Zakładamy portfel Metamask! Dzisiejszy wpis jest typowym poradnikiem „step by step” dla osób głównie początkujących. Będziemy zakładać portfel MetaMask a następnie go konfigurować dla blockchain Ethereum ETH (w tym wszystkich ERC20 i ERC721). Ponadto skonfigurujemy w nim dodatkową sieć dla Binance Smart Chain BSC(kryptowaluty Binance BNB i wszystkich BEP20)
Co to jest portfel MetaMask
MetaMask to portfel pod postacią wolnoźródłowego rozszerzenia umożliwiającego dostęp do aplikacji rozproszonych opartych na Ethereum lub zdecentralizowanych aplikacji –Dapps (w tym min. DeFi czy NFT). Możemy go również nazwać „prywatnym bankiem” z dostępem do wielu nowych usług w zdecentralizowanym internecie.
Ponadto MetaMask pozwala użytkownikowi tworzyć i zarządzać własną tożsamością (poprzez klucze prywatne). Tak więc kiedy dapp chce wykonać transakcję i zapisać ją do blockchain, użytkownik otrzymuje interfejs do przeglądu transakcji, przed jej zatwierdzeniem lub odrzuceniem.
MetaMask to również wielu zaangażowanych ludzi, dzięki którym możemy korzystać z tego portfela za darmo
„Metamask to globalna społeczność deweoperów i projektantów, których celem jest uczynienie świata lepszym miejscem dzięki technologii blockchain. Naszą misją jest demokratyzacja dostępu do zdecentralizowanej sieci, a poprzez tę misję przekształcenie Internetu i światowej gospodarki w taką, która wzmacnia jednostki poprzez interakcje oparte na zgodzie, prywatności i wolnym stowarzyszeniu.
— Zespół MetaMask
Dołączamy do naszych niesamowicie utalentowanych kolegów z szerszej rodziny produktów ConsenSys w pracy nadstworzeniem bardziej sprawiedliwej, wolnej i zdecentralizowanej gospodarki opartej na Internecie dla wszystkich.”
Pobieramy MetaMask
Aby pobrać i zainstalować portfel MetaMask przechodzimy na główną stronę https://metamask.io/download.html i pobieramy portfel dla naszego urządzenia. Do wyboru mamy wersję portfela dla przeglądarek FireFox, Chrome, Brave i Edge, oraz wersje na Android i IOS.
Instalujemy MetaMask
W tym poradniku przeprowadzę Cię przez instalację portfela w przeglądarce FireFox. Spokojnie, w innych przeglądarkach i urządzeniach instalacja jak i zakładanie oraz odzyskiwanie portfela jest praktycznie takie samo.
Zakładamy nowy portfel MetaMask
Po zainstalowaniu portfela w przeglądarce pojawi nam się strona startowa/powitalna z głową Lisa gdzie klikamy w „Rozpocznij”.
Następnie pojawią się nam dwie opcje do wyboru:
- Import istniejącego już portfela
- Utwórz nowy portfel
My wybieramy drugą opcję „Utwórz portfel”
Następnie wyrażamy zgodę bądź jej nie wyrażamy na anonimowe wysyłanie zdarzeń dotyczących portfela. Mato to na celu jego ulepszenia i przechodzimy do utworzenia silnego hasła i akceptacji regulaminu.
Do tworzenia haseł rekomenduje korzystanie z dedykowanego do tego oprogramowania opensource – Bitwarden (menażer haseł). Jego szerszą charakterystykę opiszę w jednym ze wpisów z serii „Bezpieczny w Sieci”.
Z doświadczenia i istniejących faktów na temat bezpieczeństwa i tworzenia silnych haseł powinno ono posiadać minimum 8 znaków (co metamask poniekąd wymusza). Ponadto minimum po jednym znaku: mała litera, duża litera, cyfra oraz znak specjalny (FireFox oraz Bitwarden pozwala na automatyczne wygenerowanie takiego losowego hasła z dowolną ilością znaków – do 128).
No i teraz najważniejsza część tworzenia portfela, a mianowicie zapisanie i odpowiedzialne przechowywanie naszego klucza prywatnego do portfela!
Czym jest klucz publiczny i prywatny opisuje w artykule: „Portfele dla kryptowalut – wszystko, co musi wiedzieć początkujący (aktualizacja 17.12.20)”
Po zapisaniu naszego klucza prywatnego i kliknieciu przycisku „Dalej” – Metamask poprosi nas o potwierdzenie naszego klucza prywatnego (pozwala nam to również sprawdzić, czy wszystko poprawnie skopiowaliśmy/przepisaliśmy).
Po potwierdzeniu naszego klucza prywatnego pojawi się nam tablica końcowa z gratulacjami i wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa (które warto sobie zapamiętać). Następnie pojawi się nam nasz portfel, na który od teraz możemy przesyłać i wysyłać Ethereum i wszelkiego typu ERC (a po dalszej konfiguracji również BNB).
Odzyskujemy istniejący portfel
Czasem bywa tak, że potrzebujemy sformatować komputer/smartfon bądź całkowicie wymieniamy nasze dotychczasowe urządzenie na nowe, co wiąże się z ponowną instalacją wszelakiego oprogramowania i aplikacji, z których chcemy dalej korzystać. W tym wypadku jeśli chcemy odzyskać dostęp do naszego portfela MetaMask, potrzebujemy wgrać ponownie portfel na interesujące nas urządzenie oraz posiadać dostęp do naszego klucza prywatnego.
W tym momencie po wgraniu portfela wybieramy opcję „Importuj portfel” zamiast „Utwórz portfel”. Następnie ponownie pojawi się nam tablica „Help Us Improve MetaMask” a następnie tablica „Zaimportuj konto za pomocą frazy seed”.
W miejscu „seed portfela” wpisujemy nasz wcześniej otrzymany klucz prywatny pod postacią 12 słów, oddzielając je od siebie spacją. Jeśli gdzieś popełnimy błąd, to portfel będzie nas informował dwoma komunikatami w zależności od sytuacji: „Nieprawidłowa fraza seed” oraz „Frazy seed mają 12 słów”.
Następnie wpisujemy nowe (bądź poprzednie) hasło i klikamy „Importuj” i gotowe! Nasz portfel jest ponownie dla nas dostępny wraz z wszystkimi w nim zawartymi środkami.
Konfigurujemy Metamask pod sieć Binance Smart Chain (BSC)
W tym kroku stworzymy sieć/kanał dla korzystania z łańcucha BSC dla kryptowaluty Binance (BNB) oraz wszystkich innych kryptowalut działających na tym łańcuchu (analogicznie jak w przypadku tokenów ERC dla Ethereum).
Aby skonfigurować naszą nową sieć, wchodzimy do pulpitu naszego portfela gdzie w prawym górnym rogu klikamy w „Główna sieć Ethereum”, następnie wybieramy z rozwiniętego menu „Własne RPC”.
W następnym kroku uzupełniamy poszczególne kolumny:
- Nazwa sieci: Binance Smart Chain (nazwa sieci jest opcjonalna i możemy ją nazwać, jak nam jest wygodnie np. BSC)
- Nowy adres URL RPC: https://bsc-dataseed1.binance.org/
- Identyfikator łańcucha: 0x38
- Symbol (opcjonalnie): BNB
- Adres URL przeglądarki łańcucha bloków (opcjonalnie): https://bscscan.com/
Tak wypełnione pola zapisujemy i otrzymujemy dostęp do korzystania z nowej sieci w portfelu Metamask – Binance Smart Chain. W dowolnej chwili możemy przełączać działanie naszego portfela pomiędzy siecią Ethereum a siecią BSC.
Metamask — Dodajemy nowe coiny/tokeny
Dodawanie nowych tokenów do portfela działa tak samo w przypadku sieci Ethereum jak i Binance Smart Chain. W naszym głównym pulpicie portfela klikamy w „Dodaj token” a następnie wyszukujemy naszą krypto, którą chcemy dodać po pełnej nazwie bądź jej skrócie. Portfel zapyta się nas o potwierdzenie więc zaznaczamy „Dodaj tokeny” i gotowe. Od teraz mamy dostęp do naszych tokenów np. BAT.
Istnieje również sytuacja, w której token, który chcemy dodać (zarówno w sieci ETH jak i BSC) nie wyświetli się nam automatycznie… wtedy musimy dodać go ręcznie, co wygląda następująco: wybieramy w portfelu opcję „Dodaj token” a następnie „Własny token”. W tym miejscu ręcznie uzupełniamy pola:
- Adres kontraktu tokena
- Symbol tokena
- Dokładność liczb po przecinku
Ok, ale skąd wziąć te wszystkie dane?
Ja mam na to dwa rozwiązania, a mianowicie albo szukamy tych informacji na stronie danego projektu (bądź piszemy zapytanie na support) albo wyszukuje te informacje ręcznie w blockchain (ETH, bądź BSC w zależności od potrzeby) i dobrym narzędziem dla Ethereum jest strona https://etherscan.io.
Powiedzmy, że chcę dodać token SpaceChain, a więc przechodzę do etherscan i w wyszukiwarce wpisuję poszukiwaną frazę. Gdy już ją znajdę przechodzę do strony z informacjami na temat danego tokenu. Najczęściej jest tak, że w momencie wklejenia adresu kontraktu tokena pozostałe rubryki się auto uzupełniają, jeśli jednak do tego nie dojdzie, to uzupełniamy je ręcznie.
Warto wspomnieć, że jeśli nie mamy dodanego tokenu do naszego portfela to nie znaczy, że naszych środków na nim nie ma, są one po prostu chwilowo niewidoczne, ale znajdują się one cały czas pod tym adresem portfela.
ETH/BSC Donate Adress: 0x4b54c9beE08B20df6e230ba0863bC361de00503a
Thank you very much for sharing, I learned a lot from your article. Very cool. Thanks. nimabi
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!