Site Loader
Metamask zakładamy portfel

Zakładamy portfel Metamask! Dzisiejszy wpis jest typowym poradnikiem „step by step” dla osób głównie początkujących. Będziemy zakładać portfel MetaMask a następnie go konfigurować dla blockchain Ethereum ETH (w tym wszystkich ERC20 i ERC721). Ponadto skonfigurujemy w nim dodatkową sieć dla Binance Smart Chain BSC(kryptowaluty Binance BNB i wszystkich BEP20)

Co to jest portfel MetaMask

MetaMask to portfel pod postacią wolnoźródłowego rozszerzenia umożliwiającego dostęp do aplikacji rozproszonych opartych na Ethereum lub zdecentralizowanych aplikacji –Dapps (w tym min. DeFi czy NFT). Możemy go również nazwać „prywatnym bankiem” z dostępem do wielu nowych usług w zdecentralizowanym internecie.

Ponadto MetaMask pozwala użytkownikowi tworzyć i zarządzać własną tożsamością (poprzez klucze prywatne). Tak więc kiedy dapp chce wykonać transakcję i zapisać ją do blockchain, użytkownik otrzymuje interfejs do przeglądu transakcji, przed jej zatwierdzeniem lub odrzuceniem.

MetaMask to również wielu zaangażowanych ludzi, dzięki którym możemy korzystać z tego portfela za darmo

„Metamask to globalna społeczność deweoperów i projektantów, których celem jest uczynienie świata lepszym miejscem dzięki technologii blockchain. Naszą misją jest demokratyzacja dostępu do zdecentralizowanej sieci, a poprzez tę misję przekształcenie Internetu i światowej gospodarki w taką, która wzmacnia jednostki poprzez interakcje oparte na zgodzie, prywatności i wolnym stowarzyszeniu.

Dołączamy do naszych niesamowicie utalentowanych kolegów z szerszej rodziny produktów ConsenSys w pracy nadstworzeniem bardziej sprawiedliwej, wolnej i zdecentralizowanej gospodarki opartej na Internecie dla wszystkich.”

— Zespół MetaMask

Pobieramy MetaMask

Aby pobrać i zainstalować portfel MetaMask przechodzimy na główną stronę https://metamask.io/download.html i pobieramy portfel dla naszego urządzenia. Do wyboru mamy wersję portfela dla przeglądarek FireFox, Chrome, Brave i Edge, oraz wersje na Android i IOS.

Zakładamy Portfel Metamask
Zakładamy Portfel Metamask

Instalujemy MetaMask

W tym poradniku przeprowadzę Cię przez instalację portfela w przeglądarce FireFox. Spokojnie, w innych przeglądarkach i urządzeniach instalacja jak i zakładanie oraz odzyskiwanie portfela jest praktycznie takie samo.

Zakładamy portfel Metamask dla firefox, Chrome, Brave
Zakładamy portfel Metamask dla firefox, Chrome, Brave

Zakładamy nowy portfel MetaMask

Po zainstalowaniu portfela w przeglądarce pojawi nam się strona startowa/powitalna z głową Lisa gdzie klikamy w „Rozpocznij”.

Następnie pojawią się nam dwie opcje do wyboru:

 • Import istniejącego już portfela
 • Utwórz nowy portfel

My wybieramy drugą opcję „Utwórz portfel”

metamask - rozpocznij
Zakładamy portfel Metamask – rozpocznij
Metamask - Utwórz nowy portfel
Metamask – Utwórz nowy portfel

Następnie wyrażamy zgodę bądź jej nie wyrażamy na anonimowe wysyłanie zdarzeń dotyczących portfela. Mato to na celu jego ulepszenia i przechodzimy do utworzenia silnego hasła i akceptacji regulaminu.

Do tworzenia haseł rekomenduje korzystanie z dedykowanego do tego oprogramowania opensourceBitwarden (menażer haseł). Jego szerszą charakterystykę opiszę w jednym ze wpisów z serii „Bezpieczny w Sieci”.

Z doświadczenia i istniejących faktów na temat bezpieczeństwa i tworzenia silnych haseł powinno ono posiadać minimum 8 znaków (co metamask poniekąd wymusza). Ponadto minimum po jednym znaku: mała litera, duża litera, cyfra oraz znak specjalny (FireFox oraz Bitwarden pozwala na automatyczne wygenerowanie takiego losowego hasła z dowolną ilością znaków – do 128).

Pomóż nam ulepszyć MetaMask
Pomóż nam ulepszyć MetaMask
Metamask - Utwórz hasło
Metamask – Utwórz hasło

No i teraz najważniejsza część tworzenia portfela, a mianowicie zapisanie i odpowiedzialne przechowywanie naszego klucza prywatnego do portfela!

Czym jest klucz publiczny i prywatny opisuje w artykule: „Portfele dla kryptowalut – wszystko, co musi wiedzieć początkujący (aktualizacja 17.12.20)”

Metamask - klucz prywatny
Metamask – klucz prywatny
Metamask - klucz prywatny 2
Metamask – klucz prywatny 2

Po zapisaniu naszego klucza prywatnego i kliknieciu przycisku „Dalej” – Metamask poprosi nas o potwierdzenie naszego klucza prywatnego (pozwala nam to również sprawdzić, czy wszystko poprawnie skopiowaliśmy/przepisaliśmy).

Metamask- potwierdź klucz prywatny
potwierdź klucz prywatny
Metamask- potwierdź klucz prywatny 2
Potwierdź klucz prywatny 2

Po potwierdzeniu naszego klucza prywatnego pojawi się nam tablica końcowa z gratulacjami i wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa (które warto sobie zapamiętać). Następnie pojawi się nam nasz portfel, na który od teraz możemy przesyłać i wysyłać Ethereum i wszelkiego typu ERC (a po dalszej konfiguracji również BNB).

Zakładamy portfel Metamask - wszystko gotowe
wszystko gotowe
Zakładamy portfel Metamask - panel gotowego portfela
panel gotowego portfela

Odzyskujemy istniejący portfel

Czasem bywa tak, że potrzebujemy sformatować komputer/smartfon bądź całkowicie wymieniamy nasze dotychczasowe urządzenie na nowe, co wiąże się z ponowną instalacją wszelakiego oprogramowania i aplikacji, z których chcemy dalej korzystać. W tym wypadku jeśli chcemy odzyskać dostęp do naszego portfela MetaMask, potrzebujemy wgrać ponownie portfel na interesujące nas urządzenie oraz posiadać dostęp do naszego klucza prywatnego.

W tym momencie po wgraniu portfela wybieramy opcję „Importuj portfel” zamiast „Utwórz portfel”. Następnie ponownie pojawi się nam tablica „Help Us Improve MetaMask” a następnie tablica „Zaimportuj konto za pomocą frazy seed”.

W miejscu „seed portfela” wpisujemy nasz wcześniej otrzymany klucz prywatny pod postacią 12 słów, oddzielając je od siebie spacją. Jeśli gdzieś popełnimy błąd, to portfel będzie nas informował dwoma komunikatami w zależności od sytuacji: „Nieprawidłowa fraza seed” oraz „Frazy seed mają 12 słów”.

Następnie wpisujemy nowe (bądź poprzednie) hasło i klikamy „Importuj” i gotowe! Nasz portfel jest ponownie dla nas dostępny wraz z wszystkimi w nim zawartymi środkami.

Metamask - odzyskiwanie portfela
Metamask – odzyskiwanie portfela
Metamask - importujemy portfel z frazy seed
Metamask – importujemy portfel z frazy seed

Konfigurujemy Metamask pod sieć Binance Smart Chain (BSC)

W tym kroku stworzymy sieć/kanał dla korzystania z łańcucha BSC dla kryptowaluty Binance (BNB) oraz wszystkich innych kryptowalut działających na tym łańcuchu (analogicznie jak w przypadku tokenów ERC dla Ethereum).

Aby skonfigurować naszą nową sieć, wchodzimy do pulpitu naszego portfela gdzie w prawym górnym rogu klikamy w „Główna sieć Ethereum”, następnie wybieramy z rozwiniętego menu „Własne RPC”.

W następnym kroku uzupełniamy poszczególne kolumny:

 1. Nazwa sieci: Binance Smart Chain (nazwa sieci jest opcjonalna i możemy ją nazwać, jak nam jest wygodnie np. BSC)
 2. Nowy adres URL RPC: https://bsc-dataseed1.binance.org/
 3. Identyfikator łańcucha: 0x38
 4. Symbol (opcjonalnie): BNB
 5. Adres URL przeglądarki łańcucha bloków (opcjonalnie): https://bscscan.com/

Tak wypełnione pola zapisujemy i otrzymujemy dostęp do korzystania z nowej sieci w portfelu Metamask – Binance Smart Chain. W dowolnej chwili możemy przełączać działanie naszego portfela pomiędzy siecią Ethereum a siecią BSC.

Metamask - dodajemy sieć BSC
Dodajemy sieć BSC
Metamask - dodajemy sieć BSC 2
Dodajemy sieć BSC 2
Metamask - Sieć Binance Smart Chain (BSC)
Sieć Binance Smart Chain (BSC)
Metamask - Sieć Binance Smart Chain
Metamask – Sieć Binance Smart Chain

Metamask — Dodajemy nowe coiny/tokeny

Dodawanie nowych tokenów do portfela działa tak samo w przypadku sieci Ethereum jak i Binance Smart Chain. W naszym głównym pulpicie portfela klikamy w „Dodaj token” a następnie wyszukujemy naszą krypto, którą chcemy dodać po pełnej nazwie bądź jej skrócie. Portfel zapyta się nas o potwierdzenie więc zaznaczamy „Dodaj tokeny” i gotowe. Od teraz mamy dostęp do naszych tokenów np. BAT.

Metamask - Dodajemy nowy Token
Metamask – Dodajemy nowy Token
Metamask - Dodajemy nowy Token 2
Dodajemy nowy Token2
Metamask - nowy Token
Metamask – nowy Token3

Istnieje również sytuacja, w której token, który chcemy dodać (zarówno w sieci ETH jak i BSC) nie wyświetli się nam automatycznie… wtedy musimy dodać go ręcznie, co wygląda następująco: wybieramy w portfelu opcję „Dodaj token” a następnie „Własny token”. W tym miejscu ręcznie uzupełniamy pola:

 • Adres kontraktu tokena
 • Symbol tokena
 • Dokładność liczb po przecinku
Metamask - dodaj nowy token
Metamask – dodaj nowy token
Metamask - dodajemy własny token
Metamask – dodajemy własny token

Ok, ale skąd wziąć te wszystkie dane?

Ja mam na to dwa rozwiązania, a mianowicie albo szukamy tych informacji na stronie danego projektu (bądź piszemy zapytanie na support) albo wyszukuje te informacje ręcznie w blockchain (ETH, bądź BSC w zależności od potrzeby) i dobrym narzędziem dla Ethereum jest strona https://etherscan.io.

Powiedzmy, że chcę dodać token SpaceChain, a więc przechodzę do etherscan i w wyszukiwarce wpisuję poszukiwaną frazę. Gdy już ją znajdę przechodzę do strony z informacjami na temat danego tokenu. Najczęściej jest tak, że w momencie wklejenia adresu kontraktu tokena pozostałe rubryki się auto uzupełniają, jeśli jednak do tego nie dojdzie, to uzupełniamy je ręcznie.

Etherscan.io ręczne dodawanie tokenów do metamask
Etherscan.io ręczne dodawanie tokenów do metamask
Zakładamy portfel Metamask - Dodajemy ręcznie nowy token
Metamask – Dodajemy ręcznie nowy token
Zakładamy portfel Metamask - Dodajemy ręcznie nowy token 2
Metamask – Dodajemy ręcznie nowy token 2

Warto wspomnieć, że jeśli nie mamy dodanego tokenu do naszego portfela to nie znaczy, że naszych środków na nim nie ma, są one po prostu chwilowo niewidoczne, ale znajdują się one cały czas pod tym adresem portfela.


ETH/BSC Donate Adress: 0x4b54c9beE08B20df6e230ba0863bC361de00503a

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.

2 Replies to “Zakładamy portfel Metamask dla ETH + konfigurujemy sieć BSC”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *