków jest dziś wykorzystywana przede wszystkim jako podstawa najpopularniejszych na świecie walut kryptograficznych, Bitcoin i Ethereum. Podczas gdy waluty kryptograficzne były pierwszym przypadkiem użycia, pojawienie się „inteligentnej umowy” otworzyło drzwi dla tej technologii, aby wpłynąć na wszystko, począwszy od sprzedaży biletów, kontroli zapasów, przedmiotów kolekcjonerskich, po rynek gier.

Inteligentne umowy i własność cyfrowa

Inteligentne kontrakty to bity instrukcji/kodów publikowanych w sieci blockchain, które mogą przetwarzać transakcje poprzez zestaw instrukcji. Dzięki temu systemowi osoba może tworzyć bezinteresowne i niezmienne reguły. Reguły te mogą być tworzone w sposób, który albo zapobiega zmianom, albo pozwala na ograniczone zmiany tylko wybranym osobom. 

Inteligentne kontrakty są dziś powszechnie wykorzystywane do tworzenia tego, co nazywane jest tokenem. Token można uznać za zamienny. Przykładem zamiennego tokenu może być waluta, monety lub mikstury zdrowotne w filmie, lub przedmioty, w przypadku których nie ma potrzeby indywidualnej identyfikacji każdej jednostki, ponieważ każda z nich ma tę samą wartość. I odwrotnie, nieczytelny jest przedmiot, w którym każda jednostka korzysta z indywidualnej identyfikacji, takiej jak akt własności, bilet do kina z przypisanym miejscem lub statek kosmiczny w grze wideo. Na Ethereum Blockchain, dwa najczęściej stosowane standardy dla zamiennego i niewymiennego tokena to odpowiednio ERC-20 i ERC-721. Token może być łatwo dostępny dla każdej aplikacji / inteligentnej umowie na blockchain Ethereum, który wspiera te standardy.

ERC-721 i prawdziwe elementy cyfrowe

Wsparcie inteligentnych umów w ramach sieci Ethereum utorowało drogę dla zupełnie nowej klasy produktów: produktów cyfrowych/kolekcjonerskich, które mogą zapewnić prawdziwy, dający się udowodnić niezależny niedobór i własność.

Oto kilka przykładów gier przewodnich Ethereum, które wykorzystują elementy cyfrowe ERC-721 oraz kilka interesujących faktów.

  • Cyfrowe kotki — CryptoKittes, była pierwszą szeroko nagłaśnianą cyfrową grą kolekcjonerską, w której znalazły się unikatowe kociaki cyfrowe podobne do popularnych breloków Tamagotchi z lat 90-tych. Jeden z tych cyfrowych kotków został zakupiony za 600 Eth ($171,000) w momencie sprzedaży pod koniec 2018 roku.
  • Sports Collectible Games — MLB & Lucid Sight wprowadził na rynek opartą na łańcuchowej grze Digital Collecting o nazwie MLB Champions. Drużyny MLB sprzedały się już za 68 Eth (19 700 USD).
  • Jeszcze w tym roku Animoca Brands wprowadza na rynek oficjalną licencjonowaną grę wyścigową F1® Delta Time i sprzedała już wirtualny samochód F1 za zdumiewający wynik 415 ethereum (106 000 USD).
  • Gods Unchained gra karciana typu Hearthstone, której legendarna karta „Hyperion” została wylicytowana za 62K$

Blockchain i jego przyszłość

Faktem jest, że technologia Blockchain jest wciąż stosunkowo nowa i codziennie odkrywane są unikalne przypadki zastosowania tej technologii. Koncepcja graczy biorących udział w gospodarce gier, w które grają, nie jest nowa, ale technologia mająca na celu prawne ułatwienie tego procesu jest wciąż w powijakach.

Blockchain dziś jest jak Internet na początku lat 90., kiedy to było znane jako World Wide Web. Publiczność nadal próbuje to zrozumieć i dostęp do niego jest ograniczony zarówno przez brak wiedzy, jak i łatwość użycia. Jednak jest tymczasowy problem, że nowe rozwiązania stron trzecich są obecnie rozwiązywane. Jednym z takich rozwiązań jest Lucid Sight’s zwany Scarcity Engine, który pozwala programistom na płynną interakcję z blockchain bez konieczności posiadania nawet początkowo własnej waluty kryptograficznej.

Z Librą Facebooka na horyzoncie i bankiem Chase uruchamiającym monetę JPMcoin, jest jasne, że ta technologia rośnie. Teraz gdy takie wydarzenia jak Star Trek Digital Collectibles lądują na blockchain w Lucid Sight’s MMO CSC, gracze będą mieli całkowicie nowe symbiotyczne relacje z demokratyczną gospodarką, z korzyścią zarówno dla graczy, jak i deweloperów.

A Ty co sądzisz o takim wykorzystaniu blockchain w grach komputerowych? Byłbyś w stanie zakupić wirtualny statek Star Trek zapisany na blockchain?

Zainteresował Cię temat gier blockchain? Jeśli tak to zajrzyj do mojego innego wpisu w tej tematyce: CryptoAssault – czyli Wojna o Ethereum!

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *