Site Loader
Steemit czyli zdecentralizowana platforma blogowa/social media

Steemit – Do wpisu o tej platformie zbierałem się naprawdę dłuższy czas, a to ze względu na bogatą treść w tym zakresie, którą można łatwo znaleźć w internecie. Jednak nazbierała się we mnie odpowiednia ilość motywacji, by stworzyć ten wpis z myślą o osobach, które zachęcam do rozpoczęcia przygody blogowej właśnie wśród „Steemian”.

Myślę, że dla niektórych z nich może to być początek nowego ciekawego rozdziału w życiu, rozpoczynając przygodę z szeroko pojętym blogowaniem. Z kolei dla innych może to być kolejne narzędzie do rozwijania i promowania własnego biznesu.

Ok, czas kończyć wstęp, i przejść do konkretów a takie mam zamiar zamieścić w poniższym wpisie 😉

Steemit? Ale co to jest?

Wyobraź sobie platformę społecznościową, która płaci za jej używanie. Cóż mam dla Ciebie dobrą wiadomość… coś takiego właśnie istnieje i działa od 2016 roku. Platforma nazywa się Steemit i została założona przez dwóch panów: Neda Scotta i Dan’a Larimer’a. Ale czym dokładnie jest Steemit? Najprościej tłumacząc Steemit to platforma społecznościowa typu blog/social media oparta o blockchain firmy Steem, w której możemy zamieszczać nasze wpisy i komentarze oraz wzajemnie się „lajkować”. Działa to podobnie jak na portalach Reddit, Medium, Wykop, Twitter, Facebook, Youtube czy Instagram.

Jednak tutaj podobieństwa się kończą i zaczyna się „magia” blockchain!

Steemit działa na blockchain Steem i reprezentuje połączenie pomysłów, czerpiąc zarówno z mediów społecznościowych, jak i kryptowalut, aby stworzyć całkiem nową zdecentralizowaną platformę odporną na cenzurę! na której zarabiasz za swoją aktywność. Brzmi zachęcająco prawda? Musisz wiedzieć, że wszystko, co jest zapisane na blockchain pozostanie tam na zawsze. Nawet jeśli edytujesz swój wpis to dalej w historii transakcji blockchain będziesz mógł zobaczyć poprzednią wersję wpisu sprzed edycji. Korzystanie z blockchain ma pewne praktyczne zalety np. zachowujesz prawo własności do swoich treści na zawsze i nikt nie może go usunąć. Tutaj każdy może tworzyć, udostępniać, komentować nie martwiąc się o cenzurę dodatkowo zdobywając kryptowalutę Steem!

Lepiej być producentem niż konsumentem! Steem, czyli „Proof of Brain”

Jak już wiesz, Steemit jest podobny do popularnych sieci społecznościowych z tą drobną różnicą, że nagradza użytkowników za ich udział kryptowalutą. Zasadniczo działa to mniej więcej tak, że użytkownicy oddają głosy, tworząc tym samym hierarchię treści. Im więcej głosów na danym stanowisku, tym szansa na większy zarobek. Steemit działa jednak na merytokratycznychhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Merytokracja zasadach, co oznacza, że użytkownicy posiadający więcej waluty mogą oddać głosy z większym wpływem. Ponadto platforma pozwala również na oddawanie głosów, dając uczestnikom większą elastyczność w ocenianiu treści.

ps. Zapomniałbym o ważnej kwestii a mianowicie możesz także zarobić Steem za komentowanie, a nawet po prostu za głosowanie na inne posty.

W praktyce działa to w następujący sposób: tworzysz treść, czy to tekst (nawet w formie komentarza), wideo, audio czy nawet mema, a każdy upvote (odpowiednik „lajka” na platformie) jest przekształcany w kryptowalutę Steem i Steem Backed Dolars — które ostatecznie można wymienić na pieniądz tradycyjny. Jak już wspomniałem wyżej „lajki” jednak nie mają takiej samej wartości dla wszystkich.

Interfejsy i aplikacje STEEM

Lubisz korzystać z takich portali jak Facebook, YouTube czy SoundCloud ? Jeśli tak to świetnie ! Jedną z głównych cech blockchain steem daje możliwość tworzenia nowych interfejsów graficznych oraz aplikacji, do których masz dostęp zakładając tylko 1 konto ! wypas co nie ? W chwili obecnej możemy już korzystać z dziesiątek innych interfejsów i aplikacji będąc dalej na blockchain steem.

Poniżej opiszę kilka z nich dla zobrazowania o co chodzi.

  1. Steemit to pierwszy interface, jaki powstał i z którym ma styczność większość nowych użytkowników, którzy z czasem odkrywają i przenoszą się na bardziej wygodne dla siebie rozgałęzienia steem.
Steemit to zdecentralizowana platforma typu blog i social media
steemit

2. Steempeak to obecnie mój ulubiony interface, z którego korzystam. A to za sprawą wielu funkcji, których brakuje na steemit takich jak: zapisywanie szablonów i szkiców postów, możliwość zaplanowania publikacji danego postu, wiele dostępnych statystyk, możliwość przełączenia się na interface ala pinterest czy magiczny suwak do określania siły naszego głosu na dany wpis.

steempeak to najlepszy alternatywny interfejs steemit
steempeak

Busy to w mojej ocenie odpowiednik Tweetera i tutaj nie ma zbyt wiele do opisania prócz tego, że mamy tu możliwość zapisywania szkiców a sam interface jest całkiem przyjemny. 

busy to odpowiednik twittera - Steemit
busy.org

Steemhunt jest całkiem ciekawą platformą, na którą natrafiłem. „Łowcy produktów” to społeczność entuzjastów produktów, którzy lubią odkrywać nowe produkty i rozmawiać o nich z innymi. Łowcy mogą zdobywać nagrody kryptograficzne za udostępnianie najmodniejszych / najnowszych produktów i konkurowanie na co dzień. Jest to też miejsce pomostowe dla twórców, którzy pomyślnie wprowadzili na rynek swój produkt chcąc dotrzeć do pierwszych użytkowników. Steemhunt posiada swoje własne rozszerzenie do przeglądarki chrome oraz Brave 

steemhunt steemit
steemhunt

D.tube to z kolei zdecentralizowany odpowiednik YouTube 

dtube to zdecentralizowany youtube
dtube

Kolejnym wartym uwagi interfejsem jest odpowiednik popularnego Soundcloud — Zdecentralizowana platforma dźwiękowa wykorzystująca STEEM i IPFS 

dsound to zdecentralizowany odpowiednik soundcloud
dsound

Utopian jest jedyną platformą nagradzającą wkład w projekty Open Source dzięki wykorzystaniu zdecentralizowanego, opartego na głosach systemu nagród, zbudowanego na bazie blockchain STEEM. 

utopian to odpowiednik platformy github
utopian

DMania i Memestagram to z kolei coś dla ludzi, którzy kochają zabawne memy, śmieszne zdjęcia czy też zdjęcia kociaków ^ ^ (w sensie kotów ?). Wrzucaj własne, lajkuj i ciesz się dobrą zabawą! 

dmania zabawne obrazki
dmania

Fundition to projekt crowdfunding-owy, na który się dopiero co natknąłem, aczkolwiek platforma jest bardzo interesująca i obiecująca.

fundition to platforma dla crowdfunding'u na steem
fundition

No i na koniec bardzo chwalona przez wiele osób aplikacja eSteem Zasadniczo jest to interfejs Steemit, do którego się przyzwyczaiła większość użytkowników, ale z dodatkowymi opcjami oraz jest w wersji desktopowej, IOS oraz Android. 

aplikacja mobilna i desktopowa esteem dla steemi
esteem

Wymieniłem tu tylko ułamek tego co się dzieje na blockchain steem jednak myślę, że masz już coraz lepszy obraz tego, jakie to daje nam możliwości, których nie daje żadna standardowa platforma na świecie.

Jeśli chciałbyś/abyś się przyjrzeć bliżej różnym interfejsom oraz aplikacjom powiązanymi z steem to zachęcam Cię do skorzystania z serwisu Steem Projects Krzysztofa Szumnego (@noisy). 

platforma steem projects z projektami open source dla steemit
steem projects

Warto też wspomnieć o dostępnych grach na blockchain steem takich jak kultowa już wśród społeczności karcianka Steem Monsters

gra karciana steem monsters
steem monsters

Czy też coś dla wielbicieli gier typu Ogame – Steemnova 

steemnova odpowiednik popularnej gry ogame
steemnova ogame

Dobrą zabawą dla niektórych może też być zbieranie odznak, które oferuje @steemitboard. Można je sprawdzać na http://steemitboard.com 

steemboard dla platformy steemit
steemboard

Skąd biorą się „pieniądze” na platformie?

Steem „płaci” autorom w krypto Steem oraz Steem Backed Dolars (SBD), gdy na ich wpisy oraz komentarze są oddawane Upvote („Lajki”). Użytkownicy, którzy głosują na posty lub komentarze również otrzymują ułamek tej wypłaty. Wypłata ma miejsce 1 tydzień po publikacji postu lub komentarza. Kwota Steem i SBD wypłacona autorowi lub kuratorowi jest uzależniona od tego, ile Steem Power przeznaczy na ten głos; głos z konta z dużą liczbą Steem Power jest wart więcej.
Na przykład, 100% głosu od użytkownika mmmmkkkk311 to w tej chwili 3,086$ (155596 Steem Power) 

Każde konto ma nieograniczone prawo do głosowania na wpisy i komentarze jednak każdy następny głos jest słabszy o 2%. Im więcej głosów dziennie oddasz tym mniejsza wartość następnego. Siła głosu odnawia się o około 20% na 24h dlatego warto jest oddawać nie więcej niż 10 głosów o sile 100%. Możemy jednak zmniejszyć siłę naszego głosu do np. 50% za jeden i oddać 20 głosów co też będzie stanowiło 20%, które odnowi się w ciągu 24h.

Pasek upvote na platformie steempeak
steempeak

Ten magiczny suwak znajdziesz na takich interfejsach jak Steempeak lub Bussy

Aby „zapłacić” za te wypłaty, kryptowaluta Steem posiada model inflacyjny. Każdego roku całkowita podaż Steem’a wzrasta o około 9,5%. Stopa inflacji zmniejsza się corocznie, aż osiągnie 1% w ciągu 18 lat. Nowy Steem stworzony z inflacji jest wykorzystywany do opłacania autorów i kuratorów (75%), witness’ów (10%) i posiadaczy Steem Power (15%).

Objaśnienie Steem, SBD, Steem Power

Steem oraz Steem Backed Dollars (SBD) mają swoją wartość na rynku kryptowalut. Obecnie jeden Steem jest wart około ~1,40zł w momencie pisania tego tekstu (w szczycie cenowym było to ~32zł za 1 STEEM!) Źródło: Coinpaprika.com

Wykres kryptowaluty Steem
wykres steem
Wykres kryptowaluty Steem Dollars (SBD)
Wykres SBD

Cena jest bardzo niestabilna, więc nie polecam się zbytnio podpalać i inwestować wszystkich swoich pieniędzy w Steem. Większość członków Steemit nie inwestuje pieniędzy. Piszą artykuły tworzą filmy, po prostu tworzą swój kontent by zarobić więcej Steem. Następnie mogą sprzedać zarobione Steem, zamieniając je na Bitcoin lub inne altcoiny, a następnie mogą je zamienić na walutę tradycyjną w danym kraju.

Za każdym razem, gdy tworzysz nową treść, możesz wybrać sposób otrzymywania płatności. Możesz otrzymać 50% w Steem i 50% w SBD, lub możesz otrzymać całą zapłatę w Steem Power.

Wyjaśnienie pojęć:

  • Steem: Steem jest jak każda inna krypto-waluta i jest podstawową krypto sieci Steemit (oraz innych powiązanych interfejsów). Jest płynny, wymienny i możliwy do przeniesienia. Możesz go kupić i sprzedać na jednej z głównych giełd kryptowalut Binance i przechowywać w bezpiecznych portfelach.
    Steem jest kryptowalutą bez określonej ilości podaży w modelu inflacyjnym, której stopa inflacji spada co rok o 0,5% aż do uzyskania minimalnego poziomu 1% rocznie. Aktualnie w obiegu rynkowym znajduje się ponad 300 mln jednostek STEEM.
  • Steem Dollars (SBD): Dolary Steema są wyceniane w stosunku 1:1 z dolarem amerykańskim, są jednostką stosowaną do reprezentowania krótkoterminowego zadłużenia. Posiadanie SBD jest opisane w białej księdze Steem’a jako sposób pożyczania społeczności wartości jednego dolara amerykańskiego, który ma na celu wspieranie wzrostu sieci.
  • Steem Power: jest jak wynik wpływu. Im więcej masz Steem Power, tym więcej zyskasz w sieci. Jest to narzędzie zaprojektowane w celu utrzymania zaangażowania ludzi w projekt Steem w dłuższej perspektywie. Ci, którzy mają duże ilości SP, mają największy wpływ na to, które treści są podnoszone (Up Vote) do góry. Głosy w górę i w dół lub „flagi” od użytkowników posiadających duże ilości SP są warte więcej niż użytkownicy z mniejszą ilością SP. Dodatkowo, około 90% nowego STEEM, który jest tworzony, trafia do użytkowników, którzy posiadają dużo SP, co stanowi zachętę dla uczestników do inwestowania swoich dochodów z powrotem do sieci. Jest to jednak najbardziej niepłynny z trzech aktywów. Jeśli chcesz sprzedać swój Steem Power zamieniając go z powrotem na STEEM potrzebujesz zrobić „power down”, który trwa 14 tygodni (14 równych wypłat) 
Portfel steem na platformie steemit
portfel steem

Zakładamy konto

Aby utworzyć profil, potrzebujesz adresu e-mail i numeru telefonu. Możesz utworzyć profil osobisty lub z firmy, grupę osób i tak dalej. Niebo jest granicą. Wydanie rejestracji może potrwać do 14 dni (a zdarzało się, że nawet dłużej choć to uzależnione od ilości rejestracji). Po tym okresie otrzymasz hasło alfanumeryczne, które musisz zapisać, aby uzyskać dostęp do konta, które staje się jednocześnie Twoim portfelem. Wkrótce w stworzeniu profilu otrzymasz niewielką ilość kryptowaluty Steem.

Istnieją jednak szybsze sposoby na założenia konta takie jak jego opłacenie co kosztuje 4$ w Steem, BTC oraz LTC i można to zrobić korzystając z: https://anon.steem.network/

Innym darmowym sposobem jest skorzystanie z https://steemfounders.com/
Po szczegółowe informacje odsyłam do wpisu przygotowanego przez @santariusPrezentujemy Steemfounders…

Ponadto mając już konto na steemit możesz dołączyć się do akcji, którą przeprowadza @mmmmkkkk311 Zaproś kogoś na Steem. Obecnie ja uczestniczę w tej akcji i mam do rozdysponowania jeszcze kilka kont więc jeśli chciałbyś/abyś takie konto to napisz do mnie na Szymonwsieci@gmail.com

Mam konto i co dalej?

1 – Bezpieczeństwo

Zaraz po założeniu konta polecam Ci w pierwszej kolejności spisać i dobrze zabezpieczyć swoje klucze do konta i portfela STEEM. Swoje klucze znajdziesz w zakładce Portfel -> Uprawnienia
Jeśli stracisz swoje klucze, może to być równoznaczne z dożywotnią stratą swojego konta oraz wszystkich zebranych na nim środków.

Klucze prywatne steem
Steem klucze

2 – Pierwszy wpis

Następnym krokiem (do którego Cię zachęcam) może być stworzenie wpisu powitalnego pod tagiem IntroduceYourself, w którym możesz się przedstawić oraz opisać co zamierzasz publikować dla społeczności lub jaki jest Twój pomysł na swoją aktywność. Dzięki temu zabiegowi już na starcie przygody z Steem możesz podbić „level”/rangę swojego konta oraz zebrać pierwszych follow’ersów. Dodatkowymi tagami, których możesz użyć jest główny tag polskiej społeczności Polish a każde inne tagi tematyczne mają przedrostek pl np. pl-blog, pl-kryptowaluty, pl-sport, itp. 

Pamiętaj, że do każdego wpisu możesz dodać wyłącznie 5 tagów! Więc dobrze się zastanów do kogo chcesz targetować swoje wpisy.

steemit - monetyzacja treści na platformie
steemit 790×597

Jeśli jednak nie masz jeszcze pomysłu na swoje introduceyourself to nic straconego ! Zapoznaj się ze społecznością, zobacz jakie treści prezentują inni użytkownicy, jak je tagują, komentuj i zacznij uczestniczyć w życiu polskiej społeczności np. dołączając do zabaw i konkursów lub do ciekawych dyskusji, które są tu prowadzone niemal na każdy temat.

3 – Dbaj o reputację

Każde konto posiada wskaźnik reputacji rozpoczynający się od 25, który ja nazywam „levelem” konta. Możemy uznać, ze czym wyższy level reputacji naszego konta tym jesteśmy bardziej zaufanym lub docenionym przez społeczność użytkownikiem. Ponadto jest to narzędzie, które uniemożliwia użytkownikom o niskiej reputacji działać na szkodę innych użytkowników.

Steemit - Szymon w sieci
sws steemit

Najlepszym sposobem na zwiększenie swojej reputacji jest otrzymywanie głosów od innych użytkowników o wysokiej reputacji oraz od użytkowników o sporej sile Steem Power

Możemy to osiągnąć publikując posty wysokiej jakości mający ciekawy i wartościowy kontent (dla każdego coś się znajdzie 😉 )
Bierz udział w dyskusjach (możesz uzyskać dodatkowe nagrody i punkty reputacji za komentarze). Zwiększ liczbę obserwujących, którzy regularnie będą nagradzać Twoje treści.

Steemit dobry dla Twojego biznesu i marketingu

Jeśli już korzystasz z sieci społecznościowych w ramach swojej strategii marketingowej to Steemit może się okazać świetnym miejscem dla Ciebie i Twojego biznesu.

Na platformie znajdziesz działy na każdy temat a jeśli nie ma jeszcze działu z Twojej dziedziny nic nie stoi Ci na przeszkodzie właśnie go stworzyć. Pozwoli Ci to też lepiej się pozycjonować w internecie a to jest w dzisiejszych czasach na wagę złota dla przedsiębiorców promujących się w sieci. Celem korzystania z serwisów społecznościowych jest zwiększenie liczby odbiorców i zaangażowania by ostatecznie przekształcić to zaangażowanie odbiorców w sprzedaż. Steemit zasadniczo podąża za tym samym planem, ale z różnymi motywatorami.

Na innych platformach społecznościowych możesz pisać o wszystkim w imieniu swojej marki/biznesu: informacje o produktach, artykuły tematyczne, poradniki, lifestyle itp. Ale na Steemit kluczem jest wartość. Ponieważ istnieje nagroda pieniężna, użytkownicy są bardziej selektywni w stosunku do treści, które nagradzają swoim głosem.

Na dzień dzisiejszy mało kto może utrzymać się z samego blogowania na steemit jednak jeśli będziesz regularnie dzielić się wartościową treścią i zaangażujesz użytkowników w swoje działania to z czasem zaczniesz widzieć coraz lepsze rezultaty czego życzę Ci z całego serca <3

Czy steem może być opłacalny?

Istnieje wiele okazji do zdobywania nagród dzięki uczestnictwu w sieci Steem. Nagradzanie osób za tworzenie i opiekowanie się treściami, które stanowią wartość dla społeczności, jest rdzeniem Steema. Biorąc to pod uwagę, nowi użytkownicy powinni mieć realistyczne oczekiwania: rzadko zdarza się, aby osoba po raz pierwszy stała się „wirusowa” i otrzymała ogromną nagrodę (choć można sobie ułatwić start o czym pisałem trochę wyżej)

Ponieważ Steemit używa systemu głosowania, aby nadawać priorytet treściom o wysokiej jakości, istnieje silna motywacja do dostarczenia przez uczestników wysokiej jakości treści. Choć z czasem okazuje się, że powstaje coraz więcej interfejsów, które umożliwiają zdobywanie steem w łatwiejszy sposób wrzucając przykładowo memy. Nie mniej jeśli nie będzie chętnych do oddania głosów na Twoje treści nie zyskasz nic. Działa to niestety również w drugą stronę i treści wysokiej jakości mogą nie zarobić zbyt wiele.

Zgromadzenie Steem Power (SP) to kolejny sposób na zwiększenie wpływów i dochodów w sieci Steem. Im więcej zainwestujesz w platformę, tym większy wpływ na przebicie i zarobek, co z kolei daje Ci dodatkową możliwość zdobywania nagród.


Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci, jak działa platforma Steemit.

Jeśli chciałbyś/abyś dowiedzieć się czegoś więcej lub potrzebował/a pomocy to możesz ją uzyskać na polskim czacie Discord lub napisz do mnie Szymonwsieci@gmail.com a na pewno uzyskasz jakąś pomoc 🙂

Pamiętaj, że reputacja jest kluczowym czynnikiem, który odzwierciedla Twoje zachowanie oraz jak członkowie społeczności oceniają twoją pracę. To tak jak w prawdziwym życiu, posiadanie wysokiego poziomu reputacji to ciężka praca i długa trasa do przejścia. Pamiętać również trzeba, że zrujnowanie dobrej reputacji może być bardzo szybkie a wtedy trudniej ją odbudować.

Loading

Post Author: Szymon w Sieci

Instruktor Technologii Cyfrowych — AI, Blockchain, Kryptowaluty, Podstawowe Cyberbezpieczeństwo oraz Platformy Wspierające Cyfryzację|Freelancer|Blogger|Prezes Stowarzyszenia Zielona Donica|Społecznik

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain oraz sztuczna inteligencja. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii. AI, wraz z blockchainem, stanowi fundament przyszłych innowacji, dążąc do zwiększenia efektywności i przejrzystości w różnych sektorach.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

https://szymonwsieci.bio.link/

One Reply to “Steemit – Nowy wymiar Social Media”

  1. I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *