Blockchain

Blockchain to rozproszona baza danych, która kryptograficznie zabezpiecza i rejestruje transakcje w danej sieci. Rodzaj księgi cyfrowej grupujący transakcję sieciową w „bloki”.

Każdy blok zawiera znacznik czasu i bezpośrednie połączenie z poprzednim blokiem, połączone sekwencyjnie z pierwszym blokiem w sieci (tzw. blokiem genesis).

W pełni słyszalny i nieprzekupny, sieć blokchain działa w czasie rzeczywistym, zapewniając niezrównany poziom przejrzystości i bezpieczeństwa. Blockchainy mogą być dostarczane z różnymi poziomami zezwoleń, o charakterze otwartym (publicznym) i zamkniętym (prywatnym).

Chcesz wiedzieć więcej na temat technologii Blockchain?

Zajrzyj do bardziej obszernego wpisu „ABC Technologii Blockchain (Łańcucha Bloków)”

Bitcoin

Bitcoin to wyłącznie cyfrowa wersja gotówki w wersji peer-to-peer, pozwalająca na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednej osoby do drugiej bez konieczności przechodzenia przez instytucję finansową.

Bitcoin

Sieć Bitcoin działa w oparciu o technologię Blockchain wykorzystującą szyfrowanie SHA-256. Protokół ma limit 21 milionów bitcoinów, które będą produkowane, tworząc nieodłączny poziom niedoboru.

Bitcoin jest uważany za nowy typ klasy aktywów, ze względu na jego unikalne właściwości zarówno jako medium wymiany, magazynu wartości, jak i sieci płatności w jednym.