Site Loader
SWIFT dla Kryptowalut
81

SWIFT dla kryptowalut? Globalne instytucje finansowe używają własnego bezpiecznego systemu komunikatów o nazwie SWIFT. Służy on do wymiany informacji o transakcjach finansowych i przestrzegania zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy. Teraz giełdy kryptowalut znajdują się pod presją ze strony organów regulacyjnych, aby stworzyć podobny system. Niestety nie jest wcale jasne, w jaki sposób…

Co na to FATF?

Financial Action Task Force – FATF to wpływowa organizacja nadzorująca walkę z praniem brudnych pieniędzy na świecie. W czerwcu 2019 r. doradziła swoim 37 państwom członkowskim, by nałożyły one nową kontrowersyjną regułę. Reguła ta wymaga wymiany informacji o tożsamości nadawcy i odbiorcy przelewów przekraczających określony próg. Przypomina to przepis amerykańskiego banku zwany „zasadą podróży” z angielskiego “travel rule.”

Krytycy argumentowali, że nowa zasada jest uciążliwa, ponieważ wzywa się w niej przemysł do zbudowania zupełnie nowej infrastruktury technicznej do wymiany informacji. Ze względu na pseudonimowy charakter kryptowalut niekoniecznie oczywista jest wymiana, na przykład, gdy klient wysyła pieniądze na inną giełdę. Jedyne co mogą zobaczyć, to ciąg liter i cyfr, więc nadawca może równie dobrze przenieść pieniądze do innego kontrolowanego portfela. Teraz giełdy będą musiały jakoś się zidentyfikować. Inni twierdzą, że ta reguła zmusi niedoszłych sprawców do korzystania ze sposobów jeszcze trudniejszych do opanowania przez policję. Niemniej jednak przemysłowi nie pozostało nic innego, jak tylko wymyślić coś w rodzaju sieci SWIFT dla kryptowalut. FATF planuje w czerwcu br. dokonać przeglądu swoich postępów.

Wiele niewiadomych

SWIFT dla Kryptowalut - Niewiadoma
SWIFT

Zgodnie z nowym, szczegółowym spojrzeniem serwisu CoinDesk, wewnątrz procesu pozostają drażniące pytania o to, jak dokładnie giełdy powinny przekazywać sobie informacje. Czy:

  • Proces ten powinien wykorzystywać blockchain, czy też polegać na bardziej tradycyjnym, scentralizowanym projekcie?
  • Powinien to być produkt komercyjny, czy też oparty na oprogramowaniu open-source?
  • Giełdy powinny wdrażać wiele produktów, czy też wszystkie powinny starać się uzgodnić jeden z nich?

Według CoinDesk obecnie w fazie rozwoju znajduje się ponad 20 różnych produktów.

Problem okazuje się również nie czysto techniczny. Jeśli giełda będzie musiała wymieniać informacje, które identyfikują ich klientów, będą oni musieli również poruszać się po przepisach, takich jak GDPR. Jak więc widać stworzenie SWIFT dla kryptowalut może okazać się bardzo problematyczne…

 348 total views,  1 views today

0 0 votes
Article Rating

Post Author: Szymon w Sieci

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Jako Szymon "poza siecią" jestem zwykłym chrześcijańskim chłopakiem, który wierzy w prawdy głoszone przez Chrystusa. Jak każdy potrafię się mylić i popełniać błędy oraz miewam swoje wzloty i upadki, co pokazuje, że niezależnie od statusu społecznego jesteśmy tylko ludźmi. Kocham zieleń lasów i łąk oraz błękit nieba.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x