Site Loader
cyfrowy dolar

Pośród chaosu i niepewności wynikającej z pandemii koronawirusa, jeszcze przed świętami okazało się, że niektórzy potężni amerykańscy decydenci polityczni poważnie rozważają pomysł, aby Rezerwa Federalna wydała „cyfrowego dolara”.

Cyfrowy dolar poparty przez demokratów

Wielu amerykanów potrzebuje gotówki w swoich rękach tak szybko, jak to możliwe, aby odrobić straty w dochodach z powodu pandemii i związanych z nią przestojów. W środę 25 marca br. liderzy w Kongresie Amerykańskim zawarli umowę, aby tak się stało. Zgodnie z ustawą, która przeszła przez Senat i ma szybko przejść w Izbie, uprawnieni Amerykanie będą mogli otrzymać od rządu wypłatę gotówki w wysokości do 1200 dolarów.

Ostatecznie decydenci zdecydowali się na wykorzystanie tych pieniędzy przy użyciu istniejących metod, takich jak bezpośrednie wpłaty na konto bankowe i czeki papierowe wysyłane pocztą. Jednak w pewnym momencie, pod koniec debaty, potężni Demokraci w tej Izbie okazali się popierać stworzenie zupełnie nowej, rządowej platformy płatniczej, która działałaby na cyfrowej wersji dolara.

Wydaje się, że cyfrowy dolar zbliżył się bardziej niż kiedykolwiek do rzeczywistości. A kryzys napędzany pandemią może stać się ważnym punktem zwrotnym w dyskusji.

W pewnym sensie „cyfrowy dolar” już istnieje

Cyfry na koncie bankowym Amerykanina oznaczają dolary i może nimi płacić, machając kartą kredytową wszędzie tam, gdzie jest terminal. W sumie ta cecha „wirtualności” jest przypisana dzisiaj praktycznie do każdej waluty narodowej. Ale te cyfry na koncie bankowym to długi, które twój bank jest ci winien. Prawdziwy cyfrowy dolar byłby długiem, który jest winien obywatelowi rząd. To jest również to, co reprezentuje fizyczna gotówka. W większości krajów rządowy IOU jest mniej ryzykowny niż IOU z banku komercyjnego, szczególnie podczas paniki. Stąd popularna wzmianka o składowaniu gotówki pod materacem.

Do tej pory cyfrowy dolar to była wyłącznie koncepcja

Jednak poza Chinami, które wydają się być na skraju emisji cyfrowego juana, dyskusja na temat tzw. cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) była do tej pory głównie teoretyczna. Z pewnością tak było w USA, gdzie urzędnicy Rezerwy Federalnej wielokrotnie mówili, że cyfrowy dolar nie jest w planach emisyjnych. Teraz ta rozmowa może stać się bardziej praktyczna.

Najlepszym dowodem jest fragment, który pojawił się we wczesnym projekcie planu pomocy gospodarczej zaproponowanego przez Izbę Demokratów.

projekt cyfrowego dolara

Podobnie jak projekt ustawy, który wydaje się być gotowy do uchwalenia przez Kongres, w starszym projekcie wezwano również Departament Skarbu do dokonywania płatności gotówkowych na rzecz mieszkańców USA. Wezwano w nim jednak również Fed do stworzenia cyfrowego systemu walutowego, który umożliwiłby dokonywanie takich płatności. Okazało się, że bank centralny udostępni „cyfrowe portfele dolarowe” wszystkim obywatelom i legalnym stałym mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, a także „podmiotom gospodarczym, dla których głównym miejscem prowadzenia działalności są Stany Zjednoczone”.

FedAccounts

Projekt ustawy nakreślił koncepcję nazwaną „FedAccounts”. Dzisiaj Fed oferuje konta tylko dla banków. W ramach FedAccounts oferowałby je wszystkim Amerykanom. Ponieważ USA nie wymagają, aby banki komercyjne oferowały konta każdemu, kto ich potrzebuje, „system bankowy znajduje sposób, aby wykluczyć ludzi, którzy nie są zyskowni”, mówi Morgan Ricks, profesor w Vanderbilt Law School, który był współautorem pracy naukowej, która uformowała termin „FedAccounts” i wprowadziła ten pomysł w 2018 roku. Jego zdaniem, rząd mógłby rozwiązać ten problem poprzez przekształcenie bankowości detalicznej w usługę publiczną.

Język FedAccounts został w końcu wyczyszczony. Ale fakt, że pojawił się on w projekcie tak ważnej ustawy, sugeruje, że marszałek domu Nancy Pelosi traktuje ten pomysł poważnie. Plus, podobnie sformułowana propozycja pojawiła się już w nowym projekcie senackiego projektu ustawy bankowej, który nie ma związku z pandemią.

Nic dziwnego, że cyfrowy dolar został usunięty z pakietu pomocowego. Ustanowienie systemu FedAccounts byłoby „naprawdę skomplikowane”, mówi Jai Massari, partner w Waszyngtonie, kancelaria prawna Davis Polk & Wardwell, która reprezentuje klientów od dużych banków po finansowe firmy technologiczne.

„To wielka technologiczna konstrukcja, która rodzi wiele pytań prawnych wszelkiego rodzaju i nie jest praktyczna jako sposób na uzyskanie natychmiastowej stymulacji płatności dla osób fizycznych”.

Niemniej jednak, teraz, gdy pomysł ten zaszedł tak daleko, nie byłoby zaskoczeniem, gdyby ponownie pojawił się na tej drodze i był traktowany poważniej niż dotychczas, mówi.

Ricks zgadza się, że uruchomienie FedAccounts nie powinno znajdować się teraz na szczycie listy priorytetów Kongresu. Ale teoretycznie, może to działać lepiej niż narzędzia, które rząd ma teraz do dystrybucji płatności gotówkowych podczas kryzysów gospodarczych, takich jak ten, mówi.

Demokratyczni pomocnicy w Senacie powiedzieli New York Timesowi, że zgodnie z umową, na którą zgodzili się przywódcy kongresu, uprawnieni Amerykanie będą mogli otrzymywać swoje wpłaty gotówkowe za pośrednictwem bezpośredniej wpłaty bankowej, pod warunkiem, że Internal Revenue Service posiada informacje o ich koncie w aktach. W takim przypadku zgodnie z tym raportem dotrze on do nas zaledwie kilka tygodni po podpisaniu ustawy przez prezydenta. Ale jeśli IRS nie ma tych informacji, pieniądze przyjdą jako czek, a Amerykanin będziesz musiał na nie czekać do czterech miesięcy.

To nie jest idealne, mówi Ricks, ponieważ stawia tych, którzy nie mają konta bankowego w bardzo niekorzystnej sytuacji. Federal Deposit Insurance Corporation oszacowało w 2017 r., że 6,5% amerykańskich gospodarstw domowych jest „niebankowych”, co oznacza, że nikt nie ma konta czekowego ani oszczędnościowego. Osoby nieposiadające kont bankowych mogą korzystać z usług kasjerów czekowych, ale usługi te pobierają opłaty. Inną możliwością jest skorzystanie z Direct Express Mastercard Departamentu Skarbu, karty przed-płacowej, której rząd już używa do dystrybucji świadczeń. Ale te karty również nie są świetnym rozwiązaniem, ponieważ nie można ich doładowywać, mówi Ricks.

Ostatecznie jednak nawet jeśli prawdą jest, że system mógłby zostać ulepszony za pomocą FedAccounts, taka zmiana spowodowałaby znaczne zakłócenia w systemie bankowym w USA. A niektóre z potencjalnych konsekwencji są trudne do przewidzenia, mówi Massari. Fed nie ma doświadczenia w dostarczaniu usług detalicznych milionom ludzi. Czy ludzie byliby skłonni do korzystania z tych usług? Jeśli tak, to jak zmieniłoby to to, czym jest Fed? Jak by to zmieniło to, czym są banki komercyjne? „To byłoby naprawdę duże”, mówi Massari.

Loading

Did you like this?
Tip Szymon w Sieci with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci

Scan to Donate Bitcoin Cash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to Szymon w Sieci

Scan to Donate Ethereum to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to Szymon w Sieci

Scan to Donate Litecoin to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to Szymon w Sieci

Scan to Donate Monero to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to Szymon w Sieci

Scan to Donate ZCash to Szymon w Sieci
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Post Author: Szymon w Sieci

Freelancer|Entuzjasta Technologii Blockchain|Blockchain Content Writer|Blogger|Społecznik|NGO

Ponadto założyciel Stowarzyszenia "Zielona Donica" w Siemianowicach Śl.

Jako "Szymon w Sieci" jestem aktywnym obserwatorem próby wyłonienia się nowego paradygmatu zaufania i przejrzystości, którym charakteryzuje się technologia blockchain. Ufam, że otwarta komunikacja i uczciwość są kluczowe w budowaniu nowego systemu zaufania, a to zaczyna się od nas samych i sposobu, w jaki dostarczamy nasze usługi i produkty w ramach nowych technologii.

Poza "siecią" udzielam się głównie jako społecznik w Młodzieżowym Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Angażuje się w aktywizowanie młodzieży poprzez piłkę nożną i edukację ekologiczną.

Moja uwaga skupia się na trudnej młodzieży z miasta, która często jest określana jako 'patologiczna', gdzie zawsze staram się dostrzegać ich pozytywne strony i wspierać ich w rozwoju.

Fundamentem moich działań jest podejście chrześcijańskie, które motywuje mnie do oddania się pracy z całym sercem, jak dla Pana, a nie dla ludzi. Dążę do przynoszenia dobrych owoców, kierując swoje działania ku dobrym celom i starając się być wzorem dla innych, w szczególności dla młodszych ludzi.